moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rząd o dowodzeniu armią w czasie wojny

Rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt ustawy dotyczący dowodzenia obroną w czasie konfliktu zbrojnego. Zdaniem członków Rady Ministrów część zapisów powinna jednak zostać zmieniona. Chodzi m.in. o rolę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w procesie kierowania obroną państwa.


Projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, nad którym obradował we wtorek rząd, jest konsekwencją przeprowadzonej wcześniej reformy systemu dowodzenia. Tyle że obowiązująca od ubiegłego roku reforma dotyczy jedynie kierowania wojskiem w czasie pokoju, natomiast projekt prezydenta odnosi się do kierowania armią w czasie wojny.

Reforma, która weszła w życie 1 stycznia ubiegłego roku, wprowadziła zasadę, że w czasie wojny wojskami kieruje naczelny dowódca. Kandydata na to stanowisko – jeszcze w czasie pokoju – wyznacza prezydent, choć robi to na wniosek rządu. Ustawa nie określiła jednak jego kompetencji. Prezydencki projekt precyzuje te kwestie, m.in. to, że wskazany kandydat ma w czasie pokoju brać udział w ćwiczeniach i grach strategicznych. Do jego obowiązków ma też należeć uczestnictwo w planowaniu operacyjnym użycia sił zbrojnych i przygotowaniach wojennego systemu dowodzenia.

W dokumencie określono także, że naczelny dowódca, kierujący wojskiem w czasie wojny, ma podlegać bezpośrednio prezydentowi. Jednak dowódcy mają podlegać tylko te wojska, które będą brały udział w obronie. Jak wcześniej podkreślał gen. Stanisław Koziej, szef BBN, prezydentowi zależało, by było to wyraźnie ujęte w nowej ustawie. – Ma to zapobiec sytuacji, że naczelny dowódca przejmuje w czasie wojny dowodzenie nad całą armią. Gdyby to robił, miałby kompetencje ministra obrony – przekonywał gen. Koziej podczas prezentacji dokumentu w Sejmie.

Prezydent chce również poszerzenia kompetencji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W przygotowanym przez BBN projekcie znalazła się także definicja pojęcia „czas wojny” oraz to, kto ogłasza jej początek i koniec (według projektu robi to prezydent). Co ciekawe, dziś w żadnej z obowiązujących ustaw nie jest to określone.

Propozycje prezydenta wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w kilku ustawach: o stanie wojennym, o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Chociaż rząd pozytywnie zaopiniował projekt nowelizacji, to ma uwagi do niektórych zapisów. Rada Ministrów chce np. wpisania zapisu precyzującego, że szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest organem pomocniczym prezydenta w procesie kierowania obroną państwa. – Zapis taki zapewni postulowaną funkcję doradztwa dla prezydenta i nie będzie kolidował z przyjętymi rozwiązaniami dotyczącymi organizacji i funkcjonowania systemu kierowania obroną państwa – czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu. Kolejna propozycja zakłada, że „Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych dowodzi Siłami Zbrojnymi oraz innymi jednostkami organizacyjnymi, podporządkowanymi zgodnie z narodowymi planami użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa”.

Rząd chciałby również pozostawienia zapisu mówiącego o tym, że podczas stanu wojennego stosuje się te same przepisy, które obowiązują w czasie wojny. Projektem zajmie się teraz sejmowa podkomisja obrony.

JT, CIR

autor zdjęć: M. Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1422394560
A po co przecież PO zawsze dąży do pokoju.
A0-E8-0C-75

Pamiętamy o Niezłomnych
 
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sztandar dla Dowództwa WOT
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Priorytety dla armii
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Palmiry – miejsce kaźni
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Kleszcze dla wojska
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Przerwany lot „Orlika”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wielki test w West Point coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza morski „Dragon”
Tajna misja polskiej agentki
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ferie w mundurze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Będzie za co kupić koreańską broń
Leopardy jadą na poligon
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lotnictwo i kobiety
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO