moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kielce gotowe do targów

Prawie pół tysiąca firm z 27 krajów, aż 25 tys. m2 powierzchni wystawowej dla sprzętu, broni i wyposażenia żołnierzy. W poniedziałek w Kielcach rusza, rekordowa pod każdym względem, XXII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W tym roku swoją narodową wystawę zaprezentują Francuzi.


To jedne z najważniejszych i największych targów zbrojeniowych w Europie. W czterodniowej imprezie co roku uczestniczy kilkanaście tysięcy osób. W poniedziałek, podczas uroczystego otwarcia MSPO, gośćmi będą m.in. ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian oraz 37 delegacji zagranicznych. Organizatorzy spodziewają się też, że Kielce odwiedzi premier Donald Tusk. Honorowym patronatem imprezę objął prezydent Bronisław Komorowski.

Potentaci i debiutanci

– XXII edycja MSPO będzie rekordowa pod każdym względem. Powierzchnia wystawiennicza przekroczy 25 tys. m2, a listę wystawców tworzy prawie 500 firm, czyli o 100 więcej niż rok temu – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targi Kielce. – Salon to ważne miejsce nie tylko dla prezentowania sprzętu, produktów, innowacji technologicznych, lecz także bardzo ważne miejsce spotkań i rozmów. Odbywa się tu wiele konferencji, m.in. Kielecka Konferencja Bezpieczeństwa i seminarium nt. „Zmiany strukturalne przemysłu obronnego na Ukrainie w drodze do NATO”.

Swoje produkty zaprezentują firmy z 27 krajów (będzie w sumie 215 firm zagranicznych), a największą ekspozycję zagraniczną przygotują Francuzi. Na wystawie debiutować będą firmy z Litwy i Estonii oraz ukraiński koncern lotniczo-zbrojeniowy Ukroboronprom. Po raz pierwszy wystąpi także Polska Grupa Zbrojeniowa, która na targach zaprezentuje swoje logo.

– Dużo się u nas dzieje, bo wystawa jest właśnie w trakcie zabudowy. Dziś dotrze do nas pierwszy z pięciu śmigłowców, które staną na ekspozycji. Maszyny te biorą udział w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiej armii. Swój sprzęt zaprezentują koncerny Sikorsky Aircraft, Airbus Helicopters oraz AgustaWestland – wyjaśnia Daria Malicka z biura prasowego MSPO. Co jeszcze będzie można zobaczyć? Między innymi różnego rodzaju pojazdy i wozy bojowe, bezzałogowce, broń, wyposażenie indywidualne żołnierzy. Na ekspozycji znajdą się także roboty pirotechniczne, systemy GPS oraz wiele innych.


Miejsce dla polskiej armii

Na ponad 7 tys. m2 najnowocześniejszy sprzęt i wyposażenie polskich sił zbrojnych zaprezentują sami żołnierze. Swoje stanowiska przygotowują delegacje inspektoratów podległych Dowództwu Generalnemu RSZ (wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych) oraz żandarmi i przedstawiciele uczelni wojskowych. Osiągnięciami pochwalą się także ośrodki badawczo-wdrożeniowe służby mundurowej oraz żywnościowej. Za przygotowanie całej wystawy wojskowej odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

– Cały czas pracujemy nad ekspozycją, a gotowi do wystawy będziemy dopiero w niedzielę – mówi Katarzyna Portianko-Gaca z Inspektoratu Wsparcia SZ. – To duże wyzwanie logistyczne, zwłaszcza że do województwa świętokrzyskiego będzie przewożony z całego kraju ciężki sprzęt wojskowy, m.in. transportery Rosomak, radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, pojazdy inżynieryjne i wiele innych.

Pamięć o wojnie

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywać do 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na wielu stoiskach jednostki i instytucje wojskowe odniosą się do dziedziczonych przez nie tradycji. Poza nowoczesnym sprzętem wojskowym będzie więc można obejrzeć muzealne eksponaty, m.in.:. granatnik polskiej piechoty wz. 36, kuchnię polową z Thun z 1911 roku, replikę samochodu pancernego wz. 34 z działkiem, radziecki motocykl M-72 z 1941 roku oraz mundur generała Sikorskiego.


Pierwsza edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się w 1993 roku. Uznaje się, że MSPO jest najważniejszą militarną imprezą wystawienniczą w tej części Europy i trzecią co do wielkości po Paryżu i Londynie. Od dziesięciu lat podczas Salonu jeden z krajów przygotowuje dużą wystawę narodową. W tym roku jest to Francja, rok temu swój przemysł obronny prezentowała Turcja. Na targach gościli także Niemcy, Francuzi, Amerykanie, Anglicy, Włosi i państwa z Grupy Wyszehradzkiej.

Tradycją kieleckiego MSPO jest także konkurs dla wystawców. Defendery, czyli nagrody dla przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego, odbierają najlepsi producenci m.in. sprzętu dowodzenia i rozpoznania, zabezpieczenia logistycznego, sprzętu szkoleniowego i wyposażenia indywidualnego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 września.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Seweryn Sołtys, st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze

~Dario
1409352540
Dobra, fajny,nowoczesny sprzęt,... itd. Ale jak weryfikujecie nabywców i ewentualnych zleceniodawców ? Czy liczy się tylko sprzedaż czy są jakieś normy ? Nie chciałbym aby nasza myśl technologiczna trafiła do wojsk rosyjskich, aby ta atakowała nimi sąsiadujące ze sobą kraje. Przykro by mi było gdyby trafiły w ręce dżihadystów dla budowania państwa islamskiego i mordowania chrześcijan.
68-AC-A6-AF
~max
1409241000
Będzie można m.in. zobaczyć mundur generała Sikorskiego i radziecki motocykl. No to brakuje jeszcze Rudego 102 z Szarikiem albo kobiety z brodą, najlepiej z dwiema głowami. Co za debil tak dobierał eksponaty? Myślałem, ze ten typ myślenia skończył się jakieś 20 lat temu ale w Kielcach ma się świetnie. Mundur gen. Sikorskiego, kuchnia polowa, replika samochodu pancernego i radziecki motocykl. No kurna, ręce opadają....
13-65-DE-6F
~ja
1409177640
Projekty, projekty, projekty a później nie są wdrażane do armii. Szkoda na nie czasu i pieniędzy (Loara, Goryl, Gluszec-tylko kilka śmigłowców, Anders, Hydra itp,itd)
65-80-CD-77
~back to mama
1409156040
Mam nadzieje, że zaprezentują Nowe BWP, grot-2, coś o pl-01,Germaz m-atv g10 i następce Honkerów dla polskiej armi.
E0-1E-17-BF

Priorytety dla armii
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ferie w mundurze
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Eurofightery znowu w Polsce
Sztandar dla Dowództwa WOT
Pamiętamy o Niezłomnych
Którą drogą do armii?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Lotnictwo i kobiety
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Telefon zaufania dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podoficer pies
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Przerwany lot „Orlika”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Kleszcze dla wojska
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO