moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska wymiana zawodowa

Major Angelika Szymańska i Tomasz Kloc z 12 Brygady Zmechanizowanej uczestniczyli w trzytygodniowym projekcie Wounded Warriors Assistance zorganizowanym przez Departament Stanu USA.

Projekt Wounded Warriors Assistance wspiera programy pomocy rannym żołnierzom powracającym z misji zagranicznych, które skoncentrowane są na adaptacji w społeczeństwie i w życiu zawodowym oraz pomocy psychologiczno-medycznej.

Z tego też powodu do prestiżowego projektu w ramach programu International Visitor Leadership (IVLP) Ambasada Stanów Zjednoczonych nominowała osoby zajmujące się nie tylko leczeniem, ale i wsparciem rannych i poszkodowanych żołnierzy, uczestników misji poza granicami kraju. Oprócz przedstawicieli „Błękitnej Brygady” w spotkaniach na terenie Stanów Zjednoczonych uczestniczyli także: major Bartosz Żakowski (lekarz ortopeda),major Jarosław Sadowski (lekarz ortopeda) i pani Anna Jaśkiewicz (dziennikarka „Polski Zbrojnej”).

Program rozpoczął się w Waszyngtonie, ale spotkania odbywały się w kilku miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na wielu spotkaniach między innymi z przedstawicielami Departamentu do spraw Weteranów, kongresmenem, który w przeszłości jako żołnierz pełnił służbę w Iraku, oraz przedstawicielami instytucji i organizacji działających na rzecz weteranów toczyła się wymiana myśli i poglądów na temat pomocy weteranom.

Uczestnicy projektu odwiedzili kilka centrów medycznych, w których leczeni oraz rehabilitowani są weterani. – Przyznam szczerze, że te ośrodki wzbudziły u mnie zachwyt, ale również zazdrość. Najwyższej jakości sprzęt medyczny, oddziały rehabilitacji czy protetyki – wszystko to pozwala rannym weteranom w jednym miejscu kompleksowo wracać do zdrowia, rehabilitować się, a w przypadku potrzeby protezowania mieć sprzęt najwyższej jakości, dopasowany wieloma korektami, na tyle funkcjonalny, że pozwala realizować indywidualne pasje czy marzenia rannych żołnierzy – opisuje swoje wrażenia pan Tomasz Kloc, pracownik wojska 12 Brygady i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas spotkań był problem opieki psychologicznej nad weteranami uczestniczącymi w operacjach militarnych. Tą tematyką żywo interesowała się major Angelika Szymańska, psycholog 12 Brygady Zmechanizowanej, która skoncentrowana była na wymianie doświadczeń w zakresie diagnozy i leczenia stresu pourazowego, następstw urazów mózgu powstałych w wyniku fali uderzeniowej oraz w zakresie psychologicznych następstw udziału w misji dla żołnierza i jego najbliższych. – Najnowocześniejsze metody diagnozy PTSD (Posttraumatic Stress Disorder) i TBI (Traumatic Brain Injury) oraz badania prowadzone w tym kierunku były tematem dyskusji z naukowcami i terapeutami na uniwersytetach w Teksasie i w Kalifornii oraz w Instytutach Medycznych: Brooke Army Medical Center (San Antonio - Texas), Naval Medical Center San Diego Navy & Marine Corps Public Health Center (San Diego - California), VA Medical Center (Denver - Colorado). Niezwykle ciekawy program leczenia PTSD i wspierania weteranów poszkodowanych zaprezentowany został w „K9s for Warriors”, gdzie jako podstawowy elementem terapeutyczny wykorzystuje się relację poszkodowanego żołnierza z psem – podzieliła się swoimi wrażeniami major Szymańska.

– Podstawową różnicą między Polską a USA jest definicja weterana, u nas jest to uczestnik misji zagranicznej, który złożył wniosek o nadanie tego statusu i legitymacji, natomiast tam weteranem jest były żołnierz, który odbywał przez określony czas służbę wojskową, niezależnie od miejsca jej pełnienia – ocenia prezes Stowarzyszenia i dodaje: – Mimo wielkich różnic dotyczących liczby weteranów i weteranów rannych uważam, że wiele procedur i rozwiązań, które mieliśmy okazję poznać, można zastosować w naszym kraju.

Wizyty w wioskach, domach weteranów, fundacji Wounded Worrior Project uświadomiły wszystkim uczestnikom projektu, jak ważnym elementem w Stanach Zjednoczonych jest opieka nad słabymi czy zagubionymi członkami społeczności weteranów. Jednocześnie ogromne wsparcie wolontariuszy, którymi są zarówno byli wojskowi, ich rodziny, jak i również obywatele niezwiązani bezpośrednio z armią – wszyscy oni pomagają ze świadomością szacunku i wsparcia dla tych, którzy służyli ojczyźnie.

Programy International Visitor Leadership (IVLP) polegają na spotkaniach z amerykańskimi przedstawicielami organów rządowych i NGOs, instytucji i organizacji, które zajmują się konkretną lub zbliżoną tematyką danego projektu w celu wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy w danym zakresie tematycznym i zacieśnienia polsko-amerykańskich relacji poprzez wzajemne zrozumienie zagadnień dotyczących omawianego zakresu tematycznego.

Tekst: kpt. Janusz Błaszczak

red. PZ

autor zdjęć: Archiwum uczestników

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lekcje z frontu
Invictus w zimowym stylu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zielone światło dla Barbary
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza kwalifikacja wojskowa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO