moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto 1 Batalionu Czołgów

1 Batalion Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) 29 sierpnia obchodził swoje święto. Żołnierze jednostki wzięli udział w uroczystym apelu, po którym odbył się piknik dla pancerniaków i ich najbliższych.


Święto 1 Batalionu Czołgów przypada 19 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy o wzgórze 262, tzw. Maczugę, w której udział wzięła 1 Dywizja Pancerna. Tego samego dnia swoje święto obchodzili żołnierze 1 Pułku Pancernego, którego tradycje kultywuje świętoszowski batalion.

W tym roku uroczystości zostały przesunięte o 10 dni ze względu na obchody Święta Wojska Polskiego oraz defiladę wojska i sprzętu, w której udział wzięli również pancerniacy.

W ubiegły piątek na placu apelowym przy Ośrodku Szkolenia Leopard stanęli żołnierze pododdziału. W uroczystości, oprócz żołnierzy i ich rodzin, udział wzięli goście honorowi: były żołnierz 1 Pułku Pancernego pan Edmund Semrau z małżonką, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie Stanisław Rybczyński wraz z pocztem szkoły, córka pana Bogdana Janowskiego, żołnierza 1 Pułku Pancernego, Hanna Silna, fundator repliki sztandaru 1 bcz Krzysztof Grabiec, sołtys Świętoszowa Leszek Luniak. Na placu apelowym stanęli również: zastępca dowódcy 10 BKPanc pułkownik Dariusz Nawrocki, szef sztabu brygady i były dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Bogdan Rycerski, dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Paweł Michalski oraz kapelan ksiądz major Rafał Kaproń.

Obchody święta rozpoczął meldunek, który podpułkownikowi Michalskiemu złożył dowódca uroczystości – szef sztabu 1 bcz major Zbigniew Marchlewicz. Po przeglądzie wojska i wciągnięciu na maszt flagi państwowej dowódca batalionu wręczył odznaczenia, wyróżnienia, listy gratulacyjne oraz pamiątkowe ryngrafy batalionowe swoim żołnierzom.

Wyjątkową chwilą było uhonorowanie pana Edmunda Semrau ryngrafem pamiątkowym z wizerunkiem generała Maczka i logo 10 BKPanc przez zastępcę dowódcy brygady. Batalionowy ryngraf pamiątkowy trafił również w ręce byłego dowódcy 1 bcz podpułkownika Rycerskiego.


W trakcie apelu wręczone zostały także odznaki pamiątkowe, które są wiernymi replikami oryginalnych odznak 1 Pułku Pancernego. Odznakę o numerze 001 otrzymał podpułkownik Michalski, a wręczył mu ją pan Semrau.

Przemawiający następnie goście skupili się na historii 1 Pułku Pancernego i jego chlubnych tradycjach. Pan Edmund Semrau wzywał żołnierzy 1 Batalionu Czołgów do tego, aby nie zatracili pancernego ducha i z dumą nosili odznakę pamiątkową. – Żołnierzom i dowódcom, przyjaciołom i sympatykom 10 Brygady życzę zdrowia i spokoju, wielu powodów do radości, sukcesów w realizacji zadań oraz satysfakcji z ich wykonania – dodał na koniec.

Wielką niespodzianką było wystąpienie pani Hanny Silnej, która wyhaftowała ściegiem krzyżykowym logo 1 Pułku Pancernego na tle odznaki brygadowej i wręczyła je dowódcy 1 bcz. W dole ramy, w której znalazł się haft, autorka napisała: „W dowód wdzięczności za pamięć o zmarłych i żyjących oficerach i żołnierzach 1 Pułku Pancernego oraz ich rodzinach”.

O pamięci i dbałości o tradycję zapewnił następnie gości dowódca 1 Batalionu podpułkownik Paweł Michalski. – Dziś oddajemy hołd bohaterskim załogom pancernym generała Maczka. Jednocześnie, mając na uwadze chlubne tradycje oręża polskiej broni pancernej, kształtujemy na co dzień patriotyczne postawy. Stwierdzam z dumą, że żołnierze 1 Batalionu Czołgów wykonują swoje zadania na wysokim poziomie. Zarówno tu w kraju, jak i poza jego granicami. Uczestniczyliśmy w misjach stabilizacyjnych w Iraku – IV i VIII zmiana, PKW Afganistan – I, VIII, XIV zmiana, a także PKW Czad. Często przelewając krew w obronie wartości i w walce ze światowym terroryzmem. Uczestniczyliśmy w najważniejszych ćwiczeniach w latach 1992–2014. Batalion był trzykrotnie wyróżniany jako Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych. Nasze załogi dwukrotnie zwyciężały w mistrzostwach świata załóg czołgu Leopard 2A4 Swiss Tank Challenge w Szwajcarii. Jako pierwsi zamieniliśmy czołg T-72 na Leoparda 2A4, wskazując wzorce i opracowując wiele  elementów niezbędnych do użytkowania tego sprzętu. 1 Batalion kształci bardzo dobrych profesjonalistów, którzy następnie służą w różnych rodzajach wojsk jako instruktorzy. To dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy żołnierzy tego batalionu pododdział ten prezentuje tak wysoki poziom. Żołnierze, dziękuję Wam za Waszą służbę, za wysiłek, gorliwość i sumienność.

Uroczystości zakończył piknik rodzinny, na którym nie zabrakło wielu atrakcji, począwszy od żołnierskiej grochówki i kiełbasek, poprzez jazdę na koniu, dmuchane zamki dla najmłodszych oraz możliwość obejrzenia z bliska dumy pancerniaków –  czołgu Leopard.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Invictus w zimowym stylu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mocny sygnał od NATO
Skromny początek wielkiej wojny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Cud w Trewirze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Śnieg może być groźną bronią
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO