moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O wojsku po 100 dniach rządu Ewy Kopacz

Zwiększenie dodatku za długoletnią służbę, otwarcie Centrum Weterana oraz przyspieszenie prac nad ustawą zwiększającą wydatki na obronność – to główne inicjatywy, które premier Ewa Kopacz zrealizowała w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania. Zwiększenie nacisku na obronność kraju szefowa rządu zapowiedziała w listopadowym exposé.


Dziś premier Kopacz przedstawiła, co udało się jej zrealizować po 100 dniach od objęcia urzędu. – W exposé poświęciłam wiele uwagi kwestiom bezpieczeństwa Polski. Wzmocnienie obronności kraju to jeden z priorytetów rządu – mówiła podczas konferencji premier.

Wśród najważniejszych rzeczy, które udało się zrealizować w ostatnich tygodniach, szefowa rządu wymieniła przeznaczenie 39 mln zł na dodatki dla żołnierzy, którzy przesłużyli ponad 30 lat. 4 grudnia weszło w życie rozporządzenie ministra obrony w tej sprawie.


Premier poinformowała także, że rząd prowadzi zaawansowane negocjacje dotyczące przyjazdu do kraju Polaków mieszkających w Donbasie na Ukrainie. Ewakuacja miała dotyczyć blisko 200 osób, ostatecznie – jak podała premier – chęć przyjazdu do Polski zadeklarowało 156 osób. Rząd przeznaczył także 3 mln zł z rezerwy celowej na pomoc humanitarną dla Ukraińców.

– Dobrą informacją jest także to, że w ubiegłym roku MON wydało 99,5 proc. środków budżetowych. Na modernizację wojska została wydana rekordowa suma 8,27 mld zł – podkreślała premier. Podtrzymała także deklarację o zwiększeniu od 2016 roku środków przeznaczanych na obronność. – Premier Kopacz mówiła o tym w exposé i rzeczywiście prace nad zmianami legislacyjnymi w tej materii są już na ukończeniu – zauważa poseł Cezary Tomczyk (PO), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Wprawdzie zmiana ta będzie obowiązywać od 2016 roku, jednak parlament musi ją zaakceptować jeszcze w tym roku. W projekcie nowelizacji ustawy o finansowaniu armii, który opublikowało w grudniu Rządowe Centrum Legislacyjne, znalazła się także propozycja, by MON miało przy niektórych zamówieniach możliwość udzielania zaliczek dla dostawców. Inną propozycją jest zapis, zgodnie z którym środki, których nie udało się wydać na programy wieloletnie, będą przekazywane na modernizację sił zbrojnych.

W grudniu – jak przypomniała premier Kopacz – rząd przyjął plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Za jego opracowanie były odpowiedzialne MON oraz prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jednym z elementów planu jest popularyzacja zachowań proobronnych wśród społeczeństwa. – To bardzo pozytywny kierunek. Minister obrony powołał nawet specjalnego pełnomocnika ds. społecznych inicjatyw proobronnych. Resort ma wiele ciekawych pomysłów, jak wykorzystać zapał i zaangażowanie Polaków w działalność na rzecz bezpieczeństwa kraju – podkreśla poseł Cezary Tomczyk.


Jak ocenia 100 dni premier Kopacz opozycja? – Są dwie pozytywne rzeczy, które udało się zrealizować w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania premier Kopacz – ocenia Janusz Zemke, europoseł SLD, były wiceminister obrony. – Przede wszystkim zostało otwarte bardzo potrzebne dla środowiska żołnierskiego Centrum Weterana. Dobrą decyzją było także przyznanie żołnierzom dodatku za długoletnią służbę – wymienia Zemke.

Jedną z pierwszych decyzji premier Ewy Kopacz była nominacja dla ministra obrony Tomasza Siemoniaka na wicepremiera. – Bardzo ważną decyzją było umocnienie pozycji ministra obrony. Po raz pierwszy od 1989 roku szef MON jest jednocześnie wicepremierem. Jednak nie została rozstrzygnięta kwestia dotycząca jego roli – czy odpowiada jedynie za wojsko, czy za szerszy segment polityki prowadzonej przez państwo. Przydałoby się jeszcze sprecyzować tę kwestię – dodaje europoseł Zemke.

JT

autor zdjęć: KPRM, MON

dodaj komentarz

komentarze

~moon
1420998360
Pani Premier. Dla środowiska żołnierskiego najbardziej potrzebne sa podwyżki bo zarobki chorążego rzędu 3200 graniczą ze śmiesznością nie mówiąc już o zarobkach niższych stopniem. Dla nas żołnierzy naprawde mało istotne z punktu widzenia codzienności jest to czy rząd wydał 8,2 mld złotych czy 20,2 mld złotych na obronność choć to też jest ważne. Myślę że zamiast wydawać takie pieniądze na czasem zupełnie nietrafiony sprzęt można by było podnieść każdemu żołnierzowi pensję o 1500 złotych i wtedy by mieli jako takie zarobki adekwatne do tego iż jest się żołnierzem. Wydatek roczny rzędu prawie dwa miliardy ale cóż to jest w skali wydatków państwa na obronność a jakie morale podniesione dla wojska na najbliższe 5 lat. Smutne jest to że co roku żołnierz sie zastanawia "będzie te 150 podwyżki czy nie?...". Uważam to za żenujące w świetle globalnych zagrożeń jakie poza nami i niestety przed.
7C-A4-CD-E4

Leopardy jadą na poligon
 
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza morski „Dragon”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Przerwany lot „Orlika”
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Ferie w mundurze
Kleszcze dla wojska
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO