moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czarna Dywizja na Maczudze

Już dwudziesty raz delegacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), tym razem pod dowództwem generała dywizji Jarosława Miki, bierze udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pancerniaków 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) pod Falaise i Chambois.

W przeddzień głównych uroczystości generał Mika wraz z dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa pułkownikiem Maciejem Jabłońskim, generałem brygady rezerwy Zbigniewem Szurą wraz z towarzyszącą delegacją byli gośćmi uroczystości zorganizowanej na Maczudze przez harcerzy z 100 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej (100PDH) im. generała Stanisława Maczka. W obecności weteranów i żołnierzy Czarnej Dywizji druhny i druhowie złożyli przyrzeczenie harcerskie.

22 sierpnia przed uroczystościami w Mont Ormel, delegacja Czarnej Dywizji towarzyszyła Marszałek Sejmu RP Ewie Kopacz w oddaniu honorów poległym polskim żołnierzom spoczywającym na cmentarzu Grainville – Langenerie w departamencie Calvados. W uroczystości w obecności grupy weteranów 1PDPanc oraz władz lokalnych zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

– Za tę najwyższą wartość, jaką jest wolność, walczyli i umierali żołnierze generała Maczka –powiedziała marszałek Kopacz. Marszałek podkreśliła też, że polskie żołnierskie groby na normandzkiej ziemi są świadectwem ofiary złożonej w imię odzyskania przez europejskie narody także takiej wartości jak pokój. – Pokój, który jest oparty na prawie narodów do samostanowienia, godności i braterstwa – zaznaczyła Ewa Kopacz.

Na Wzgórzu 262 zapisanym w historii polskiego oręża jako „Maczuga” dowódca Czarnej Dywizji wraz z pocztem sztandarowym i plutonem honorowym z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oddał cześć wszystkim Polakom walczącym w Normandii. Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, odsłoniła na wzgórzu popiersie generała Stanisława Maczka, będące repliką pomnika dedykowanego generałowi a wzniesionego w 2005 roku w Żaganiu.

W trakcie uroczystości żołnierska delegacja wraz z Marszałek Sejmu i ambasadorem RP we Francji Tomaszem Orłowskim złożyła wieńce i zapaliła znicze pod memoriałem, który w dwudziestą piątą rocznicę bitwy odsłaniał min. generał Stanisław Maczek, wypowiadając wtedy niezwykle ważkie słowa: „Jesteśmy tu po to, by hasło Za Naszą i Waszą Wolność nie zwiędło, jak bukiet odrzuconych kwiatów…” Obecność pancerniaków z Żagania na „Maczudze” jest właśnie wypełnianiem tej misji.

Wśród wielu przybyłych gości jednym z najważniejszych był syn generała – profesor Andrzej Maczek. Podczas uroczystości na Wzgórzu 262 syn generała mówił do zebranych – Jestem wzruszony i tak dumny, że mogę wraz z wami brać udział w tak pięknej ceremonii. Ale jednak muszę dodać, że gdybym ojcu miał powiedzieć trzydzieści lat temu o dzisiejszym wydarzeniu to czuje, że by mi odpowiedział: „ Synu mów ładnie, ale mów prawdę, koncepcja może była moja ale sukces leży w dzielności i wylanej krwi mych bohaterskich chłopców”, o których nam nigdy nie wolno zapomnieć – mówił Andrzej Maczek.

 

Siedemdziesiątą rocznice pamiętnej bitwy celebrowali min. weterani 1PDPanc, polska młodzież przybyła z kraju z harcerzami 100PDH oraz Francji, przedstawiciele stowarzyszeń pielęgnujących pamięć żołnierzy generała Maczka z prezesem Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) generałem brygady rezerwy Zbigniewem Szurą. Byli tam także motocykliści ze Stowarzyszenia „Patria”, którzy rokrocznie przemierzają w ramach rajdu szlakiem pancernych gąsienic wszystkie miejsca w Europie związane z generałem Maczkiem. W dniu święta żołnierza 15 sierpnia, przed wyruszeniem do Normandii gościli u świętoszowskich pancerniaków z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Gospodarzy reprezentowały władze departamentu L’Orne z przewodniczącym rady departamentu Alainem Lambertem. Przedstawiciele samorządów lokalnych i mieszkańcy okolicznych miast i wsi. – W tym miejscu, przed 70 laty młodzi żołnierze z całego świata zapisali swoją krwią chwalebną kartę zwycięstwa wolności nad. Niech ta 70. rocznica będzie wyrazem naszej nadziei i determinacji w walce o budowę pokoju na świecie – podkreślił Alain Lambert.
Żołnierze z Żagania są przyjmowani we Francji każdorazowo z dużą serdecznością. Mieszkańcy Normandii wiedzą, że reprezentują oni jedyną formację Wojska Polskiego, która dziedziczy wspaniałe tradycje maczkowców, ich wyzwolicieli w latach wojny. Wiedzą, że wiele współczesnych pododdziałów dywizji pielęgnuje tradycje oddziałów 1PDPanc, które odegrały tak istotną rolę w rozstrzygającym fragmencie bitwy normandzkiej toczonym na Wzgórzu 262 i jego okolicach siedemdziesiąt lat temu.

W dalszym ciągu uroczystości nastąpiło odsłonięcie kolejnego pomnika dedykowanego polskim żołnierzom. „Skrzydła Pokoju”, to nazwa postumentu który zaprojektowała i wykonała polska rzeźbiarka Monika Osiecka.

W godzinach popołudniowych delegacja wzięła udział w uroczystym koncercie zorganizowanym w Argentan.

***
Bitwa o Falaise miała miejsce w dniach 7-22 sierpnia podczas operacji sił sprzymierzonych zmierzających do przełamania obrony niemieckiej w północnej Francji. Działania wojsk alianckich, a w szczególności 1. Armii Kanadyjskiej, doprowadziły do częściowego okrążenia wojsk niemieckich. Korytarz, przez który mogły się wycofać w głąb Francji zawęził się do mniej niż 30 kilometrów. Zadanie zaryglowania tej luki powierzono 1 Dywizji Pancernej generała Maczka.
Po bitwie brytyjskie Ministerstwo Informacji wydało komunikat prasowy o zakończeniu kampanii w Normandii: „To Polacy – a dokładnie 1. Dywizja Pancerna – pod dowództwem generała Maczka, jak ujawniono oficjalnie, odegrali główną rolę w przypieczętowaniu alianckiego zwycięstwa w Normandii, zamykając 21 sierpnia lukę, która była ostatnią drogą ucieczki wyczerpanej niemieckiej 7. Armii na wschód od Argentan. Przez sześć dni ciężkich walk polska dywizja opierała się furii dwóch korpusów pancernych SS, wzięła około 5 tysięcy jeńców, w tym jednego generała i 140 oficerów".

Znaczenie polskiego udziału w tej bitwie najbardziej obrazowo określił później brytyjski marszałek Montgomery: „Byliście korkiem zamykającym butelkę, w której znaleźli się Niemcy!”

Tekst: Waldemar Kotula

PZ

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Wojenny bohater na szubienicy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Zachód przeciwko „korsarzom”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Leopardy jadą na poligon
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Nowy szef CWCR
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO