moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amunicja do Raków z Defenderem

Mają nie tylko dwukrotnie większy zasięg niż konkurencyjne konstrukcje, ale są również od nich bardziej odporne na uszkodzenia i w konsekwencji na przypadkową eksplozję. Inżynierowie z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki opracowali 120-milimetrowe pociski odłamkowo-burzące do nowych polskich samobieżnych moździerzy Rak.


Samobieżne 120-milimetrowe moździerze Rak, które występują w wersji na podwoziu kołowym lub gąsienicowym, to obok 155-milimetrowych armatohaubic Krab oraz Kryl jeden z trzech nowych rodzajów uzbrojenia, jakie otrzymają w najbliższych latach pododdziały artyleryjskie.

Ponieważ zgodnie z wytycznymi MON, podobnie jak w przypadku haubic, także moździerze mają strzelać produkowaną w Polsce amunicją, rodzima zbrojeniówka już od dłuższego czasu pracuje nad nowoczesnymi pociskami o stosownym kalibrze.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swoją najnowszą propozycję w tej dziedzinie – 120-mm granat odłamkowo-burzący zaprezentował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki. Jak podkreśla jeden z jego konstruktorów ppłk Rafał Bazela, jednym z priorytetów podczas prac badawczo-rozwojowych były sprawy związane z bezpiecznym użytkowaniem amunicji.

– Pocisk został tak zaprojektowany, aby do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia samoczynnej eksplozji, gdy zostanie on uszkodzony. Na przykład podczas walki, kiedy pojazd trafiony zostanie odłamkami – wyjaśnia ppłk Bazela, podkreślając, że sprawy związane z bezpieczeństwem w niczym nie ograniczyły walorów bojowych nowych polskich granatów do moździerzy samobieżnych.

– Zasięg naszych pocisków, które dysponują promieniem skutecznego rażenia siły żywej nie mniejszym niż trzydzieści metrów, to ponad dziesięć kilometrów. Tradycyjna, konkurencyjna amunicja do moździerzy pozwala razić cele oddalone o pięć, sześć kilometrów – dodaje.

Opracowany przez inżynierów z WITU 120-mm granat odłamkowo-burzący waży prawie piętnaście kilogramów. Masa materiału wybuchowego to ponad dwa kilogramy. Jak wyjaśniają konstruktorzy, nabój przeznaczony jest do rażenia siły żywej, niszczenia nieopancerzonych wozów bojowych  oraz umocnień polowych.

Innowacyjność pocisku doceniło jury tegorocznego MSPO, przyznając jego twórcom nagrodę Defender.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1411469760
Cokolwiek by nie mówić polska zbrojeniówka ma coraz więcej, coraz lepszych produktów do zaoferowania. Problemem jest tylko wojsko które niewiele z tego zamawia oraz inni decydenci którzy mimo planów nie są konsekwentni (przykład choćby Ślązaka)
B5-9B-7F-B4
~ja
1411469400
Katol! masz uwagi do forumowiczów zamiast do redaktora i wypowiadającego ten tekst. I to ONI powinni odpowiedzieć na post sorbiego. Jaką szkołę o "miażdżącej wiedzy" kończyłeś?
B5-9B-7F-B4
~Katol
1411119060
~sorbi - zmiażdżyłeś forum wiedzą . chyba nikt Ci nie odpowie.
39-FF-C3-6D
~scooby
1411116840
~nik - na dobra . 2020. North American P-51 Mustang 126 dni , Willys MB -49 dni i to bez komputerów. terminy w naszej zbrojeniówce w ciepłych kapuciach mnie masakrują. Program Apollo - 5 lat . A "nasz" Krab . poskładanie z wieży brytyjskiej, lufy francuskiej , podwozia niemieckiego - 10 lat. To trzeba mieć spokój.
39-FF-C3-6D
~nik
1411084500
Scooby nie placz, wprowadza je o wiele szybciej
2C-DD-51-24
~ja
1411069920
Brawo! Teraz pora na pocisk programowalny który rozcali się nad okopem i zniszczy właśnie tam, w okopie bez problemu siłę żywą. Jak na filmie. 3minuta 40 sekunda: http://www.youtube.com/watch?v=bIOK1Raw7ds
FE-44-8A-B8
~sorbi
1411068240
"Zasięg naszych pocisków to ponad dziesięć kilometrów. Tradycyjna, konkurencyjna amunicja do moździerzy pozwala razić cele oddalone o pięć, sześć kilometrów"????!!!!! MOździerz holowany 120mm z HSW (oczywiście nie jest na wyposażeniu armii) ma w katalogu wpisany zasięg 7100m i 9000m z gazogeneratorem. Moździerz holowany M327 na wyposażeniu US Marine Corps zapewnia możliwość rażenia celów na dystansach do 8,2 km - przy zastosowaniu amunicji klasycznej - 13 km (z gazogeneratorem) i 17 km z amunicją PERM. MO-120-RT-61 – francuski moździerz kalibru 120 mm produkowany od lat 60-tych w przypadku pocisku PR-14 - (odłamkowo-burzący) o masie 15,7 kg ma donośność 8135 m. WIęcej przykładów nie chce mi się podawać. Więc skąd mowa o 5-6 km zasięgu konkurencyjnej amunicji klasycznej?!!!
96-1E-97-E7
~scooby
1411051740
Będą wdrażane w 2024.
39-FF-C3-6D

Piedimonte – samobójcza misja
 
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Podróż po AWACS-ie
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pokazali bojowego ducha
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO