moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: W NATO potrzebna jest debata o nowej strategii

Odpowiedzią na nową doktrynę wojenną Rosji powinno być wzmacnianie jedności świata zachodniego i umacnianie polskiego potencjału obronnego – mówił prezydent Bronisław Komorowski, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zdaniem prezydenta, NATO powinno rozpocząć debatę o nowelizacji swojej koncepcji strategicznej.


Rosja przyjęła nową doktrynę wojenną w grudniu ubiegłego roku. Dokument wskazuje, że to NATO (a dokładnie przyjmowanie przez Sojusz nowych członków) jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W strategii znalazły się m.in. zapisy mówiące o tym, że „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. O tym, co przyjęcie przez Moskwę doktryny wojennej oznacza dla bezpieczeństwa Polski i naszego regionu Europy, rozmawiali dziś politycy podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Rosja przechodzi od zasady zdolności do miękkiej kooperacji ze światem zachodnim, w tym NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego. To martwi i niepokoi. Trzeba wyciągać z tego daleko idące wnioski – uznał prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, zmiana kierunków w polityce zagranicznej, jaką od kilku lat prowadzi Moskwa, wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony NATO, na przykład poprzez zmianę „koncepcji strategicznej” Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent uważa, że debata na ten temat mogłaby się odbyć na szczycie NATO, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku w Warszawie.

Film: prezydent.pl

W rosyjskiej doktrynie znalazło się wiele, co najmniej kontrowersyjnych, zapisów. Zdaniem prezydenta Komorowskiego takimi niepokojącymi zapisami są m.in. ten, który daje Rosji możliwość „interwencji w krajach sąsiednich, jeśli władze tego kraju prowadzą politykę sprzeczną z interesem Rosji” oraz ten, w którym „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. Jako niebezpieczne prezydent określił również fragmenty, w których Rosja przyznała sobie prawo do „użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej”. Bronisław Komorowski wyjaśnił, że może to być „interpretowane jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego”.

– Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą, czyli polską, NATO-wską i całego świata zachodniego odpowiedzią na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz umacnianie własnego potencjału obronnego – podsumował.

W środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz – marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Ewa Kopacz, Tomasz Siemoniak – wicepremier, minister obrony narodowej, Grzegorz Schetyna – szef dyplomacji oraz Leszek Miller, przewodniczący SLD.

Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej została podpisana przez prezydenta Władimira Putina w grudniu ubiegłego roku. Oprócz rozszerzania NATO, za główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji uznano destabilizację niektórych terytoriów oraz działalność terrorystyczną (w tym możliwość dokonywania zamachów na terenie Rosji). W dokumencie zalecono utrzymywanie wysokiej gotowości sił zbrojnych, by „zapobiegać i przeciwdziałać konfliktom zbrojnym”.

JT, TVN24

autor zdjęć: BBN

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Przerwany lot „Orlika”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
W Jachrance o skokach spadochronowych
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Priorytety dla armii
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Będzie za co kupić koreańską broń
Ferie w mundurze
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza morski „Dragon”
Sztandar dla Dowództwa WOT
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pamiętamy o Niezłomnych
Lotnictwo i kobiety
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO