moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON o modernizacji polskiej armii

W grudniu resort obrony podpisze z amerykańskim dostawcą umowę na zakup 40 rakiet JASSM. Obejmie ona także modernizację samolotów F-16, tak by mogły przenosić nowe rakiety. Wiceszef MON Czesław Mroczek zapowiedział, że wartość kontraktu będzie o połowę niższa niż pierwotnie podawały media. Spekulowały one, że Polska zapłaci za pociski około 500 mln dolarów.


– Polski kontrakt jest porównywany z umową, którą zawarli Finowie z Amerykanami. Jednak obu tych kontraktów nie należy porównywać. My zapłacimy za 40 rakiet, modernizację F-16. A co najważniejsze za udział w pracach badawczych nad wersją pocisków nowej generacji – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony odpowiedzialny za modernizację armii.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak poinformował, że 30 listopada amerykański dostawca prześle do Polski dokumenty w sprawie kontraktu. MON będzie miało dwa tygodnie na przeanalizowanie ich i podpisanie. Ma to nastąpić w połowie grudnia. Płatność zostanie rozłożona na raty, przy czym pierwsza transza zostanie uregulowana 22 grudnia. Wiceminister Mroczek dodał, że pierwsze dostawy pocisków nastąpią stosunkowo szybko, dłużej potrwa przystosowanie samolotów F-16. W pierwszej kolejności zostanie zmodyfikowane oprogramowanie samolotów do wersji oznaczonej 6.5, czyli najnowocześniejszej. Ma to potrwać 12–18 miesięcy. Pierwsze prace będą prowadzone w USA, później modernizację maszyn będą wykonywały polskie zakłady zbrojeniowe. Pierwsze F-16 uzbrojone w pociski JASSM mają być gotowe w marcu 2017 roku.

Dzisiejsza konferencja poświęcona była realizacji programów modernizacyjnych. Wiceszef MON zapowiedział, że w tym roku zostanie wydany cały budżet przeznaczony na zakupy dla wojska, czyli 8 mld zł. W tej kwocie mieszczą się zakupy nowego uzbrojenia oraz sprzętu szkoleniowego, części zamiennych, amunicji i materiałów wybuchowych. Z części tych środków zostaną również sfinansowane projekty badawczo-rozwojowe, modernizacja sprzętu, a także remonty.


Film: DPI MON

Wśród najważniejszych, zrealizowanych w tym roku umów przedstawiciele resortu wymienili dostawę czołgów Leopard 2A5 i 2A4, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, dostawę samolotu szkolno-treningowego AJT. Podpisano też umowy na dostawy niszczyciela min Kormoran II oraz na „Tytana” (zaawansowany indywidualny system walki).

Jeszcze w tym roku dojdzie do podpisania umowy na dostawę II Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Generał Szczepaniak powiedział, że do 12 listopada potrwają negocjacje dotyczące ceny dywizjonu.

Minister Mroczek zaznaczył, że w związku z konfliktem na Ukrainie niektóre programy w ramach modernizacji zostały przesunięte. Zdecydowano się na przyspieszenie realizacji programów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu – „Narew” i „Wisła”. – W przyszłym roku poznamy dostawcę programu „Wisła” i uruchomimy procedurę przetargową na dostawę systemu „Narew” – zapowiedział Czesław Mroczek. MON chce też kupić dla wojska bezzałogowe systemy powietrzne. Chodzi zarówno o drony rozpoznawcze, jak i najnowocześniejsze – uderzeniowe. – Takie są produkowane tylko w dwóch, trzech państwach. Zgodę na ich sprzedaż muszą wydać rządy tych państw – mówił wiceminister.

Minister zaznaczył, że wszystkie programy modernizacyjne to zastrzyk dla polskiego przemysłu, ponieważ MON w trakcie negocjacji zwraca uwagę, czy potencjalny dostawca oferuje szeroki zakres tzw. polonizacji i korzystny offset.

Edyta Żemła, Joanna Tańska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~oleum
1415379300
Placimy za udzial w programie rozwoju pocisku dalekiego zasiegu? Tzn bedziemy placic za to zeby placic na badania na jego rozwoj zebysmy go potem mogli kupic? To jakas kpina. To amerykanie powinni nam zaplacic za to ze nad nim bedziemy pracowac chyba?
9E-84-E8-1A
~paweł gałecki
1415347200
niech się wezmą lepiej za TRZON polskiej armii.. KORPUS SZEREGOWYCH!!! bo wielu z nich nie przyszło do wojska żeby przeżyć 12 letnią przygodę.. jak wstępowałem do wojska mogłem dopracować do 15 lat lub więcej.. teraz nie.. więc kto zmienia reguły podczas gry?? dostałem nawet list od pana Donalda Tuska żebym "ufał plotkom i że wszystko pozostanie tak jak jest" - niestety.. ale trzymam go cały czas .. jak dobije zegar to chciałbym mu go pokazać ..
65-8A-F8-98
~Katol
1415176020
Wojnę wygrywa się ludźmi nie sprzętem. Wietnam : rower. Afganistan : stinger.
4B-26-E9-39
~Delarand
1415127240
Polska znowu kupi złom amerykański i podnieci się jak NSR monem, że niby jest żołnierzem. No właśnie NIBY!!!!
C5-F5-A4-18
~walec
1415121540
łał 40 rakiet wow 40 dużoooo
58-D2-62-48
~ja
1415118540
Wszystko co się mówi o modernizacji, zakupach to "pieśń przyszłości"
04-32-BA-8F

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Święto wojskowego sportu
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Psiakrew, harmata!
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cena wolności
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO