Słuchacze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania doskonalili procedury udzielania pomocy medycznej w walce.
Szkolenie odbywa się w ramach zajęć z zabezpieczenia medycznego działań bojowych i taktyki. Wszystko po to, żeby nadać zajęciom realny kształt możliwie jak najbardziej zbliżony do warunków pola walki.
W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych szeregowi przygotowują się do przyjęcia stanowisk podoficerskich – dowódczych. Będą dowódcami drużyn i załóg. Uczą się podejmować decyzje nawet w najtrudniejszych warunkach, czyli w walce.
Zajęcia przygotowali instruktorzy zespołu szkolenia taktyki i rodzajów wojsk st. sierż. Krzysztof Jelonek i st. sierż. Błażej Roszak. Każdy z ćwiczących na zajęciach żołnierzy wcielał się pod okiem instruktorów w rolę dowódcy i podejmował decyzje, od których w przyszłości będzie zależało zdrowie i życie podkomendnych. Spóźniona lub niewłaściwie podjęta decyzja skutkowała głośną komendą instruktora – „Stój!”, krótkim wyjaśnieniem zaistniałego problemu i powtórzeniem działania raz jeszcze, do pełnego opanowania. Scenariusze różniły się od siebie od strony taktycznej – sposobem działania napastników i medycznej, czyli obrażeniami rannych żołnierzy.
Wszystkie ćwiczone scenariusze realizowane na zajęciach rozpoczynało wprowadzenie w sytuację taktyczną, a po zakończeniu szczegółowa analiza działania, błędów popełnionych w trakcie ćwiczenia przerywana krótkimi pytaniami sierżanta Jelonka dotyczącymi udzielania pomocy na polu walki. Zajęcia osiągnęły swój zakładany cel, a żołnierze dobrze wywiązali się z postawionych zadań.
Po zakończeniu cyklu szkolenia w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych żołnierze wrócą do macierzystych jednostek i obejmą stanowiska kaprali – dowódców. Przed nimi jeszcze wiele ciężkiej pracy, ale już można zaryzykować stwierdzenie, że będą dobrymi podoficerami.
Tekst: chor. Marcin Szubert
autor zdjęć: st. sierż. Krzysztof Jelonek, st. sierż. Błażej Roszak
komentarze