moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Książka „Nowy wspaniały żołnierz”

Jest to książka o badaniach i innowacjach umożliwiających wpływanie na umiejętności, zdolności, emocje i sprawność człowieka. Rewolucja biotechnologiczna w takich dziedzinach, jak psychofarmakologia, neurobiologia, bioelektronika, genetyka i inżynieria genetyczna prowadzi do konstruowania „nowego wspaniałego żołnierza”.

To książka o żołnierzu jako istocie ludzkiej, który w obliczu eksplozji i ekspansji technologii wzmacniających jego parametry fizyczne i psychiczne ulega postępującej instrumentalizacji, wyzbywając się tradycyjnie rozumianego i przeżywanego człowieczeństwa. Praca ta umacnia pozycję Autora jako naukowca o niesłychanej erudycji, umiejętności multidyscyplinarnej analizy złożonych zjawisk społecznych, a przy tym potrafiącego w wartki i przystępny sposób pisać o skomplikowanych problemach współczesnego świata
(z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego). 

Autor opuścił «znane i bezpieczne wody», śmiało zapuszczając się na obszar, gdzie nauki medyczne zbliżają się do zagadnień inżynieryjnych, a etyka z bezradnością przygląda się manipulowaniu nie tylko ludzkim mózgiem, ale również próbom ingerowania w kod genetyczny. Jest to w pełni oryginalne dzieło naukowe przygotowane z dużą erudycją i odwagą intelektualną, w którym autor poszerza czasowy horyzont poznawczy fenomenu wojny o wymiar już nie tylko prognostyczny, lecz wręcz futurologiczny (z recenzji dr. hab. Krzysztofa Kubiaka, Dolnośląska Szkoła Wyższa).  

Książka stoi na pograniczu faktów naukowych i futurologii, ale takiej futurologii, która na naszych oczach staje się faktem. To także książka o moralności w czasach cyfryzacji i cyborgizacji (Sidey Myoo, Instytut Filozofii UJ). 

Tę obszerną, gęstą od faktów i interpretacji oraz w pewnym sensie prognostyczno-profetyczną pracę czyta się z niekłamaną przyjemnością zarówno z uwagi na klarowność przewodu myślowego zaproponowanego przez autora, elegancką narrację, jak i głębokie osadzenie jej w przestrzeni klasycznej europejskiej myśli humanistycznej. Fakt, że dzieło tak dużego kalibru poświęcone w swej najgłębszej istocie kwestiom militarnym wyszło spod pióra przedstawiciela nauk społecznych na uczelni cywilnej, jest poniekąd ilustracją dosadnej uwagi rzuconej ongiś w przestrzeń publiczną przez francuskiego męża stanu Georges’a Clemenceau: „wojna jest przedsięwzięciem zbyt poważnym, aby powierzyć je zawodowym wojskowym” (Andrzej Wojtas, redaktor naczelny MMS „Komandos”). 

To jedno z nielicznych na świecie, a w Polsce na pewno jedyne, prawdziwe dzieło naukowe, ukazujące, jak można wpływać na aspekt ludzki w działaniach bojowych. Jest to książka niezwykła, bo niezwykłego autora. Nikt dotąd nie zgromadził pod jednym tytułem takiej wiedzy o sposobach wpływania na poprawę ludzkich możliwości w działaniach bojowych, popierając to ogromną faktografią. Kto powinien, a kto musi być czytelnikiem tej pozycji? Z pewnością książkę powinien przeczytać każdy wojskowy. Ten dowodzący zespołami żołnierzy od szczebla pododdziału, jak również planista każdego szczebla, planujący i organizujący walkę – nawet na najniższym szczeblu. A muszą ją przeczytać i jednocześnie przeanalizować, przy jednoczesnym wyciągnięciu właściwych wniosków, najwyżsi dowódcy – od szczebla związku taktycznego poprzez rodzaj sił zbrojnych do instytucji centralnych (mjr rez. dr inż. Maciej Zimny, były oficer
6 BPD i GROM).

 Łukasz Kamieński – adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w strategii, historii i teorii wojny oraz związkach między technologią i wojną. Autor książek: „Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych” (2009) oraz „Farmakologizacji wojny. Historia narkotyków na polu bitwy” (2012).

Łukasz kamieński, „Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2014., seria: MOMENTUM, ISBN: 978-83-233-3728-7, str.: 532.

„Polska Zbrojna” objęła książkę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Przemysłowe Centrum Optyki,Uniwersytet Jagielloński

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
 
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Nowe śmigłowce kawalerii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Liban uznany za strefę działań wojennych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Spadochroniarze na Podlasiu
Ślubowanie kadetów OPW
Gwiazdy sportu dają lekcję
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
W rezerwie pasywnej będą oceny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Invictus w zimowym stylu
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO