moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia Flandrii

W dniach 13-14 września odbyły się uroczystości upamiętniające wyzwolenie Flandrii przez wojska polskie i kanadyjskie. Tradycyjnie jak co roku w miastach regionu, o które alianci toczyli zacięte walki, odbywały się uroczystości ku czci poległych żołnierzy.


Uroczystości w Maldegem-Adegem

14 września na Cmentarzu Wojskowym w Adegem odbyło się uroczyste upamiętnienie ofiar poległych żołnierzy w walkach o wyzwolenie okolic Kanału Gandawskiego jesienią 1944 r. W uroczystościach uczestniczyli ambasador RP w Belgii Artur Harazim oraz zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy NATO i UE gen. bryg. Piotr Błazeusz. Na obchody zaproszenie otrzymała także delegacja Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy SHAPE, której przewodniczył płk Jerzy Jankowski.

Na terenie nekropolii w Maldegem-Adegem znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów alianckich poległych w czasie II wojny światowej. Z 33 Polaków, którzy znaleźli tam miejsce wiecznego spoczynku, 31 walczyło w składzie 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Polegli oni w bitwach o Aaltere i Lootenhulle oraz Axel w dniach 9-10 września. Na cmentarzu wojskowym w Adegem pochowanych zostało również dwóch lotników zestrzelonych nad Belgią w 1941 i 1944 r.

W przeddzień uroczystości delegacja polskich żołnierzy służących w SHAPE: kmdr por. Dariusz Kieliszek, kpt. Rafał Rychlicki i st. sierż. Piotr Trybuła wzięła udział w trzydziestodwukilometrowym marszu, organizowanym dla upamiętnienia drogi, jaką musiały pokonać wojska sojusznicze wyzwalające mieszkańców Maldegem spod okupacji niemieckiej.

Jak co roku w obchodach wzięła udział także liczna reprezentacja polskiej szkoły przy SHAPE. Dzieci podczas krótkiego programu artystycznego uczciły pamięć bohaterów z 1 Dywizji Pancernej.

Uroczystości w Stekene

Na zaproszenie władz miejskich w uroczystyściach udział wzięła delegacja Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił NATOw Europie z płk. Markiem Chojnackim na czele. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęto mszą św. w intencji polskich żołnierzy. Po mszy delegacje, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy, którzy pamiętają czasy wyzwolenia przez polską dywizję, przemaszerowały na cmentarz, gdzie pochowano poległych żołnierzy. Podczas oficjalnych uroczystości na cmentarzu delegacja złożyła wiązanki kwiatów i oddała hołd bohaterom z „Czarnej Dywizji”.

Stekene zostało wyzwolone 15 września 1944 r., po 3-dniowych, zaciętych walkach, w których wzięły udział wydzielone jednostki 1 Dywizji Pancernej. Siły polskie, którymi dowodził ppłk Karol Complak, składały się z batalionu strzelców podhalańskich wspartego 16 czołgami z 1 Pułku Pancernego, plutonu ciężkich karabinów maszynowych, 11 Kompanii Saperów, plutonu przeciwpancernego i wsparcia artyleryjskiego udzielanego przez artylerię dywizyjną. W walkach brali ponadto udział członkowie belgijskiego ruchu oporu. Straty niemieckie wyniosły 205 żołnierzy. Siły 1 Dywizji Pancernej straciły 8 żołnierzy i 2 czołgi, a 16 żołnierzy zostało rannych. W wyniku walk zginęło również 20 osób cywilnych.

Uroczystości w Beveren

14 sierpnia na zaproszenie władz belgijskiego miasta Beveren delegacja Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy SHAPE w składzie płk Andrzej Sypniewski, kmdr por. Piotr Ratajek, ppłk Paweł Teodorczyk oraz ppłk Jacek Czubak wzięła udział w 70. rocznicy wyzwolenia miasta. Uroczystość, przy akompaniamencie orkiestry z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, rozpoczął przemarsz kombatantów, pocztów sztandarowych, władz miasta, zaproszonych gości i mieszkańców pod pomniki Pamięci, a następnie pod pomnik Generała Maczka, pod którymi złożono kwiaty i wieńce. Po mszy w miejscowym kościele uczestnicy uroczystości udali się do sali ratusza, gdzie po przemówieniach odbyło się okolicznościowe spotkanie. W spotkaniu tradycyjnie uczestniczył mjr w st. spocz. Czesław Kajpus, ostani z żyjących w Beveren maczkowców.

W przeddzień uroczystości przed domem opieki społecznej, w którym mieszka mjr Kajpus, odbył się koncert pieśni patriotycznych z udziałem orkiestry z 11 DKPanc, zorganizowany specjalnie dla załużonego kombatanta.

Beveren wyzwolone przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej było miejscem, gdzie żołnierze gen. Maczka przez ok. 2 tygodnie odtwarzali zdolności bojowe. Do dziś w rozmowie ze starszymi mieszkańcami Beveren, pamietającymi tamten okres można usłyszeć wiele ciepłych słów na temat polskich żołnierzy, którzy przynieśli nie tylko wolność, ale także nieśli wielką pomoc w tych trudnych czasach.

Tekst: PNPW SHAPE

red. PZ

autor zdjęć: PNPW SHAPE

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Spadochroniarze na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ślubowanie kadetów OPW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowe śmigłowce kawalerii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Lekcje z frontu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Śnieg może być groźną bronią
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rusza kwalifikacja wojskowa
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO