moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
RBN o sytuacji po zamachach

Choć w Polsce nie ma bezpośrednio zagrożenia takimi wydarzeniami, do jakich doszło we Francji, musimy uruchomić programy, które przygotują nasze państwo na sytuację kryzysową wynikającą z ataku terrorystycznego – mówił prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Rada, której przewodniczył prezydent Komorowski, początkowo miała być poświęcona głównie kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem Polski. Ale podczas posiedzenia dyskutowano także na temat tego, jak służby mundurowe są przygotowane na ewentualny zamach terrorystyczny. To pokłosie dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w ubiegłym tygodniu we Francji. Raport na temat stopnia zagrożenia oraz możliwości ich zapobiegania przedstawili Teresa Piotrowska, szefowa MSW, oraz Jacek Cichocki, minister z Kancelarii Premiera, były koordynator służb specjalnych. Zdaniem prezydenta Komorowskiego, „choć Polska nie jest zagrożona bezpośrednio, musi być przygotowana na podobne zdarzenia jak w Paryżu, tym bardziej, że w Europie może do nich dochodzić coraz częściej”. Dlatego – jak podkreślał – państwo musi „uruchomić odpowiednie programy, które przygotują polskie państwo na sytuację kryzysową związaną z atakiem terrorystycznym”.

Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęconemu Doktrynie Cyberbezpieczeństwa RP oraz realizacji priorytetowych zadań wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku.

Film: prezydent.pl

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada zajmowała się sprawozdaniem przygotowanym przez Tomasza Siemoniaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej. Dotyczyło ono realizacji priorytetowych zadań wzmocnienia bezpieczeństwa kraju przyjętych przez rząd w 2014 roku w reakcji na konflikt rosyjsko-ukraiński. – Jesteśmy już na etapie uruchamiania konkretnych programów mających na celu realne wzmocnienie odporności państwa polskiego nie tylko na zagrożenia, ale także uzyskiwania dodatkowych zdolności w wyniku wzmocnienia polskich sił zbrojnych – ujawnił prezydent.

Bronisław Komorowski dodał, że temu celowi służy przeprowadzana właśnie modernizacja techniczna armii. – W tym roku zostaną rozstrzygnięte najważniejsze przetargi na dostawy nowoczesnego sprzętu dla wojska – podkreślał. Prezydent mówił też o znaczeniu, jakie dla Polski będzie miało przyjęcie postanowień ze szczytu NATO. – Wzmocnienie wschodniej flanki NATO będzie oznaczało wzmocnienie bezpieczeństwa Polski – podkreślał Komorowski.

Członkowie Rady rozmawiali także o organizowaniu ćwiczeń, które mają sprawdzić skuteczność działania instytucji państwa w sytuacji kryzysowej. – To będzie nowy element, który pozwoli również na wypracowanie dalszych wniosków pozwalających na udoskonalenie systemu bezpieczeństwa – mówił Komorowski.

Członkowie Rady zapoznali się również z projektem nowelizacji ustawy o finansowaniu armii. – Dla budowania systemu obrony decydujące znaczenie mają pieniądze, dlatego zgadzamy się na wprowadzenie zapisu podwyższającego wydatki na obronność do 2 proc. PKB – zapewniał zwierzchnik sił zbrojnych.

Kolejnym elementem, który ma wzmocnić bezpieczeństwo Polski, jest przyjęcie rozwiązań zabezpieczających przed cyberatakami. Członkowie Rady dyskutowali na temat głównych założeń poświęconej temu doktryny. Zostanie ona później zmieniona w dokument, w którym zostaną „wskazane narzędzia niezbędne do kształtowania cyberbezpieczeństwa”.

JT, prezydent.pl

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1421091240
Ple, ple, ple, bla, bla, bla. Czas zamknąć granice państwa zwłaszcza dla islamistów, Arabów i zakończyć zabawę w poprawność polityczną. To jest NAJWAŻNIEJSZE DLA TEGO KRAJU. Czas zacząć myśleć o Polsce i Polakach, ich bezpieczeństwie faktycznym i nie "tuptać w miejscu" ogłaszając kolejne deklaracje. Polecam działać tak konkretnie jak prezydent Czech w imieniu i obronie Polaków http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/milosz-zeman-do-ukraincow-czy-znacie-rozkaz-bandery-dot-mordowania-polakow/y0lqp Czas brać przykład z takich ludzi bo inaczej... Europa zginie z rąk islamistów a później Polska!
07-DA-8D-9C
~Katol
1421088120
Jaki to problem zmusić stosowne instytucje w pełnia związaną z formacjami bezpieczeństwa MSW , które by prowokowałyby, kontrolowały i skupiał agresję wybranych środowisk terrorystycznych. Nie trzeba mieć wiele IQ by, po tego rodzaju publikacjach spodziewać się agresji wybranych środowisk. Minę też się wysadza przed jej detonacją. p.s. Hollandowi przyblakły wszystkie jego świństewka. nie ma to jak zewnętrzny wróg ... .
4B-26-E9-39

Lotnictwo i kobiety
 
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Rusza morski „Dragon”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Przerwany lot „Orlika”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Tajna misja polskiej agentki
Ferie w mundurze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Priorytety dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Będzie za co kupić koreańską broń
Leopardy jadą na poligon
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sztandar dla Dowództwa WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO