moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o programie inwestycyjnym NATO

Resort obrony w ciągu czternastu lat zrealizował 99 ze 129 projektów obronnych z NATO-wskiego programu bezpieczeństwa. Ich koszt to blisko 2,5 mld zł, z czego prawie 1,5 mld zł pochodziło z budżetu NATO. Projekty obejmowały budowę i remont infrastruktury wojskowej. Inwestycje omawiała sejmowa Komisja Obrony Narodowej.


– Wzmocnienie potencjału obronnego, dostosowanie go do potrzeb NATO i pozyskanie najnowszych technologii zbrojeniowych to korzyści z uczestnictwa Polski w programie inwestycyjnym NATO w dziedzinie bezpieczeństwa – mówiła w Sejmie wiceminister obrony Beata Oczkowicz.

Bazy i lotniska

Na posiedzeniu komisji wiceszefowa MON podkreślała, że celem programu NATO, który powstał w 1951 roku, jest wspólne finansowanie projektów obronnych państw członkowskich. – Dzięki tej inicjatywie budujemy infrastrukturę wojskową, która wykracza poza potrzeby poszczególnych krajów i może być wykorzystana przez siły NATO – dodawała Beata Oczkowicz.

Polska należy do programu od 2000 roku. Obejmuje on w naszym kraju osiem pakietów inwestycyjnych, w ramach których zrealizowanych ma być 129 zadań. Do końca 2014 roku MON zakończył 99 zadań wartych prawie 2,5 mld zł.

Bogusław Wijatyk, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, dodawał, że całkowicie ukończonym jest na razie pakiet dotyczący systemu łączności między Polską a dowództwami NATO. Stworzono go w 2000 roku.

Pozostałe siedem pakietów jest na różnym etapie realizacji. – Największy z nich obejmuje modernizację siedmiu lotnisk i rozbudowę pięciu baz paliwowych oraz dwóch baz morskich – mówił Bogusław Wijatyk. Do końca 2014 roku wydano na ten pakiet 1,672 mld zł.

Dzięki tym środkom zmodernizowano sześć wojskowych lotnisk, m.in. w Poznaniu, Łasku, Malborku i Mirosławcu, oraz porty wojenne w Gdyni i Świnoujściu. Oddano też do użytku lotniskowe składy paliw w Łasku i Malborku oraz bazę paliwową w Gardei i Cybowie.

Drugim co do wielkości pakietem programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa jest w Polsce budowa stanowisk radarowych dalekiego zasięgu, na które wydano dotąd 326 mln zł. Powstało sześć stacji m.in. w Wiewiórczynie, Suwałkach i Zamościu. Teraz są one wyposażane.

Pozostałe projekty dotyczą m.in. stworzenia morskiego systemu łączności, budowy w Krakowie stanowiska dowodzenia obroną powietrzną NATO i rozbudowy bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC.

Koszty inwestycji

Przedstawiciele MON zapowiedzieli, że w ramach programu planowane są w Polsce trzy nowe pakiety. Będą one obejmować 30 inwestycji dotyczących rozbudowy siedmiu lotnisk, a ich łączny koszt wyniesie 136 mln euro. Plany dotyczą m.in. wybudowania w Powidzu infrastruktury dla samolotów-tankowców.

Posłowie, m.in. Antoni Macierewicz (PiS), Krystyna Kłosin (PO) i Paweł Suski (PO), pytali o dokładne terminy i koszt realizacji poszczególnych projektów. – Zostaną one ukończone w ciągu 4–10 lat – poinformowała wiceminister Oczkowicz. Podkreślała, że dokładne dane poda posłom podczas niejawnego posiedzenia komisji.

Renatę Butryn z PO interesowały natomiast zasady finansowania programu. – Inwestycje z tego funduszu finansowane są ze składek krajów uczestniczących w programie – wyjaśniała wiceszefowa MON. Dodała, że procentowy udział każdego z państw w funduszu jest ustalany przez Komitet Inwestycyjny NATO w zależności od wysokości PKB. Polski wkład wynosi blisko 2,5 proc. funduszu programu.

Komitet ustala też procentowy podział kosztów przy realizacji każdego z zadań w ramach NATO-wskiego programu. W Polsce wynosi on średnio 59 proc. po stronie NATO i 41 proc. po stronie naszego kraju.

W ciągu 14 lat Polska wydała na składki 956 mln zł, a na realizowane projekty 1,018 mld zł. Natomiast z budżetu NATO na programy w Polsce przeznaczono 1,480 mld zł.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza morski „Dragon”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Jachrance o skokach spadochronowych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnictwo i kobiety
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Będzie za co kupić koreańską broń
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Priorytety dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ferie w mundurze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO