moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy sprzęt na festiwalu nauki

Będzie można wcielić się w rolę dowódcy i pokierować wirtualnymi działaniami na polu walki, postrzelać z Beryla na symulatorze czy dowiedzieć się, jak trenują piloci F-16. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu zaprasza w weekend na festiwal naukowy. Z kolei Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie czeka na gości przez trzy dni, start w poniedziałek.

Symulator „Śnieżnik”. Fot. Bogusław Politowski

– Takie spotkania to okazja, aby nie tylko obejrzeć sprzęt, jakim dysponuje wojsko, ale też osobiście go wypróbować – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Wrocławska uczelnia bierze udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Impreza rozpoczęła się we czwartek, ale najwięcej atrakcji zaplanowano na weekend.

Strzelanie i „małpi gaj”

Uczelnia zaprasza gości do siebie na ulicę Czajkowskiego. – Będzie można wziąć udział w treningu taktycznym z wykorzystaniem systemu symulacji PACAST i wcielić się w rolę dowódcy. Zaplanować akcję, a następnie samemu podejmować decyzje podczas symulowanych działań bojowych – zapowiada mjr Szczepański.

Zwiedzający będą też mogli spróbować swoich sił na „Śnieżniku” – systemie szkolno-treningowym do broni strzeleckiej. Zasada jego działania jest podobna do gry komputerowej, jednak tu wszystko jest bardziej realistyczne. Organizatorzy przygotowali kilka scenariuszy działań, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Ćwiczący będą mieli do dyspozycji kilka rodzajów broni, między innymi Beryle i granatniki.

Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją kondycję, są: ćwiczenia w „małpim gaju” lub walki w bliskim kontakcie pod okiem instruktorów.

Wrocławska szkoła przygotowała także pokazy sprzętu i wojskowego wyszkolenia. We wrocławskim Parku Wiedzy będzie można obejrzeć m.in. pokaz ratownictwa medycznego z udzielaniem podstawowej pomocy na polu walki. W akcji będzie wóz ewakuacji medycznej Rosomak, pojazd wielonoszowy SCAM oraz sprzęt pierwszej pomocy medycznej.  

Warszawa czeka na uczniów

Na spotkania z wojskiem zaprasza też Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki od poniedziałku do środy odbędą się w nim spotkania i bezpłatne warsztaty interaktywne. – To dobry sposób na popularyzację nauki. Odwiedzając nas, można przekonać się samemu, na czym polegają badania, które prowadzimy – mówi Patrycja Wyżlic, kierownik Pracowni Dokumentacji Naukowej i Wydawniczej w WIML.

Instytut przygotował trzy propozycje. Pierwsza z nich pt. „Jak technika i medycyna pomaga pilotom” to zamknięte spotkanie dla zorganizowanych grup szkolnych. – Już teraz mamy spore zainteresowanie, najprawdopodobniej będziemy musieli wylosować szkołę, która weźmie udział w warsztatach – mówi Patrycja Wyżlic.


W Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie znajduje się najnowocześniejsza na świecie wirówka przeciążeniowa wykorzystywana m.in. do treningu pilotów samolotów bojowych. Fot. Ewa Korsak

Trening pilota…

Uczniowie będą mogli poznać działanie najnowocześniejszej na świecie wirówki przeciążeniowej, wykorzystywanej m.in. do treningu pilotów samolotów bojowych. Zainstalowana na 8-metrowym ramieniu gondola ma wymienny kokpit, co pozwala „latać” zarówno F-16, jak i samolotem MiG-29. – Urządzenie to umożliwia wszechstronne odwzorowanie warunków podczas misji lotniczych. Pozwala nauczyć pilotów poprawnego wykonywania manewrów przeciwprzeciążeniowych, a także oswoić załogi z efektami działania wysokich wartości przeciążeń – tłumaczy płk rez. dr n. med. Krzysztof Kowalczuk, kierownik Zakładu Szkolenia i Treningu Lotniczo-Lekarskiego w WIML.

… i kierowcy

Ci, którzy odwiedzą Instytut we wtorek, będą mogli doświadczyć niebezpiecznych sytuacji drogowych. Ale wszystko odbędzie się w bezpiecznych warunkach w laboratorium. – Zwiedzającym udostępnimy symulator samochodu ciężarowego. Specjalnie na potrzeby warsztatu nasi pracownicy przygotują dwa różne scenariusze jazdy – mówi Patrycja Wyżlic. Ochotnicy będą mogli trenować jazdę przy zmiennej pogodzie i na różnym terenie. Ale też w sytuacjach niebezpiecznych, np. gdy pieszy wtargnie na drogę czy nagle dojdzie do awarii samochodu.

Ostatnie ze spotkań zatytułowane jest „Komory niskich ciśnień – komorą na Mount Everest”. Goście dowiedzą się, jak zmienia się ciśnienie barometryczne na różnych wysokościach i jak to wpływa na organizm człowieka. Będzie też można obejrzeć tzw. wysokościowy ubiór kompensacyjny, komorę niskich ciśnień, termobarokomorę czy komorę niskich ciśnień z nagłą dekompresją. Urządzenia te są na co dzień wykorzystywane między innymi do badań i treningów lotników.

Instytut czeka głównie na młodzież, ale przyjść może każdy zainteresowany, który ukończył 16 lat. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc warunkiem udziału w warsztatach jest wcześniejsza e-mailowa lub telefoniczna rejestracja pod adresem: festiwalnauki@wiml.waw.pl.

Po raz pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się z inicjatywy rektora Uniwersytetu Warszawskiego, rektora Politechniki Warszawskiej oraz prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1997 roku. Celem przedsięwzięcia jest jak najszersze udostępnianie najnowszych osiągnięć różnych dziedzin nauki. Od kilku lat w ramach festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji, m.in. uczelnie, instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Cena wolności
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Hiszpański palimpsest
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO