moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO testuje wojska desantowe

To będzie największa powietrznodesantowa operacja Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kilka tysięcy żołnierzy z dziesięciu państw, samoloty transportowe, śmigłowce oraz ciężki sprzęt. Ćwiczyć będą w Niemczech, Bułgarii i Włoszech. Na manewry „Swift Response-15” wyjedzie też 350 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.


– „Swift Response” to test dla sił koalicyjnych, który ma sprawdzić ich gotowość do natychmiastowej odpowiedzi w razie ewentualnego kryzysu w Europie – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

NATO-wski trening wojsk powietrznodesantowych rozpocznie się w połowie sierpnia. Przez trzy tygodnie w Niemczech, Bułgarii i we Włoszech szkolić się będą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Holandii, Francji, Grecji, Hiszpanii oraz Polski. Nasza armia na ćwiczenie „Swift Response-15” wyśle 350 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Sprawdzian desantu

– To wyjątkowe ćwiczenia, bo nigdy dotąd nie zorganizowano szkolenia jednostek powietrznodesantowych na taką skalę. Manewry mają potwierdzić zdolność do zaplanowania i wykonania międzynarodowej operacji – mówi ppłk Grzegorz Grodzki, szef szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Dodaje, że szkolenie pozwoli na zintegrowanie wojsk powietrznodesantowych NATO, wypracowanie wspólnych procedur i poznanie technik działania spadochroniarzy z różnych państw. – „Swift Response” jest także ważnym testem dla 6 Brygady. To największy od lat powietrznodesantowy sprawdzian naszych pododdziałów na arenie międzynarodowej – podkreśla podpułkownik.


W szkoleniu weźmie udział 300 spadochroniarzy z 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej oraz 6 batalionu z Gliwic. Dodatkowo 50 oficerów i podoficerów z 6 Brygady zajmie stanowiska w zespołach oceniających przebieg ćwiczenia, w sztabach amerykańskich i niemiecko-holenderskich oraz w kierownictwie ćwiczenia.

Polacy na szkolenie zabiorą m.in. wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, moździerze M-98 montowane na pojazdach typu HMMWV, broń indywidualną, gogle noktowizyjne.

Desant kilku tysięcy żołnierzy

Natowskie manewry podzielone zostaną na dwie części. Na początek odbędzie się zrzut kilku tysięcy żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, sił specjalnych oraz pododdziałów powietrzno-szturmowych. Operacja zostanie przeprowadzona w Niemczech i w Bułgarii. Polscy żołnierze desantować będą się z pokładu samolotów C-130 Hercules na amerykańskich i niemieckich spadochronach T-10 i T-11. – Potem wojska będą musiały zdobyć i utrzymać ważne obiekty na terenie zajętym przez przeciwnika. Dodatkowym wsparciem będą dla nich pojazdy, które na miejsce działań dostarczone zostaną na pokładzie samolotów transportowych – opowiada kpt. Marcin Gil.


Podczas tej części manewrów żołnierze przećwiczą także szturmowanie obiektów oraz ewakuację ludności cywilnej z regionów zagrożonych. Wojskowi będą korzystać z systemów symulacji pola walki. Do ich mundurów i hełmów przyczepione zostaną czujniki, a każde trafienie będzie odnotowane w systemie komputerowym. Dzięki temu wyniki szkolenia zostaną dokładnie przeanalizowane.

Po zakończeniu operacji desantowej spadochroniarze wezmą udział w szkoleniu ogniowym. Będzie to nawiązanie do ubiegłorocznego cyklu szkoleń w ramach operacji „Airborne Detachment”. Żołnierze będą ćwiczyć kierowanie ogniem na poziomie plutonu i kompanii.

Podczas manewrów test gotowości do współdziałania z innymi jednostkami NATO przejdzie amerykańska brygada z 82 Dywizji Powietrznodesantowej.

MKS

autor zdjęć: Staff Sgt. Joshua DeMotts / US Air Force, arch. 6BPD, Marcin Głodzik

dodaj komentarz

komentarze

~grzesiek
1424871720
a czy nasi spadochroniarze będą mieli już nowe hełmy desantowe
21-D1-BF-6A
~jeja.ooo
1424858700
Będzie, będzie, ale kiedy będzie?....
6C-68-35-BF
~Katol
1424850540
Czy nie lepiej zastąpić te wojska aeromobilnymi ? Śmigłowce wynaleziono po II WŚ a koncepcja została. Gdzie można desantować wojsko przy powszechnym systemie radarowym ? Śmigłowiec może w razie niepowodzenia zabrać żołnierzy, łatwiej jest nim wylądować, ma niższy pułap, może odebrać rannych. Nawet dostarczanie amunicji na 1 linie frontu powinno odbywać się dornami.
4B-26-E9-39

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO