moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier: UE musi zareagować

Ukraina ogłasza stan wyjątkowy na terenach, na których toczą się walki z prorosyjskimi separatystami. O solidarność z Kijowem zaapelowała dziś premier Ewa Kopacz. I zapowiedziała, że Polska będzie zabiegać w Unii Europejskiej o bardziej zdecydowaną niż dotychczas reakcję na wydarzenia na Ukrainie.

Szefowa polskiego rządu zwołała na poniedziałek pilną naradę w sprawie eskalacji konfliktu na Ukrainie. W Kancelarii Premiera rozmawiała z Grzegorzem Schetyną, szefem dyplomacji, Teresą Piotrowską, minister spraw wewnętrznych oraz Czesławem Mroczkiem, sekretarzem stanu w resorcie obrony.

Ministrowie mówili o przygotowaniach i polskim stanowisku na spotkanie szefów dyplomacji Unii Europejskiej, do którego ma dojść we czwartek w Brukseli.  Tematem spotkania ma być ewentualne wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Zdaniem premier Ewy Kopacz konieczna jest „zdecydowana i solidarna reakcja Unii Europejskiej” na wydarzenia, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem ma się odbyć posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwołano je z inicjatywy Litwy.

Stan wyjątkowy

Sytuacja na wschodzie Ukrainy opanowanej przez separatystów, których wspiera Rosja, zaogniała się trzy dni temu. W sobotę separatyści ostrzelali z zestawów rakietowych Grad osiedle mieszkalne  w Mariupolu. Zginęło co najmniej 30 cywilów, blisko 100 zostało rannych. W tej sytuacji władze kraju wprowadziły dziś stan wyjątkowy w obwodach ługańskim i donieckim. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował o powołaniu regionalnych centrów koordynacyjnych do spraw stanu wyjątkowego. On sam stanął na czele komisji nadzorującej pracę centrów.

Separatyści chcą połączenia z Krymem

Mariupol to port w obwodzie donieckim, który leży na jedynej drodze lądowej między Rosją a zajętym przez nią Krymem. Moskwa ma z półwyspem tylko morskie połączenie, a to rozwiązanie znacznie kosztowniejsze niż droga lądowa. Profesor Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych PAN w rozmowie z Gazetą Wyborczą zauważył, że „Krym nie ma przyszłości bez połączenia lądowego z innymi terenami kontrolowanymi przez Rosję”, a Mariupol może „posłużyć krymskiemu półwyspowi za pępowinę”. Separatyści mają nadzieję na zdobycie Mariupolu, który leży blisko granicy z Rosją (około 60 km), co ułatwia prowadzenie działań wojennych. W rękach separatystów jest już położony zaledwie 40 km od Mariupola – Nowoazowsk.

Zdaniem europosła Tadeusza Iwińskiego (SLD) nasilenie ataków prorosyjskich separatystów ma na celu nie tylko oderwanie od Ukrainy kolejnego terytorium. – Rosja dąży do zdestabilizowania sytuacji politycznej w Kijowie, a w następstwie do zmiany rządu. Moskwa ma nadzieję, że przedłużające się działania zbrojne spowodują tak głęboki kryzys gospodarczy, że na Ukrainie wybuchną protesty społeczne, a zniecierpliwieni Ukraińcy zmienią swoje władze – mówi eurodeputowany. Jego zdaniem taki plan wydaje się dość realny. – Zwłaszcza wobec informacji o występującej na ogromną skalę korupcji w wojsku. Według opublikowanego ostatnio amerykańskiego raportu aż jedna czwarta ukraińskich środków przeznaczanych na zbrojenia jest rozkradana – twierdzi poseł Iwiński.

Na temat walk na Ukrainie wypowiedział się dziś także Władimir Putin. Stwierdził on, że w Donbasie razem z ukraińskimi żołnierzami walczą „ochotnicze bataliony nacjonalistyczne”, które nazwał „zagranicznym legionem NATO”. Putin dodał że politycy ukraińscy odrzucili możliwość „politycznego rozwiązania” problemu. Na słowa prezydenta Rosji natychmiast zareagował Jens Stoltenberg. Szef NATO określił je jako „nonsensowne” i podkreślił, że jedyni obcy żołnierze na Ukrainie to Rosjanie. 

JT, gazeta.pl

autor zdjęć: M. Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1422299220
W sprawie Ukrainy polecam siedzieć cicho.
E8-9F-DE-7B

Lotnictwo i kobiety
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Przerwany lot „Orlika”
Ferie w mundurze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Będzie za co kupić koreańską broń
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pamiętamy o Niezłomnych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza morski „Dragon”
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO