moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warsztaty dla rodzin poległych żołnierzy

Kilkadziesiąt osób z całego kraju, których bliscy polegli na misjach wojskowych, przyjechało na warsztaty integracyjne do Spały. Takie spotkania są dla nas wsparciem i integrują środowisko – podkreślają uczestnicy, którzy uczą się, jak radzić sobie z żałobą, jak budować na nowo relacje rodzinne czy jak pomoc dzieciom pogodzić się ze śmiercią ojca.

  Członkinie stowarzyszenia z przedstawicielami ambasady amerykańskiej

Kilkudniowe warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Działająca od dwóch lat organizacja skupia 77 osób: wdowy, rodziców, rodzeństwo i dzieci żołnierzy poległych na misjach. – Wszyscy nam współczują, ale nie do końca nas rozumieją, bo nie przeżyli takiej traumy jak my. W swoim gronie czujemy się bardziej swobodnie, bo dotykają nas te same problemy – mówi prezes stowarzyszenia Monika Nosek.

Podczas warsztatów, które odbywają się bez udziału mediów, rodziny poległych uczą się, jak radzić sobie z żałobą, jak budować na nowo relacje rodzinne. Dzięki rozmowom z psychologiem dowiadują się, jak pomoc dzieciom pogodzić się ze śmiercią ojca. Mogą też skorzystać z pomocy prawnej.

Razem łatwiej

W spotkaniach biorą udział nie tylko ci, którzy należą do stowarzyszenia. – Przyjeżdżam na warsztaty, bo dobrze czuję się w tym gronie - mówi Jolanta Kupczyk, żona pułkownika Hieronima Kupczyka, pierwszego polskiego żołnierza, który zginął w Iraku.

Pokaz ratowania rannego w szpitalu polowym w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej

Jerzy i Ewa Woźniak, rodzice majora Krzysztofa Woźniaka, który dwa lata temu zginął w Afganistanie, kilka razy (mimo zaproszenia) odmawiali przyjazdu na takie spotkania. – Po śmierci syna, nie chcieliśmy z nikim rozmawiać. Aż wreszcie zdecydowaliśmy, że weźmiemy udział w warsztatach. Spotkaliśmy tu ludzi, którzy podobnie jak my, cierpieli i mieli podobne problemy. Poczułam się jak w rodzinie, jakby nasz syn był razem z nimi  – opowiada Ewa Woźniak.

Na spotkanie z bliskimi poległych do 25 Brygady do Tomaszowa Mazowieckiego przyjechali też przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, które sfinansowało warsztaty, m.in.: podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON płk Sławomir Filipczak, a także wojskowi: dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki i szef sztabu Dowództwa Generalnego gen. dyw. Ireneusz Bartniak.

„Oddali życie podczas służby”

Generał Bartniak przypomniał, że to 25 Brygada poniosła na misjach największe straty. Jedenastu żołnierzy, którzy zginęli w Iraku i Afganistanie, upamiętnia tablica w kościele garnizonowym. To o nich ksiądz płk Stanisław Gulak, dziekan Wojsk Specjalnych, podczas mszy w intencji poległych powiedział, że „nie umarli, lecz oddali życie podczas służby”.

- Zamierzamy organizować kolejne warsztaty i spotkania, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami zwłaszcza te rodziny poległych żołnierzy, które dotąd nie brały w nich udziału. Naprawdę razem jest łatwej – podkreśla Monika Nosek.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Sprzęt US Army pod opieką Polaków
 
Invictus Games: Finał siatkówki bez Polaków
Świeże siły w Jasionce
Najważniejsze dni od wielu miesięcy
What Can Europe Do?
Marynarze i komandosi zwalczają dywersję na morzu
Jak działają sojusznicy
Konsorcjum robotyczne
Posłowie o wojskach medycznych
Ostatnie szlify na „Wodniku”
Szef Pentagonu w Europie
Medale za biegówki i skeleton
Wojna w boksie
Wspólna misja – bezpieczeństwo
„Brave Band ‘25” na półmetku
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Wojsko szkoli z zarządzania kryzysowego
Walka w półcieniu
Great Game of Interests
Natychmiastowa reakcja polskich myśliwców
Parośla – laboratorium zbrodni
Koniec zimowych zmagań Polaków na Invictus Games
Siedząc na krawędzi
Wojsko podsumowało 2024 rok
Śmierć zagończyka
Fenomen podziemnej armii
Negocjacje czas zacząć
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Nowelizacja prawa lotniczego – MON chce listy wysokich budynków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
11 lat walki o zdrowie. Pomóżmy Antosi rozwijać się lepiej
Polska nie zawiesza współpracy z Koreą Południową
Pierwsza potyczka w wojnie polsko-bolszewickiej
Dobre starty lekkoatletów CWZS-u w hali
Rusza program „Szpital Przyjazny Wojsku”
Mikrodrony nad poligonem
Trzy tysiące Piorunów ze Skarżyska-Kamiennej
Zapomniana historia w Hohenfels
Nie żyje Juliusz Kulesza „Julek”
Bałtyk pod strażą
Przez uchylone okno
AI pod kontrolą
Szef Pentagonu: Polska wzorem dla innych
Koreański koncern zaprzecza medialnym doniesieniom
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
„Aleo Mout”, czyli odzyskać miasto
Następca amunicji 5,56 mm
Jałta. Symbol zdrady
Pamięci żołnierzy AK
„Feniks” z pomocą dla… przedszkolaków
Opanować miasto wspólnymi siłami
Cel: odbudować i być gotowym na zagrożenia
Niepokonani!
Pete Hegseth: Mamy podobny etos wojownika
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Foch stawia warunki
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Początek zmagań na Invictus Games
Pilnujemy bezpieczeństwa na Bałtyku
Zmiany w zadaniach korpusu czy kontynuacja?
Polska oferta zbrojeniowa dla Ukrainy
Invictus Games. Zawody inne niż wszystkie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na „nieludzką ziemię”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO