moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Filmowe gwiazdy i I wojna światowa

Produkcje Stevena Spielberga, Stanleya Kubicka czy Petera Weira. Na ekranie Greta Garbo, Mel Gibson, Gary Cooper czy Adolf Dymsza. W tle walki, jeńcy i szpiedzy. Rozpoczął się międzynarodowy przegląd filmów poświęconych I wojnie światowej. Pokazy potrwają trzy miesiące, można zobaczyć adaptacje fabularne i dokumentalne kroniki Wielkiej Wojny.


Obraz „Szaleńcy” Leonarda Buczkowskiego zainaugurował w Warszawie międzynarodowy przegląd filmowy „Wielka Wojna. 100. rocznica”. Polski, niemy film opowiada o Legionach Polskich walczących o odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Projekcji w kinie Iluzjon towarzyszyła orkiestra pod batutą Rafała Rozmusa.

Od melodramatu do komedii

Filmowy przegląd zorganizowało Muzeum Historii Polski i Filmoteka Narodowa w ramach obchodzonej w tym roku setnej rocznicy wybuchu I wojny. – Chcemy pokazać, w jaki sposób ten światowy konflikt zainspirował reżyserów, wśród nich takie sławy, jak Steven Spielberg czy Stanley Kubrick – mówi Elżbieta Lichocka z Muzeum Historii Polski.

Pokazy będą się odbywać przez trzy miesiące w warszawskim kinie Iluzjon. W programie znajdą się 22 najciekawsze propozycje filmowe z Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polski, USA, Rosji i Czechosłowacji. Polskie kino reprezentuje m.in. „Łuk Erosa” Jerzego Domaradzkiego i „Piękna nieznajoma” Jerzego Hoffmana.

– Zależało nam, aby wybrane filmy jak najrzetelniej i przekrojowo przybliżały tematykę czteroletniego konfliktu nazwanego Wielką Wojną – dodaje Elżbieta Lichocka.

Będzie można zobaczyć m.in. filmy fabularne, jak niemy melodramat wojenny „Skrzydła” z Gary Cooperem, antywojenne „Ścieżki chwały” Stanleya Kubricka, dramat „Czas wojny” Stevena Spielberga czy psychologiczny obraz „Fort 13” Grzegorza Królikiewicza.

Coś dla siebie znajdą też miłośnicy lżejszego spojrzenia na czasy wojny. W programie znalazł się film „Dodek na froncie” z Adolfem Dymszą oraz odcinek brytyjskiej serii „Czarnej Żmii" z Rowanem Atkinsonem w roli głównej.

Kadr z filmu „Czas wojny” w reż. Stevena Spielberga.

Kronika walk

– Pierwsza wojna była okresem, w którym narodziła się kronika filmowa, dlatego w czasie pokazów nie mogło zabraknąć produkcji dokumentalnych, na przykład francuskich filmów: „1914-1918” czy „Wieści z wielkiej wojny” – podkreślają organizatorzy.

Podczas tych projekcji widzowie obejrzą niepokazywane dotąd w Polsce autentyczne materiały zarejestrowane w czasie wojny, które udostępniły nam niemieckie i francuskie archiwa.

Pokazom towarzyszy multimedialna wystawa w kinie Iluzjon, przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Opowiada o losach Polaków służących w szeregach armii państw zaborczych. Znajdziemy na niej m.in. unikatowe zdjęcia niemieckich fotografów i zapis relacji polskich żołnierzy walczących w Legii Cudzoziemskiej na pustyniach Afryki.

Szczegóły programu całej imprezy na stronie kina Iluzjon. – Na razie znane są terminy pokazów październikowych, kolejne daty będą sukcesywnie podawane w internecie – informuje Lichocka.

Filmy prezentowane podczas przeglądu „Wielka Wojna. 100. rocznica”:

„Szaleńcy (My, Pierwsza Brygada)”, Polska 1928, reż. Leonard Buczkowski.  Historia walki Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

„1914-1918”, Francja 1962, reż. Jean Aurel. Pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający o I wojnie, zmontowany z archiwalnych materiałów fotograficznych i filmowych.

„Wieści z wielkiej wojny”, Francja 2014, reż. Alexander Kluge. Opowieść o losach wuja oraz stryja autora, którzy polegli podczas pierwszych dni wojny.

„Ścieżki chwały”, USA 1957, reż. Stanley Kubrick. Antywojenny obraz, w którym zwykli żołnierze są tylko pionkami w rękach generałów.

„Gallipoli”, Australia 1981, reż. Peter Weir. Zakończona klęską operacja korpusu australijsko-nowozelandzkiego w 1915 roku na tureckim przylądku Gallipoli.

„Front zachodni 1918”, Niemcy 1930, reż. Georg Wilhelm Pabst. Losy ginących kolejno żołnierzy z oddziału walczącego na pierwszej linii frontu.

„Mata Hari”, USA 1931, reż. George Fitzmaurice. Opowieść o słynnej kobiecie szpiegu, którą gra Greta Garbo.

„Signum Laudis”, Czechosłowacja 1980, reż. Martin Hollý. Okrucieństwo wojny przedstawione poprzez pryzmat losów fanatycznego żołnierza armii austro-węgierskiej.

„Czterdziestu czterech”, Czechosłowacja 1957, reż. Pal’o Bielik. Żołnierze zmęczeni wojną buntują się przeciwko dalszej walce. Czterdziestu czterech z nich zostaje skazanych na karę śmierci.

„Towarzysze broni”, Francja 1937, reż. Jean Renoir. Bohaterami filmu są francuscy jeńcy, którzy walczą w obozie jenieckim o swoją godność.

„Skrzydła”, USA 1927, reż. William A. Wellman i Harry d'Abbadie d'Arrast. Gary Cooper w niemym melodramacie wojennym opowiadającym o losach lotników w czasie I wojny.

„Dobry wojak Szwejk”, Czechosłowacja 1956, reż. Karel Steklý i Jiří Trnka. Adaptacja satyrycznej powieści Jaroslava Haška o przygodach Józefa Szwejka, który w wyniku nieporozumienia trafia na front I wojny.

„Czas wojny”, USA 2011, reż. Steven Spielberg. Opowieść o lojalności i wytrwałości, rozgrywająca się w scenerii angielskiej i francuskiej prowincji czasu I wojny.

„Czarna żmija: Jak spędziłem I wojnę światową”, Wielka Brytania 1989, reż. Richard Boden. Jedna z części komediowego cyklu telewizji BBC opowiadającego o losach kapitana Edmunda Czarna Żmija, którego gra Rowan Atkinson.

„Jules i Jim”, Francja 1961, reż. François Truffaut. Jim i jego niemiecki przyjaciel Jules należą do artystycznej cyganerii Paryża, jednak po wybuchu wojny znajdą się po przeciwnych stronach okopów.

„Kobieta i obcy”, NRD 1984, reż. Rainer Simon. Niemiecki jeniec po ucieczce do kraju z rosyjskiej niewoli podszywa się pod zmarłego kolegę.

„Bardzo długie zaręczyny”, Francja 2004, reż. Jean-Pierre Jeunet. Audrey Tatou jako młoda Francuzka poszukująca narzeczonego, który rzekomo zginął na froncie I wojny.

„Żyła sobie baba”, Rosja 2011, reż. Andriej Smirnow. Rosja w latach 1909-1921 podczas I wojny i rewolucji pokazana przez pryzmat jednej wioski.

„Dodek na froncie”, Polska 1936, reż. Michał Waszyński. Adolf Dymsza jako piłkarz Dodek i przedstawione komediowo jego wojenne losy.

„Łuk Erosa”, Polska 1986, reż. Jerzy Domaradzki. Mieszkająca w Krakowie Marysia Miechowska, której mąż wyrusza na front, pozostaje z synem pozbawiona opieki i środków do życia.

„Piękna nieznajoma”, Polska 1992, reż. Jerzy Hoffman. Młody oficer otrzymuje tajną misję, w czasie której ma przewieźć ważne dokumenty do Sztokholmu.

„Fort 13”, Polska 1983, reż. Grzegorz Królikiewicz. Psychologiczny film o kapitanie i poruczniku armii rosyjskiej zasypanych podczas wypadku w podziemiach twierdzy przemyskiej.

I wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasu wojen napoleońskich. Walki toczyły się także w Azji, Afryce i na oceanach. Zabitych zostało przeszło 8 mln osób, a ponad 20 mln zostało rannych. W szeregach trzech armii państw zaborczych walczyło od 2,9 do 3,5 mln Polaków. Ponad pół miliona z nich poległo, zmarło lub zaginęło. Rozejm pomiędzy II Rzeszą a wojskami sprzymierzonymi, podpisany 11 listopada 1918 roku, zakończył epokę wielkich monarchii. Ich miejsce zajęły państwa narodowe, w tym odrodzona Polska.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Iluzjon Filmoteka Narodowa, DreamWorks Animation

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojsko inwestuje w Limanowej
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO