moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaćmienie Słońca w gdyńskiej Akademii

W piątek punktualnie o 9.47 w Gdyni będzie można obejrzeć przez specjalne wojskowe lunety jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych – zaćmienie Słońca. Akademia Marynarki Wojennej zaprasza na wspólne oglądanie i wykład. Do dyspozycji gości będą m.in. refraktor, teleskop z kamerą Hegerberga i lornetki.


Akademia Marynarki Wojennej po raz drugi organizuje wspólne oglądanie zaćmienia Słońca. Ostatnie miało miejsce w 2006 roku. – Wspólnie z pracownikami AMW to zjawisko obserwowało prawie tysiąc osób – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW. W tym roku spotkanie rozpoczyna się o godzinie 8. – W pierwszej części happeningu w Auli AMW im. Zygmunta Augusta odbędzie się półtoragodzinny wykład na temat wzajemnych zaćmień Słońca i Księżyca oraz bezpiecznych technik ich obserwacji – tłumaczy kmdr por. Mundt.

W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47. W Akademii Marynarki Wojennej będzie je można oglądać przy pomocy kilku urządzeń. Jednym z nich jest refraktor, czyli luneta astronomiczna. – Obraz z niej będzie wyświetlany na ekranie, dzięki czemu będzie go mogło zobaczyć jednocześnie kilkanaście osób – mówi kmdr por. Dariusz Żołnieruk, wykładowca astronawigacji i nawigacji morskiej. Prócz tego pracownicy AMW przygotowali teleskop z zamontowaną kamerą Hegerberga. – Przypomina pudełko, którego jedna ze ścian jest wykonana z pergaminu. Nakłada się je na tylną część teleskopu, Słońce oświetla je od środka, więc obraz zaćmienia możemy oglądać na zewnętrznej ścianie jak na ekranie  telewizora – wyjaśnia kmdr Żołnieruk.

Zaćmienie będzie też można oglądać za pomocą lornetek i teleskopów wyposażonych w filtry mylarowe.

Tym, którzy do AMW nie mogą przyjechać, specjaliści radzą, by nie oglądać zaćmienia Słońca bez chociażby odpowiednich okularów z filtrem mylarowym. – Można je kupić za kilka złotych, a świetnie ochronią oczy – mówi kmdr Żołnieruk. – Dobrym rozwiązaniem są też szkła, które znajdziemy w maskach spawalniczych – dodaje. Jednocześnie odradza popularną metodę oglądania zaćmienia przez płytę CD. – W taki sposób możemy uszkodzić sobie wzrok – przestrzega kmdr Żołnieruk.

Następne zaćmienie całkowite, w Polsce znowu widoczne jedynie jako częściowe, nastąpi dopiero 12 sierpnia 2026 roku. W ciągu najbliższych 20 lat zobaczymy w Polsce jeszcze serię siedmiu częściowych zaćmień Słońca (2021, 2022, 2025, 2027, 2029, 2030 i 2034). Jednak tylko jedno z nich (1 czerwca 2030 roku) będzie tak głębokie i widowiskowe jak to, które będziemy mogli obserwować 20 marca.

W całej Europie będzie ono widoczne jako zaćmienie częściowe. W północno-zachodnim regionie kontynentu będzie to nawet tzw. głębokie zaćmienie częściowe. W Polsce Księżyc zakryje od 60 proc. (Bieszczady) do nawet 80 proc. (Świnoujście) średnicy tarczy Słońca. W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47 tzw. pierwszym kontaktem tarczy Księżyca z tarczą Słońca. Faza maksymalna (średnica Słońca zakryta w 78 proc.) wystąpi o godzinie 10:55. O godzinie 12:06 tarcza Słońca zostanie ponownie odsłonięta. Na północnym Atlantyku tego dnia dojdzie do zaćmienia całkowitego. Jedyne obszary lądowe, z których będzie można zobaczyć zaćmienie całkowite trwające w tym przypadku 2 minuty i 47 sekund, to Wyspy Owcze oraz Spitsbergen.

Do zaćmień Słońca (całkowitych, częściowych, obrączkowych lub hybrydowych) dochodzi wówczas, gdy dla danego punktu na powierzchni Ziemi tarcza Księżyca przesłoni tarczę słoneczną. W danym roku może być na świecie od dwóch do pięciu zaćmień Słońca. Jednak dla tej samej pozycji geograficznej zdarzają się one znacznie rzadziej. Statystycznie do zaćmienia całkowitego dochodzi w danym punkcie Ziemi co ok. 370 lat.

EK

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW

dodaj komentarz

komentarze


Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO