Działające w Polsce organizacje promujące postawy obronne i patriotyczne powinny opracować zasady współpracy z resortem obrony. Do takich wniosków doszli przedstawiciele tych organizacji oraz posłowie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. promocji społecznych inicjatyw proobronnych.
– Chcemy budować system obrony terytorialnej, w którym będą uczestniczyć społeczne organizacje i stowarzyszenia – powiedział gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych, na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się tą problematyką.
Czas na jeden system
Generał wspomniał też o inicjatywie utworzenia federacji organizacji działających w ścisłej współpracy z resortem obrony. Jak przypomniał obecny na posiedzeniu wiceminister obrony Maciej Jankowski, pod koniec marca w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski kongres organizacji proobronnych i klas mundurowych poświęcony ich konsolidacji.
W Polsce działa prawie 70 grup i stowarzyszeń związanych z obronnością. – Ministerstwo Obrony Narodowej powinno kierować ich działaniami w sposób kompleksowy, aby wpisywały się w system obrony obywateli i państwa – powiedział gen. Pacek.
Dodał, że w czasie pokoju organizacje te służą wychowaniu patriotycznemu młodego pokolenia, pomagają też w sytuacjach kryzysowych, a w razie wojny mogą wspierać lokalne władze. – Sytuacja międzynarodowa pokazuje, że należy propagować w społeczeństwie inicjatywy proobronne. Im więcej obywateli będzie w nich uczestniczyć, tym lepiej – stwierdził poseł Cezary Tomczyk (PO), przewodniczący podkomisji.
Natomiast Marek Brodzki, członek zarządu PCK, podkreślił, że konflikt na Ukrainie sprawił, iż Polacy czują się zagrożeni. – Tym ważniejsze jest stworzenie zintegrowanego, krajowego sytemu obrony terytorialnej. PCK jest gotowe do takiej współpracy – zaznaczył.
Oferta dla bezpieczeństwa
Swoją ofertę dotyczącą działań proobronnych zaprezentowały zaproszone do Sejmu organizacje. – Wkładem PCK na przykład w działania antykryzysowe może być stworzony przez nas system ratownictwa PCK – powiedział Brodzki.
Jolanta Śledzińska z PTTK stwierdziła, że wśród prawie 70 tys. członków Towarzystwo upowszechnia m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czy w celu zdobycia uprawnień nurkowych, a podczas imprez na orientację uczy terenoznawstwa, posługiwania się mapą i kompasem.
– W ramach Polskiego Związku Krótkofalowców są tworzone amatorskie sieci łączności ratunkowej, a ich członkowie trenują przekazywanie informacji w sytuacjach kryzysowych – wskazał Piotr Skrzpczak, wiceprezes PZK. Natomiast Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, podkreślił, że członkowie tej organizacji popularyzują postawy proobronne i udział Polaków w misjach.
Jak tłumaczył sekretarz generalny ZHR hm. Wiesław Turzański, zadaniem Związku jest budowanie patriotycznych postaw młodych ludzi i dbanie o ich kondycję. Powstało także harcerskie ochotnicze pogotowie ratunkowe, które pełni funkcje paramedyczne i ratownicze. – Wspieramy wojsko, szkoląc młodzież w strzelaniu, łączności czy nurkowaniu – dodał Grzegorz Jarząbek, prezes Ligi Obrony Kraju.
Obrona i przetrwanie
Poseł Piotr van der Coghen (PO) powiedział, że w sytuacji zagrożenia trzeba umieć nie tylko wykonywać zadania bojowe, lecz także przetrwać, znać zasady poruszania się w terenie czy posługiwania mapą, w czym pomagają wymienione organizacje. – Ważne jest, aby zebrać ich potencjał oraz włączyć w pracę weteranów, którzy mogą młodzież wiele nauczyć – podsumował van der Coghen.
autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski
komentarze