moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w wypłacie „mundurówek”

W przyszłym roku żołnierze będą mogli otrzymać „mundurówkę” w pierwszym, a nie jak dotąd w drugim kwartale. Wysokość świadczeń będzie zależała nie tylko od stopnia i rodzaju wojsk, ale także od tego, czy żołnierz pracuje w sztabie czy jednostce liniowej. To główne założenia rozporządzenia, które przygotował resort obrony narodowej.


„Mundurówka” wypłacana jest żołnierzom co roku. Zgodnie z nazwą wojskowi powinni pieniądze przeznaczyć na zakup umundurowania. – Chodzi tu wyłącznie o ubiór galowy i wyjściowy. Umundurowanie i wyekwipowanie polowe żołnierze otrzymują bowiem z wojska – mówi oficer z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Przepisy, które przygotowuje resort obrony wprowadzają wiele zmian dotyczących przyznawania „mundurówek”. Główna – to uzależnienie wysokości świadczenia od miejsca pełnienia służby. Obecnie kryteriami jest przede wszystkim stopień wojskowy i rodzaj wojsk.

Jednak żołnierze (z wyjątkiem generałów i admirałów), którzy pełnią służbę w dowództwach i sztabach, inspektoratach, komendach uzupełnień, orkiestrach wojskowych, komórkach organizacyjnych MON i instytucjach naukowych częściej korzystają z mundurów wyjściowych czy galowych. Dlatego oni po zmianach będą dostawać wyższe świadczenie.

Linia dostanie mniej

Niższe (z nielicznymi wyjątkami) otrzymają ci, którzy służą w pozostałych jednostkach wojskowych. – Jest to związane także z tym, że dla żołnierzy sztabów i instytucji zwiększono normy spodni i koszulo-bluz wyjściowych. Natomiast żołnierze jednostek wojskowych otrzymają więcej niż dotąd, bo aż cztery mundury polowe – dodaje pułkownik z IWSZ.

Różnice finansowe w świadczeniach nie będą duże. Dla przykładu pułkownik wojsk lądowych służący w sztabie dostanie 2618 zł, a kapitan 2567 zł, żołnierze za w tych samych stopniach, ale z innych jednostek, odpowiednio – 2519 zł i 2468 zł.

Podoficer służący w strukturach sztabowych sił powietrznych dostanie „mundurówkę” w wysokości 2673 zł, zaś ten służący np. w bazie lotniczej 2635 zł. Podobne, niewielkie różnice w wypłatach odczują żołnierze Marynarki Wojennej. Tu na przykład kobieta w stopniu porucznika sztabowego będzie mogła liczyć na 3161 zł, a pracująca w jednostce liniowej – na 2959 zł.

Nowelizowane przepisy przewidują także zmiany w wypłacie „mundurówek” dla szeregowych. Obecne przepisy zakładają, że wysokość ich „mundurówki” wzrasta po 1,5 roku służby. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia – wyższe świadczenie dostaną dopiero po dwóch latach. Świadczenie mundurowe dla szeregowego ze stażem do 24 miesięcy służby, który pracuje w sztabie wyniesie 392 zł. A w pozostałych jednostkach – 524 zł. Po dwóch latach służby szeregowy wojsk lądowych ze sztabu otrzyma 2431 zł, a z pozostałych jednostek – 2332 zł.

W rozporządzeniu wpisano także katalog warunków, w czasie których świadczenie nie będzie przysługiwać. Chodzi tu szczególnie o urlop macierzyński, rodzicielski, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres przebywania w rezerwie kadrowej, jeżeli w tym czasie żołnierz nie będzie wykonywał obowiązków służbowych. Po zakończeniu urlopu świadczenie zostanie wypłacone, ale z pomniejszeniem za okres nieobecności w służbie.

„Mundurówka” będzie wypłacana wcześniej

W projekcie zaproponowano też zmiany dotyczące terminu wypłaty równoważnika pieniężnego. – Obecnie „mundurówka” jest wypłacana do końca drugiego kwartału roku kalendarzowego, po zmianach żołnierze mogliby ją otrzymywać do końca marca. To dobre rozwiązanie, bo pozwoli szybciej na zakup niezbędnego umundurowania – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Przygotowany przez resort obrony projekt przepisów wynika z nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia ustawy pragmatycznej oraz innych, szczegółowych przepisów dotyczących umundurowania i wyekwipowania żołnierzy. Projekt uwzględnia też zapisy „Koncepcji zmian umundurowania i wyekwipowania żołnierzy SZ RP w latach 2014-2015”.

Teraz dokument znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Nowe przepisy powinny zostać wydane do końca listopada 2014 roku. MON szacuje, że wydatki na wypłatę równoważników pieniężnych w 2015 roku wyniosą ok. 231 mln złotych.

PG

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze

~david2016
1458834480
Czy ktoś mi może powiedzieć jak żołnierz nie pobierze mundur galowy to może nie dostać mundurówki
E6-C3-EB-2E
~koluch
1452527160
lolek masz całkowitą rację, kobieta w wojsku to zmarnowany etat na który mógłby przyjść o wiele bardziej produktywny i zmotywowany facet, nic nie robią, wf mają lżejszy o zgrozo, tragedia a co gorsza coraz więcej się robi dziurawego wojska...
9B-6C-08-78
~Miharu1990
1426615920
Mundurówka jest wypłacana na bierzacy rok czy za poprzedni?
A9-E4-34-EA
~kapral
1425726300
Mudurówka ma być na koncie do konca marca tak mi przekazano wogu w gliwicach 4217
B0-99-8E-3A
~lolek
1422101520
Z jakiej racji kobieta ma dostać o ok 500 zł więcej? Nie dość ze nic nie robią wiecznie marudza pół służby to na macierzyńskim siedzi i jeszcze więcej kasy ma dostawać.
65-DB-E3-56
~Luuu
1417196340
Ok . Ale kiedy wypłacą mundurówkę ? w styczniu czy jak ? I co z żołnierzem, który odchodzi w lutym do cywila ? czy należy mu się mundurówka i trzynastka ?
24-2C-7B-4E
~suseł
1409058540
i nie jest to tylko twoje zmartwienie ja w tamtym roku nie pobrałem mundurów bo nie było a w tym roku powinienem dostać za 2 lata ale nie powiedziano mi że jestem zwykłym szwejem i mundur za tamten rok tzw przeszedł na ten a ten co mam do pobrania w tym roku przechodzi na następny itd. czyli jestem jeden komplet w plecy takie praktyki to codzienność.
62-64-00-8D
~soldier82
1408702920
"...Chodzi tu wyłącznie o ubiór galowy i wyjściowy. Umundurowanie i wyekwipowanie polowe żołnierze otrzymują bowiem z wojska ..." ??? Dlaczego nikt nie wspomni że wydawanie mundurów i innych sortów przesuwa się z roku na rok? Gdyby nie wyjazdy do A-stanu to mundurów nie dostawałem półtora roku, nie mówiąc o innych sortach, bo a to nie ma, a to nie ma rozmiaru itp... Śmieszne to wszystko!
36-DE-A1-5B

Nowy szef CWCR
 
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Invictus w zimowym stylu
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Ślubowanie kadetów OPW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Zielone światło dla Barbary
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwszy skok
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowe śmigłowce kawalerii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Roszady personalne w PGZ-ecie
Będą kolejne „Daglezje-P”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO