moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyścig po indeksy wojskowych uczelni

Tylko dwa tygodnie zostało, by złożyć wniosek o przyjęcie na wojskowe studia. Chętni mogą ubiegać się o miejsce na jednej z czterech uczelni. Konkurencja jest duża, już teraz zgłosiło się blisko dwa tysiące kandydatów. Do zdobycia jest ponad 500 indeksów.

Kandydaci na podchorążych muszą mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i zdaną maturę. Ale aby ubiegać się o miejsce na wojskowej uczelni, trzeba mieć także dobrą kondycję fizyczną i znać język angielski. Indeksy oferują: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. W roku akademickim 2015/2016 uczelnie przygotowały dla przyszłych podchorążych 522 miejsca.

Siedem osób na jedno miejsce

Najwięcej, bo 281 kandydatów, przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Do wyboru jest dziesięć kierunków, m.in. lotnictwo i kosmonautyka (30 miejsc), geodezja i kartografia (25), informatyka (47), mechatronika (26). – Dotąd zarejestrowało się u nas 513 osób. Największym zainteresowaniem cieszy się logistyka, gdzie oferujemy 17 miejsc, oraz elektronika i telekomunikacja, gdzie będą mogły studiować 84 osoby – mówi Paulina Łuczak z sekcji rekrutacji Wojskowej Akademii Technicznej. Dodaje, że 21 marca uczelnia organizuje dla zainteresowanych dni otwarte.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych będą mogły w tym roku rozpocząć studia 144 osoby. Tu do wyboru są dwa kierunki: zarządzanie oraz inżynieria bezpieczeństwa. – Na pierwszym z nich oferujemy 126 miejsc, a mamy już teraz 873 kandydatów, w tym 116 kobiet. Na razie o 19 indeksów na inżynierii bezpieczeństwa stara się 59 kandydatów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Najmniej miejsc w Akademii Marynarki

Jak co roku niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się oferta dęblińskiej Szkoły Orląt. Tu na lotnictwie i kosmonautyce będzie mogło studiować 48 osób (40 kandydatów na pilotów oraz 8 na operatorów bezzałogowców). Na nawigacji – 15 osób (8 w specjalności nawigatorów naprowadzania, 7 – w specjalności ruch lotniczy). Na logistykę przyjętych zostanie sześć osób. W sumie naukę na I roku studiów wojskowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych rozpocznie w sierpniu 69 osób. Dotąd wnioski złożyło 315 osób, w tym 48 kobiet.

Najmniej kandydatów przyjmie Akademia Marynarki Wojennej. Studia rozpocznie zaledwie 28 osób (10 – informatyka, 5 – mechanika i budowa maszyn, 6 – mechatronika i 13 – nawigacja). – Zgłaszają się do nas absolwenci liceów, techników i studiów I stopnia. Na razie mamy około 150 osób, ale ta liczba wzrośnie, bo co roku najwięcej wniosków wpływa do nas w ostatniej chwili – mówi kmdr por. Jerzy Janik, szef Wydziału Planowania Szkolenia gdyńskiej AMW.

Ostatni dzwonek

Jak wygląda rekrutacja? Chętni na studia muszą złożyć do rektora pisemny wniosek o przyjęcie na studia. Potem trzeba przejść badania lekarskie i psychologiczne. Egzaminy odbędą się w lipcu. Rekrutacja przeprowadzana jest w oparciu o skalę punktową – pod uwagę brane są wyniki ze świadectwa maturalnego, głównie m.in. z matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Potem kandydatów czekają testy sprawnościowe oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Najlepsi w sierpniu zostaną powołani do służby kandydackiej. Po przejściu podstawowego szkolenia wojskowego złożą przysięgę i zostaną podchorążymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Krzysztof Miłosz/AMW

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1426691100
Widok studentów szkół mundurowych nie napawa optymizmem. Mundury traktują jak ubranie noszone na siłę, niechluje, ze sportowymi butami. Skandal!
59-4F-22-15
~Katol - JnwK
1426500540
cyt: "8 na operatorów bezzałogowców" . przecież już Amerykanie zauważyli, że do bezzałogowych lepiej naddają się cywile.
4B-26-E9-39

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO