moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ćwiczą przed Świętem Niepodległości

Dzień w dzień, po kilka godzin trenują zmianę posterunku honorowego, składanie wieńców i kroki do defilady. Pół tysiąca mundurowych z całej Polski przygotowuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dziś na placu Piłsudskiego spotkali się wszyscy, którzy 11 listopada przemaszerują ulicami stolicy.


W tegorocznej defiladzie weźmie udział dwanaście pododdziałów. W sumie pół tysiąca żołnierzy z całej Polski. Tradycyjnie już mieszkańcom stolicy zaprezentują się: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pododdział warty honorowej Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W skład pododdziałów wejdą także żołnierze wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej.

W defiladzie maszerować też będą przedstawiciele Służby Celnej, Służby Więziennej, Policji,  Straży Granicznej, a także, po raz pierwszy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. – To nasz debiut w uroczystości tej rangi. W defiladzie weźmie udział 53 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie – mówi st. kpt. Tomasz Klimczak, dowódca kompanii reprezentacyjnej, podczas uroczystości dowódca warty.


Zgranie gardeł i kroków

Przygotowania do święta mundurowi rozpoczęli już kilka dni temu. – To specyficzna i złożona uroczystość. W odróżnieniu od przygotowań z 15 sierpnia, gdzie prezentowaliśmy się wyłącznie w defiladzie i praktycznie ćwiczyliśmy sam marsz, teraz przygotowania dotyczą też niemal wszystkich elementów ceremoniału wojskowego – podkreśla ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa, który 11 listopada poprowadzi uroczystość.

Mundurowi ćwiczą dzień w dzień, po kilka godzin. Trenują m.in. przywitanie się z głową państwa, składanie meldunków przez dowódców wart, zmianę posterunku honorowego, salut armatni, apel pamięci i składanie wieńców. – Dużo uwagi poświęcamy na te elementy, które wymagają skupienia się na wielu rzeczach jednocześnie. Na przykład przy powitaniu prezydenta ważna jest postawa, ale też jednoczesne wydobycie z pięciuset gardeł „czołem panie prezydencie”. Podobnie podczas apelu pamięci, gdzie na hasło „stańcie do apelu” musimy osiem razy odpowiedzieć „polegli na polu chwały”. To wymaga treningu, by wyszło idealnie – dodaje ppłk Bieniak.


Podobnego zgrania wszystkich pododdziałów wymaga defilada – kulminacyjny punkt uroczystości. Żołnierze muszą pamiętać, by maszerować w odpowiednich odległościach i by zachować określony rytm marszu. – Ceremoniał wojskowy, jak i regulamin musztry trochę się różnią od tych, które obowiązują w Państwowej Straży Pożarnej. Największą trudność sprawia wypracowanie prawidłowego marszu. Ważne, by maszerować na całą stopę, robić prawidłowy wymach ręki czy zachować właściwą postawę podczas całego marszu – mówi st. kpt. Klimczak.

W piątek próba generalna

Treningi do uroczystości potrwają jeszcze kilka dni. W piątek czeka mundurowych próba generalna. A już 11 listopada wszyscy zaprezentują się podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. – Podobnie jak w ubiegłym roku trasa będzie wiodła od placu Marszałka Piłsudskiego, ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Alejami Ujazdowskimi – informuje ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Na trasie przemarszu mundurowi złożą kwiaty pod pomnikami: Kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, gen. Roweckiego „Grota”, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Defilada zakończy się przy Belwederze przy pomniku Marszałka Piłsudskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


JWK to test siły i motywacji
 
Duch Invictus jest, czas na formę
Szef MON odwiedził USA
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Szef MON-u w Forcie Sill
Ostatnie dni kampanii 1939
Wilk na poligonie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Współpraca i wspólna pamięć
Advantages of Efficient Organization
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polsko-tureckie obrady
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polityka nie znosi próżni
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
W jedynym słusznym kierunku
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Time for Miecznik
Course on Diplomacy
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wybierz się na wojskowe studia
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Kraby dla podhalańczyków
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Afganistan. Czas wracać do domu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ciemne strony Facebooka
Emerytura wypłacana w … karmie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Dron z LAW-u
Na granicy stratosfery
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Eto, pies na misje
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Przeprawa przez Narew
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Test mobilności 12 Dywizji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO