W piątek punktualnie o 9.47 w Gdyni będzie można obejrzeć przez specjalne wojskowe lunety jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych – zaćmienie Słońca. Akademia Marynarki Wojennej zaprasza na wspólne oglądanie i wykład. Do dyspozycji gości będą m.in. refraktor, teleskop z kamerą Hegerberga i lornetki.
Akademia Marynarki Wojennej po raz drugi organizuje wspólne oglądanie zaćmienia Słońca. Ostatnie miało miejsce w 2006 roku. – Wspólnie z pracownikami AMW to zjawisko obserwowało prawie tysiąc osób – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW. W tym roku spotkanie rozpoczyna się o godzinie 8. – W pierwszej części happeningu w Auli AMW im. Zygmunta Augusta odbędzie się półtoragodzinny wykład na temat wzajemnych zaćmień Słońca i Księżyca oraz bezpiecznych technik ich obserwacji – tłumaczy kmdr por. Mundt.
W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47. W Akademii Marynarki Wojennej będzie je można oglądać przy pomocy kilku urządzeń. Jednym z nich jest refraktor, czyli luneta astronomiczna. – Obraz z niej będzie wyświetlany na ekranie, dzięki czemu będzie go mogło zobaczyć jednocześnie kilkanaście osób – mówi kmdr por. Dariusz Żołnieruk, wykładowca astronawigacji i nawigacji morskiej. Prócz tego pracownicy AMW przygotowali teleskop z zamontowaną kamerą Hegerberga. – Przypomina pudełko, którego jedna ze ścian jest wykonana z pergaminu. Nakłada się je na tylną część teleskopu, Słońce oświetla je od środka, więc obraz zaćmienia możemy oglądać na zewnętrznej ścianie jak na ekranie telewizora – wyjaśnia kmdr Żołnieruk.
Zaćmienie będzie też można oglądać za pomocą lornetek i teleskopów wyposażonych w filtry mylarowe.
Tym, którzy do AMW nie mogą przyjechać, specjaliści radzą, by nie oglądać zaćmienia Słońca bez chociażby odpowiednich okularów z filtrem mylarowym. – Można je kupić za kilka złotych, a świetnie ochronią oczy – mówi kmdr Żołnieruk. – Dobrym rozwiązaniem są też szkła, które znajdziemy w maskach spawalniczych – dodaje. Jednocześnie odradza popularną metodę oglądania zaćmienia przez płytę CD. – W taki sposób możemy uszkodzić sobie wzrok – przestrzega kmdr Żołnieruk.
Następne zaćmienie całkowite, w Polsce znowu widoczne jedynie jako częściowe, nastąpi dopiero 12 sierpnia 2026 roku. W ciągu najbliższych 20 lat zobaczymy w Polsce jeszcze serię siedmiu częściowych zaćmień Słońca (2021, 2022, 2025, 2027, 2029, 2030 i 2034). Jednak tylko jedno z nich (1 czerwca 2030 roku) będzie tak głębokie i widowiskowe jak to, które będziemy mogli obserwować 20 marca.
W całej Europie będzie ono widoczne jako zaćmienie częściowe. W północno-zachodnim regionie kontynentu będzie to nawet tzw. głębokie zaćmienie częściowe. W Polsce Księżyc zakryje od 60 proc. (Bieszczady) do nawet 80 proc. (Świnoujście) średnicy tarczy Słońca. W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47 tzw. pierwszym kontaktem tarczy Księżyca z tarczą Słońca. Faza maksymalna (średnica Słońca zakryta w 78 proc.) wystąpi o godzinie 10:55. O godzinie 12:06 tarcza Słońca zostanie ponownie odsłonięta. Na północnym Atlantyku tego dnia dojdzie do zaćmienia całkowitego. Jedyne obszary lądowe, z których będzie można zobaczyć zaćmienie całkowite trwające w tym przypadku 2 minuty i 47 sekund, to Wyspy Owcze oraz Spitsbergen.
Do zaćmień Słońca (całkowitych, częściowych, obrączkowych lub hybrydowych) dochodzi wówczas, gdy dla danego punktu na powierzchni Ziemi tarcza Księżyca przesłoni tarczę słoneczną. W danym roku może być na świecie od dwóch do pięciu zaćmień Słońca. Jednak dla tej samej pozycji geograficznej zdarzają się one znacznie rzadziej. Statystycznie do zaćmienia całkowitego dochodzi w danym punkcie Ziemi co ok. 370 lat.
autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW
komentarze