moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pociski JASSM dla polskiej armii

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu powietrze–ziemia AGM-158A JASSM. Można nimi niszczyć cele oddalone o 370 km. – Cieszę się, że amerykańskie władze tak szybko uporały się z procedurą. Finlandia czekała na taką zgodę osiem lat – powiedział wicepremier Tomasz Siemoniak.


2 października Departament Stanu USA poinformował, że procedura „udzielenia zgody” na sprzedaż Polsce pocisków JASSM została zakończona. Polscy politycy podkreślają, że formalności z nią związane Amerykanie przeprowadzili wyjątkowo szybko.

Kongres Stanów Zjednoczonych, który zgodnie z amerykańskim prawem musi wyrazić zgodę na tego typu transakcje, zrobił to wciągu 15 dni od ogłoszenia przez Departament Stanu decyzji o sprzedaży.

Polska poza pociskami ma otrzymać także oprogramowanie i oprzyrządowanie do samolotów F-16. Amerykanie zdecydowali również o przekazaniu pakietów szkoleniowego i logistycznego.

Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślał wczoraj na poligonie w Orzyszu podczas ćwiczenia „Anakonda-14”, że zakup pocisków JASSM „w bardzo istotny sposób wzmocni zdolności polskich sił powietrznych”. – Teraz siadamy do negocjacji handlowych – zapowiedział Tomasz Siemoniak. Negocjacjom podlegać będzie nie tylko cena, ale również terminy dostaw, sprawy związane z pakietem logistycznym oraz z modernizacją F-16 pod kątem nowej broni.

Wiceminister obrony Czesław Mroczek poinformował, że Polska będzie dążyć do włączenia się w prace badawcze nad kolejną generacją pocisków JASSM. „Chcemy także uczestniczyć w rozwoju tego pocisku w programie ER o wydłużonym zasięgu. To element naszego potencjału odstraszania i budowanie zdolności rakietowych Sił Zbrojnych” – napisał wiceminister na swoim profilu na Facebooku.

Kiedy polska armia dostanie pociski JASSM? Przedstawiciele MON liczą na to, że jeśli negocjacje handlowe będą przebiegały bez opóźnień, to pierwsze rakiety AGM-158A JASSM Polska otrzyma za kilkanaście miesięcy.


AGM-158A JASSM to pocisk manewrujący dalekiego zasięgu typu powietrze–ziemia. Ponieważ rakieta ma zasięg około 370 kilometrów i jest uzbrojona w głowicę bojową ważącą prawie 450 kilogramów, doskonale nadaje się do niszczenia strategicznych celów, takich jak stanowiska dowodzenia przeciwnika lub węzły łączności.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Chilczuk, arch. Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze

~jakima
1417041120
Cóż to jest 40 sztuk??? 1000 to by już był straszak!
7F-BF-47-07
~Katol
1413099840
Pojechaliśmy jako ochotnicy i nie przecinałbym wagi naszej pomocy w całym konflikcie. Grubiznę odwalili głównie Amerykanie wraz z Brytyjczykami. Znajdziemy inne rynki, mniej kapryśne i nieobliczalne. Przeceniasz rolę gospodarczą FR to kraj o PKB Włoch. poligon Polska to sowieci zakładali. Jak nie wierzysz "zapytaj" Kuklińskiego. Sama bierność wobec agresora daje tyle samo co na Krymie i w Donbasie. Ja się tak boisz Rosjan to nakryj się kołdra lub emigruj do USA. U nas też jest pustynia. Niewielu , bo już nie wysyłają niewłaściwych. Lubię KFC.
AA-95-98-31
~Katol
1413099360
Rakiety będą wraz z tarczą. Z Jurysdykcja = będą sadzeni przez polskie sądy. F-22 nie na sprzedaż. Na Syberii maja słonia w karawace. Internet , GPS, Windows, procesor - ta się rządzi światem. Nie musisz korzystać , ciesz się, że możesz za darmo (jeszcze) .
AA-95-98-31
~Patriota
1412976660
USA też się na nas wypięło. Doskonale wiem, że to nasi sojusznicy militarni ale jako że mamy dobre relacje to mogliby wspomóc sojusznika, który udziela się tam gdzie Ameryka chce i ma problemy bo jak zwykle rząd Polski powiedział to co USA chciało usłyszeć i przez to straciliśmy w Rosji rynek zbytu. Rząd USA mógłby wyjść z inicjatywą w zaopatrywanie żołnierzy USA w jedzenie (taki przykład). Co do 50000 żołnierzy USA to zapewne są oni potrzebni aby w razie konfliktu z Rosją poćwiczyć sobie na poligonie i nazwie Polska. Zapewne będą mieli frajdę ostrzeliwując z artylerii żołnierzy Rosyjskich (oczywiście jeśli dostaną odpowiednie współrzędne) zabijając przy tym cywili Polskich. Broń Boże. Robisz z Polskich żołnierzy najemników. No pewnie, że nabywają doświadczenie, tylko zauważ, że u nas inne jest ukształtowanie terenu, inaczej będzie prowadzona walka. Tam pustynia, u nas lasy, góry, pagórki, rzeki, jeziora itp. Wielu z nich wysiada psychicznie, stają się wrakami. Wsparcie polityczne? A co to jest warte? Wygląda to tak: Obama klepnie po plecach Komorowskiego i powie jak w reklamie KFC: So good.
49-E1-81-DC
~Patriota
1412975760
~Katol Jak w każdym państwie demokratycznym rząd wybierają obywatele i na tym się kończy. Jeśli rząd został wybrany to obywatele już nic nie mogą zrobić, chyba że jak w przypadku Polski poczekać te 4 lata. Co z tego, że ludzie w USA wybierają ludzie? Doskonale to wiem. Rząd robi wszystko, obywatel ma płacić podatki z góry narzucone oraz chodzić na wybory, to wszystko, na tym polega demokracja. A to co robi rząd to nie jest przedstawione w 100% przykładowo w mediach. Zawsze coś na lewo musi być. Z jakiej racji tarcza antyrakietowa ma chronić Europę? Zapewne przeczytałeś to na Wikipedii. Ehm, Wikipedia niczym wyrocznia. Ja tak nie uważam. AGIS system ofensywny, tarcza system defensywny. Niestety nasz rząd nie dba o nasze interesy. Nie wiem w jakim celu użyłeś terminu "Jurysdykcja". Okaże się jak z Patriotami, tarcza będzie bez rakiet (Ci nasi sojusznicy, kawalarze). Co do Chin to bym nie uważał ich za II ligę. Mają doskonałą armię, ma działać jako straszak bo potrafią zniszczyć państwo gospodarczo. Co do Rosji to "nie wywołuj wilka z lasu" nie wiadomo co ciekawego mają na Syberii. Jeśli chodzi o F-22 to Japonia chciała kupić, a nie dostać za free. Widać mieli nadwyżkę w budżecie. Niestety potem katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima, no cóż pieniądze, które miały być przeznaczone na samoloty musiałby być przeznaczone na odbudowę strat, Amerykański HAARP spisał się znakomicie. Internet, doskonałe narzędzie inwigilacji. USA zapewne się to opłaca bo ma dostęp do sprawdzenia co przeciętny Kowalski robi w internecie. Polska jednak "powinna siedzieć cicho" w razie gdyby Ruskie weszły do Polski. Chyba, że Amerykanie potrzebują prowokatora do III wojny światowej czyli polaczków. I tak już tracimy za to, że rząd "wojuje szabelką". Polskie owoce i mięso nie są mile widziane w Rosji. Jak dotąd nie znaleźliśmy państwa-odpowiednika Rosji któremu byśmy mogli oferować te produkty. Unia Europejska jako partner gospodarczy nic z tym nie robi ...
49-E1-81-DC
~Katol
1412954460
... taki zawód wybrali, jadą tylko chętni, dostają wynagrodzenie, w Polsce ginie ok 4500 osób na grogach i nikt z tego nie robi rabanu. Nawet weterani podkreślają wagę zdobytego doświadczenia na misji afgańskiej. Mamy tarczę i np c-130, wsparcie polityczne mocarstwa.
B2-AF-97-4C
~Katol
1412954040
~Patriota - 1 rząd w USA wybierają ludzie. tz . amerykańscy podatnicy. 2. tarcza ma służyć Europie . amerykanom wystarcza AGIS -dlatego chcieli się wycofać. 3 obyśmy dbali o swoje interesy tak jak Amerykanie, Żydzi . 4. Jurysdykcja jest Polska wobec stacjonujących Żołnierzy . 5. nasze nie musi być wystarczy, że nas ma chronić. jeszcze lepiej. 6. Rosja nie jest mocarstwem klasy USA. Raczej II liga jak Indie, Chiny. 7. F-22 50000 żołnierzy - tak już jest z mocarstwami, ze dają ile chcę. ważne , że jeszcze masz internet i GPS za darmo. Inni dają nic. Lub przypominają , że straciliśmy okazje by w tej sprawie siedzieć cicho ...
B2-AF-97-4C
~Patriota
1412805420
... chodź my jesteśmy bardziej zagrożeni niż Niemcy. Od innych nic nie dostaliśmy. Powinniśmy dostawać bo giną nasi żołnierze, chociaż rodziny poległych jakąś stałą pensje za męża, ojca, który nie powinien zginąć. Niestety okazuje się, że ginie za ropę, gaz, kamienie szlachetne, które USrael chciałby je posiąść . Według Ciebie jest uczciwe to, że my z wojny w Afganistanie nic nie mamy, a USrael podczas chaosu przejmuje system bankowy w celu monopolu na $ oraz surowce? Widać, że żywisz się "papką" z brukowców i mediów, które są pod kontrolą nie wiadomo kogo. 12 F-16 dosłownie śmiech na sali, a polaczki myślą, jak w "TV?" powiedzieli, że to wielka siła to tak jest. Odpowiadając na ostatnie pytanie, to nasz rząd poprosił o pomoc. Jest coś takiego jak wywiad wojskowy, jeśli Amerykański wywiad dowie się, że jest coś nie tak, że nadchodzi inwazja ze wchodu to te samoloty odlecą i dowiesz się tego w telewizji pod przykrywką "minął termin wsparcia dla Polski". W 1939 Anglia i Francja też miały nam pomóc przed III Rzeszą. Pomoc nie została udzielona. "Historia lubi się powtarzać".
30-DE-84-A7
~Patriota
1412804400
~Katol, ustalimy, że decyzje podejmuję rząd Amerykański, a nie ludzie. Tarcza rakietowa ma służyć Amerykanom, a my jesteśmy akurat punktem na mapie, miejscem strategicznym, akurat padło na Polskę. Na razie nie ma żadnych prac nad tarczą, są plany, a plany często ulegają zmianom. Wspomniałeś, że Amerykański podatnik łoży na tarczę w Redzikowie. Jeśli o to chodzi to Amerykański podatnik nie wie na co wpłaca podatki bo nawet nie wie gdzie jest Polska i co to jest Polska. Chodzi o to, że Amerykański podatnik nie ma zielonego pojęcia w gdzie część tych pieniędzy zostanie wydane. W mediach na pewno się dowie, że zostało zakupionych ileś tam czołgów M1 Abrams, F-22 Raptor, M1 Bradley itp. Rząd Amerykański wydał pieniądze na opracowanie i budowę bo ma służyć dla interesów Ameryki (dla przykładu złoża ropy naftowej) oraz aby żadna rakieta nie spadła na teren USA. My tego systemu nie dostajemy bo w ramach NATO teren na, którym będzie zamieszczony ten system będzie zapewne wykupiony lub zarekwirowany w celach wojskowych, nie powiedziane czy dla Polski czy dla USA. Dziwne w drugim przypadku, teren Polski byłby Amerykański. Tak na prawdę go nie dostajemy. Obsługiwać będą go żołnierze Amerykańscy. A jeśli opracowali Amerykanie, budują go Amerykanie i będą go obsługiwać Amerykanie to oznacza, że nie jest nasze, a ty pisałeś, że go dostajemy,a tak na prawdę go nie dostaniemy czyli nie będzie nasze (logika). Zasada jest prosta, Amerykanie i Rosjanie, (wymieniłem te dwa państwa ze względu na to, że są "mocarstwami" na Ziemi i dysponują rozwiniętymi koncernami zbrojnymi) nie sprzedają najnowszych technologii. To oni muszą mieć najnowsze a sąsiedzi lub partnerzy, powinni dysponować tym co u nich nie jest najnowsze (taka polityka). Japonia chciała kupić F-22 Raptor, niestety Rząd USA się nie zgodził. Tak, MRAPY dostaliśmy ale wcześniej je wypożyczaliśmy. Te F-16 są ze względu na to aby Polska na pozór poczuła się bezpiecznie. Ale to w Niemczech siedzi 50000 żołnierzy Amerykańskich ...
30-DE-84-A7
~Katol
1412598240
~Patriota - z takich , że amerykański podatnik łozy na tarczę w Redzikowie. To Amerykanie wydali pieniądze na opracowanie i budowę. dostajemy system , który będzie nas chronił a jest i byłby dla nas nie osiągalny. Taka promocja - kupujesz samochód 2 gratis. Nie liczyć tego ? Właśnie tarcza ma być na te Iskandery. 2. MRAP'y 45 szt dostaliśmy w prezencie. 3. C-130 . 4. Z jakiej racji mamy utrzymywać te 12 F-16? - a kogo mają chronić ? Kogo przyleciały chronić ? Kto poprosił o to, by przyleciały ? 6. Ja też bym wolał , by nasi się bili za " ropę i gaz " albo na takiej stawce jak prywatne firmy. 7. Co dostaliśmy od innych ? I dlaczego ciągle musimy coś dostawać ?
39-FF-C3-6D
~andy
1412583900
8 lat szybciej niż Finlandia ... 8X drożej ... gratulacje za szybki POstęp
36-77-BD-3F
~Patriota
1412526960
~Katol, z jakiej racji do kosztów pocisków dolicza się stacjonowanie wojsk obcych armii w Polsce? Przecież mowa jest o pociskach JASSM, a nie fakturze za usługi USraela ? Żadnej tarczy nie będzie bo Ruscy w ramach odpowiedzi zapewne przetransportują swoje Iskandery do Kaliningradu, a to nie na rękę rządowi USraela. Interesem USraela jest to aby była tarcza w Polsce ze względu na położenie geograficzne (akurat w tym punkcie na mapie jest Polska) Z jakiej racji mamy utrzymywać te 12 F-16? Przecież nasi w Afganistanie muszą wypożyczać MRAPy i HMMWV. To ma tak być, że jak u nas są to my musimy im płacić, a jak my jesteśmy z pomocą to też musimy płacić? Coś tu nie gra. Poczytaj sobie trochę o "fantach" jakie spółki Amerykańskie przejmują w Bliskim Wschodzie (ropa naftowa, gaz ziemny), oczywiście w ramach wprowadzania demokracji. Niestety nasi giną lub zostają kalekami. Takie gierki polityczne. Jeśli jesteś zainteresowany to radzę przewertować internet, niestety książek o tym nie piszą, a jeśli jesteś fanem kina to polecam film "Wezwanie do przebudzenia" akurat tam jest przedstawiony wątek "Afganistanu".
AA-99-DF-48
~Katol
1412524560
przywołam słowa jednego z amerykańskich senatorów : Dlaczego 400 mil Ameryka ma bronić 500 mil Europę przed 150 mil Rosją ?
39-FF-C3-6D
~Katol
1412500500
~Patriota - doliczyłeś koszt budowy w Redzikowie tarczy ? NA TO już nie patrzysz ? Jak myślisz skąd Amerykanie wzięli pieniądze na budowę ? Skąd pieniądze na pociski ? A koszt zakupu ,utrzymania 12 F-16 , które przyleciały "od ręki" by nas wspierać.
39-FF-C3-6D
~Franek II
1412465040
A skąd wiecie, ile tak na prawdę tych pocisków dojedzie do polskich magazynów 40, czy 140?
FE-8F-9F-E7
~Patriota
1412376960
Brawo polaczki. Finowie za 70 pocisków zapłacili 255 mln $, a my za 40 pocisków musimy zapłacić 500 mln $ co podają inne media. Tak USA traktuje swoich sojuszników. Jednak Zbigniew Brzeziński miał racje co do tego, że jesteśmy trzecio lub nawet czwartorzędnym sojusznikiem USA. Zamydlanie oczu jakimiś "procedurami udzielenia zgody" co zapewne nie istnieje bo przecież mamy wolny rynek. Niby USA- ostoja demokracji i wolnego rynku. Sprawa jest prosta, albo sprzedają albo nie. No ale polaczki zadowolone " wow przyśpieszyli procedury, ale fajnie". Dosłownie cebulandia.
D5-F1-CF-4E
~nik
1412374920
nic nas nie uratuje przed czerwona zaraza poza glowicami jadrowymi
34-31-BB-51
~Katol
1412366520
... .dowodzenia przeciwnika lub węzły łączności. .. . mobilne wyrzutnie Iskander, systemy s-400 , okręty .. . p.s. jeszcze 12 zasobników WRE AN/ALQ-131 lub -184.
39-FF-C3-6D
~ja
1412359920
Szkoda że nie te pociski o zasięgu 1000km. To już byłby "odstraszający straszak" Homar też nie ma większego zasięgu niż 300km.
3F-A4-18-46

Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
NATO on Northern Track
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO