moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studia w Dęblinie? Pospiesz się!

Tylko do końca marca Szkoła Orląt będzie przyjmować dokumenty od osób zainteresowanych nauką na uczelni. Do zdobycia jest 69 indeksów, m.in. na lotnictwie i kosmonautyce oraz nawigacji. Zgłosiło się już ponad 220 chętnych. Ci, którym powiedzie się podczas rekrutacji, w sierpniu rozpoczną studia.


Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych przygotowała dla wojskowych studentów miejsca na trzech kierunkach. Lotnictwo i kosmonautykę będzie mogło studiować 48 osób (40 kandydatów na pilotów i 8 na operatorów bezzałogowców), a nawigację – 15 (8 w specjalności nawigatorów naprowadzania, 7 – w specjalności ruch lotniczy). Na logistykę przyjętych zostanie sześć osób. W sumie naukę na I roku studiów wojskowych w Dęblinie rozpocznie 69 osób.

Wnioski od kandydatów Szkoła Orląt przyjmuje już od grudnia ubiegłego roku. – Choć na stronie internetowej umieściliśmy informację o rekrutacji, to i tak codziennie dzwoni kilkadziesiąt osób, by dopytać o szczegóły – mówi mjr rez. Andrzej Lalak z wydziału rekrutacji WSOSP.

Najpierw: zarejestruj się

Chętni na wojskowe studia muszą zarejestrować się elektronicznie na stronie uczelni oraz złożyć do jej rektora pisemny wniosek o przyjęcie (formularz dostępny na stronie WSOSP). Każdy z kandydatów może dołączyć także dodatkowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie, np. certyfikaty językowe, dyplomy olimpiad, licencje lotnicze.

– Dopiero po złożeniu dokumentów zainteresowany otrzyma zawiadomienie o terminie i miejscu badań lekarskich. Obywają się one na koszt wojska – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy szkoły.

Od kandydatów wymagane są szczególne predyspozycje zdrowotne, dlatego badania przebiegają zawsze w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej, która wyda orzeczenie o zdolności lub przeciwwskazaniach do zawodowej służby wojskowej. Potem kandydatów czeka wizyta w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. – Tam przejdą kilkudniowe badania specjalistyczne, których wyniki pozwolą ostatecznie orzec o zdolności do szkolenia w wybranej specjalności lotniczej – mówi ppłk Wojtyś.

Badania kandydatów na pilotów potrwają pięć dni.  Przejdą oni m.in. test w wirówce przeciążeniowej, badanie w komorze ciśnień oraz EEG (ocena bioelektrycznej czynności mózgu), ENG (badanie narządu równowagi) i rezonans magnetyczny. Odpadną ci, u których lekarze wykryją np. urazy kręgosłupa, schorzenia układu nerwowego lub nadciśnienie.


Lotnicze szkolenie

Kandydaci, którzy otrzymają pozytywne orzeczenie komisji, będą mogli wziąć udział w finansowanym przez wojsko szkoleniu lotniczym. – Trwa ono ponad miesiąc i obok teorii obejmuje 20 godzin szkolenia praktycznego. Z zajęć instruktorzy aeroklubowi wystawią oceny, które będą brane pod uwagę na egzaminach podczas rekrutacji – mówi rzecznik szkoły.

Najlepsi kandydaci wybrani zostaną na podstawie konkursu świadectw maturalnych (oceny z matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego), testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas tej ostatniej komisja oceni między innymi doświadczenie lotnicze kandydata i jego dodatkowe kwalifikacje, np. zdobyte licencje pilota, odbyte skoki ze spadochronem.

Osoby, które pomyślnie przejdą całą rekrutację, 17 sierpnia zostaną powołane do służby kandydackiej. Po przejściu podstawowego szkolenia wojskowego i złożeniu przysięgi staną się podchorążymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Już trzech na jedno miejsce

Jak dotąd do uczelni wpłynęło około 220 wniosków o przyjęcie. – To liczba porównywalna z poprzednimi latami. Największego zainteresowania spodziewamy się jak zawsze pod koniec marca. Wtedy zazwyczaj spływa do nas około 50 wniosków dziennie – dodaje mjr rez. Lalak.

Władze uczelni zachęcają jednak do wcześniejszego składania dokumentów. Badania specjalistyczne trwają kilka dni, a zdarzają się przypadki, że ze względu na stan zdrowia, na przykład konieczność wyleczenia zatok, zostają przedłużone. – Wiąże się to z wyznaczeniem dodatkowego terminu badań, oczekiwaniem na orzeczenie. Może się więc zdarzyć, że kandydat do czasu rozpoczęcia egzaminów wstępnych nie zdąży tych badań ukończyć – podkreśla mjr rez. Lalak.


Limit miejsc na wojskowych uczelniach dla kandydatów na zawodowych żołnierzy co roku określa minister obrony w rozporządzeniu. Limit wynika nie tylko z możliwości dydaktycznych poszczególnych uczelni, ale przede wszystkim z zapotrzebowania armii na absolwentów danych kierunków. W roku akademickim 2015-2016 studia wojskowe w czterech wojskowych uczelniach będą mogły rozpocząć 522 osoby.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie na dwóch wydziałach kształci studentów wojskowych i cywilnych na kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka (specjalności: pilotaż, nawigacja, awionika, bezzałogowe statki powietrzne, eksploatacja statków powietrznych), nawigacja (specjalności: nawigacja taktyczna, zarządzanie ruchem lotniczym, eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych), bezpieczeństwo narodowe (specjalności: bezpieczeństwo i ochrona portów lotniczych, zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie), oraz logistyka (specjalności: logistyka lotnicza, logistyka wojskowa, zarządzanie obsługą na lotnisku).

Uczelnia ma 70 sal wykładowych, specjalistyczne laboratoria, symulatory lotów, strzelnice, ośrodek szkolenia ratownictwa wysokościowo-lotniczego. Praktyczne szkolenie lotnicze odbywa się w ośrodkach w Dęblinie i Radomiu.

PG

autor zdjęć: Piotr Laskowski, Studio Iwona ISW, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1424526180
Śpieszcie się młodzi! Albo wstąpicie w szeregi absolwentów wojskowych szkół wyższych i zdobędziecie konkretny stopień wojskowy i zapewnicie sobie godziwe życie do starości albo... nie zawracajcie sobie głowy wojskiem bo po 12 letnim kontrakcie, przy niższych stopniach wojskowych, zostaniecie bez pracy i środków do życia. Takie realia.
4A-57-54-77

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Charge of Dragon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO