moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Karbala” – ostatni etap produkcji

Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy przeszli krótkie wojskowe przeszkolenie. Byli żołnierze uczyli ich nie tylko posługiwania się bronią i ostrą amunicją, lecz także zwyczajów i wojskowego slangu – opowiada Andrzej Besztak, kierownik produkcji filmu „Karbala”. Przed ekipą jeszcze zdjęcia w Jordanii, premiera – w tym roku.


polska-zbrojna.pl: Na jakim etapie produkcji jesteście?

Andrzej Besztak: Zrobiliśmy 80% zdjęć. Cały ten materiał jest przygotowany i zmontowany. Pozostały jeszcze do zrobienia zdjęcia za granicą.

Gdzie będą kręcone?

Początkowo planowaliśmy, by były to północne prowincje Iraku, tereny Kurdystanu. Jednak ze względu na ofensywę bojowników Państwa Islamskiego musieliśmy z tych planów zrezygnować. Ostatecznie zdecydowano, że pozostała część zdjęć będzie kręcona w marcu lub kwietniu w Jordanii.

Jednak większość scen, które toczą się w państwie arabskim, została nakręcona w Polsce. Czy to nie wpłynie na wiarygodność filmu?

W żadnym razie. W Warszawie na Żeraniu zbudowaliśmy scenografię bardzo wiernie oddającą rzeczywiste rejony. Konsultowaliśmy się z żołnierzami, którzy walczyli wówczas w Karbali. Oni pomogli nam odtworzyć wiele detali. Na planie było m.in. kilku generałów, którzy brali udział w misji w Iraku i wszyscy podkreślali realizm, z jakim odwzorowaliśmy to miejsce. Ratusz irackiego miasta i jego otoczenie wyglądają jak w rzeczywistości.

Aktorzy grający w filmie poradzili sobie z rolą żołnierzy? Udało się im oddać wojskowe zwyczaje i slang?

Uważam, że tak. Przed rozpoczęciem zdjęć przeszli specjalne wojskowe przeszkolenie. Prowadzili je byli żołnierze. Obserwowałem, jak podejście aktorów do granych postaci i do wojska zmienia się z dnia na dzień. Już samo założenie mundurów miało tu znaczenie. Podczas szkolenia aktorzy ćwiczyli także z bronią i ostrą amunicją. Zaangażowanie niektórych z nich było tak duże, że przyjeżdżali na plan nawet wtedy, gdy nie grali. Na plan zdjęciowy przychodzili także uczestnicy misji, którzy nie są już żołnierzami. Oni również byli ważnym wsparciem dla całej ekipy.

Ile osób pracuje przy tej produkcji?

Jest kilkudziesięciu aktorów. Do pomocy zaangażowaliśmy także kilka grup rekonstrukcyjnych. Ekipa produkcyjna liczy około 80 osób. W zdjęciach uczestniczyły także cztery tysiące statystów. Połowa z nich to Arabowie mieszkający w Polsce.

Czy film oparty na faktach robi się trudniej niż obraz fabularny?

Przy takiej produkcji musimy bardzo dbać o faktografię. Nie możemy popełniać błędów merytorycznych, bo one mogą sprawić, że nasza opowieść stanie się mało wiarygodna albo nawet śmieszna.

Jaką rolę pełni kierownik produkcji?

Odpowiadam za całą codzienną organizację pracy. Dbam o to, aby wszystko było na czas, aby na plan dotarł sprzęt czy materiały potrzebne do budowy scenografii, aby każdy aktor czy statysta miał umowę, aby na czas otrzymał wynagrodzenie.

Kiedy odbędzie się premiera „Karbali”?

Nie mogę zdradzić dokładnego terminu, ale z pewnością jeszcze w tym roku.

„Karbala” będzie opowiadać o losach żołnierzy 2 Grupy Bojowej II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, którzy w 2004 roku podczas szyickiego powstania bronili ratusza w Karbali. Walki o City Hall trwały trzy doby. Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wspomagani przez pluton bułgarski bronili budynku miejscowej administracji przed setkami rebeliantów. To były najcięższe walki, jakie Polacy stoczyli od czasów II wojny światowej.
Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Krzysztof Łukaszewicz, a w rolach głównych zobaczymy wielu znanych aktorów, m.in. Bartłomieja Topę, Antoniego Królikowskiego, Leszka Lichotę i Michała Żurawskiego.

Andrzej Besztak od ponad 25 lat jest związany z filmem. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wyższe Studium Zawodowe Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Współtworzył wiele filmowych produkcji krajowych i zagranicznych, m.in.: „Listę Schindlera” Stevena Spielberga, „Pianistę” Romana Polańskiego, „Jasminum” i „Pornografię” Jana Jakuba Kolskiego, „Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego, „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, a także „W ciemności” Agnieszki Holland. Współpracował także przy wielu filmach dokumentalnych. Był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach sztuki filmowej w kraju i zagranicą.

rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: Robert Pałka, mat. prasowe WFDiF, Next Film

dodaj komentarz

komentarze

~kpr pchor obrona terytor,
1442942160
widziałem to, gorsze nie 4 pancerni i pies, fikcja z doopy wzieta nierealne sceny walk na 50 m.. do tego trzesaca sie kamera co mialo nadac dramatyzmu a maskowalo braki i niedorobki
64-F5-D8-41
~Katol
1422272220
~hehe - nic się nie znasz. Boguś zawsze dobrze operował kałechem, .. tylko oczy mu przeszkadzały : https://www.youtube.com/watch?v=2h9zNR2NA4U 0.02.
4B-26-E9-39
~hehe
1422237060
Dobrze ze linda nie gra w tym filmie....
AB-C3-22-77
~gilotyna99
1422191100
Nareszcie może to być coś innego, a nie tylko romantyczne komedie, czemu Polacy robią tak mało filmów wojennych, myśle że u nas w kraju jest popyt na takie kino każdy z nas zna "Demony Wojny" i chętnie ogląda ten film. Na pewno pójdę na ten film do kina
D6-A7-84-39

NATO na północnym szlaku
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO