moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ambasadorowie o bezpieczeństwie w Europie

Reakcja NATO i Europy wobec działań Rosji na Ukrainie musi dawać jasny sygnał, że nie będziemy tolerować takiej agresji wobec swoich członków, podkreślali dyplomaci z Polski, Francji i Niemiec podczas debaty zorganizowanej w ramach Security Forum Akademii Obrony Narodowej.

Ambasador Francji Pierre Buhler (z lewej) i gen. broni w st. spocz. Andrzej Tyszkiewicz, były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie. 

– Kryzys na Ukrainie i agresja rosyjska na wschodnie tereny tego kraju wymusiły zmiany w strategii i polityce bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej – podkreślał gen. broni w st. spocz. Andrzej Tyszkiewicz, były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie. Dodając, że agresywna polityka Rosji może w przyszłości zagrozić bezpieczeństwu krajów bałtyckich i Polski. Podkreślił też, jak ważne w związku z tym są ustalenia szczytu NATO z Newport. Dotyczyły one m.in. powstania sił natychmiastowego reagowania, opracowania planu zwiększenia gotowości i wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Kolektywna obrona

Gośćmi debaty organizowanej w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa byli ambasadorowie Francji i Niemiec: Pierre Buhler i Rolf Nikel. – Reakcja NATO wobec działań Rosji musi dawać jasny sygnał, że Sojusz nie będzie tolerować agresji wobec swoich członków – mówił ambasador Niemiec. Poparł go Pierre Buhler, dodając, że w Europie i całym NATO trzeba teraz stawiać mocno na kolektywną obronę.

Dyplomaci zgodzili się, że przykładem takiego działania Sojuszu jest misja Baltic Air Policig strzegąca nieba nad krajami bałtyckimi i współpraca w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Angażują się w nią także żołnierze Bundeswehry, w tym roku 1700 z nich weźmie udział w ćwiczeniach na terenie Polski i krajów bałtyckich – poinformował Nikel.

Europejska współpraca

Jednocześnie, jak zaznaczyli goście rembertowskiej uczelni, konieczne jest zacieśnianie współpracy obronnej UE i prace nad wspólną europejską polityką bezpieczeństwa. – Europa nie może tylko liczyć na opiekę USA, lecz sama musi być silna militarnie i ekonomicznie – zauważył niemiecki ambasador.

W tym celu niezbędne jest opracowanie w Unii nowej koncepcji strategicznej oraz rozwijanie w krajach członkowskich potencjału obronnego. Zdaniem obu zagranicznych ambasadorów Polska może stać się liderem w tej kwestii w tej części Europy. – Na rozwijanie sił militarnych są potrzebne jednak ogromne środki, dlatego polityka Pooling and Sharing, czyli dzielenie się w UE kosztami najdroższych militarnych inwestycji, staje się coraz ważniejsza – dodał Pierre Buhler.

Ambasador Niemiec Rolf Nikel. 

Zamach na demokracje

Jednocześnie dyplomaci z Polski, Francji i Niemiec zgodzili się, że nie można zaniedbywać prób rozwiązania konfliktu drogą dialogu z Rosją. – Będzie on jednak możliwy dopiero wtedy, kiedy władze rosyjskie przestaną łamać prawo i zacznie w tym kraju rządzić opcja proeuropejska, a nie nacjonalizm i szowinizm – zaznaczył Rolf Nikel.

Niemiecki polityk przypomniał też, że bezpieczeństwo ma nie tylko wymiar militarny, lecz ekonomiczny. – Dlatego warto zabiegać o zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji i szukać alternatywnych źródeł energii – mówił Nikel.

Pierre Buhler nawiązał natomiast do niedawnego zamachu terrorystycznego na paryską siedzibę magazynu „Charlie Hebdo”. – Był to atak na podstawowe wartości demokratycznej Francji i Europy – stwierdził Francuz. Jak dodał, zamach potwierdził, jak ważne są zdecydowane działania przeciw każdemu objawowi terroru czy przemocy, nie tylko w Europie, lecz także na Bliskim Wschodzie czy w Afryce.

Forum dyskusji

Security Forum jest jedną z form działania Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej. W jego ramach prowadzone są debaty ekspertów odnoszące się do problemów bezpieczeństwa. Wszechnica zapoczątkowana przez byłego komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa jest miejscem wymiany poglądów dotyczących Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszane są osoby kształtujące podstawy światowego bezpieczeństwa. Gośćmi byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz były sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Rusza morski „Dragon”
 
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
W Jachrance o skokach spadochronowych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pamiętamy o Niezłomnych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Priorytety dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowy szef CWCR
Ferie w mundurze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Którą drogą do armii?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Jaką drogą po wojskowy indeks?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Przerwany lot „Orlika”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Lotnictwo i kobiety
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesna łączność dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO