moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupy proobronne zacieśniają współpracę

Rozpoczynamy nowy etap, tworzymy komponent terytorialny w Narodowych Siłach Rezerwowych oparty o WKU – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak na Kongresie Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych. – Będzie on liczył 2,5 tys. żołnierzy, w tym 500 zawodowych. To także oferta dla waszego środowiska – podkreślił szef resortu obrony.


Na dwudniowe obrady I Kongresu Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych przyjechali do Warszawy przedstawiciele około 280 szkół, które mają klasy mundurowe, oraz delegaci 120 organizacji i stowarzyszeń. Pojawili się też przedstawiciele związków strzeleckich nawiązujących do tradycji piłsudczykowskiego „Strzelca”, strażaków, harcerzy, stowarzyszenia Obrona Narodowa i FIA (organizują szkolenia wojskowe dla cywilów), a także Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Wiedzy Obronnej i Ligi Obrony Kraju.

– Nadszedł czas, aby skonsolidować działalność organizacji proobronnych, stworzyć federację i wspólnie działać na rzecz budowania rezerw dla sił zbrojnych. Nie ma nic piękniejszego niż bezinteresowna służba dla ojczyzny – mówił do uczestników kongresu minister obrony Tomasz Siemoniak.


Film: MON

Pierwszy dzień obrad zdominowała dyskusja o tym, jak organizacje paramilitarne mają włączać się w system szkolenia rezerw dla wojska i reagowania kryzysowego oraz jak powinny być one wykorzystane w obronie terytorialnej.

– Mówimy jednym głosem, ale mamy trzy cele. Są to: wsparcie systemu obronnego państwa, systemu zarządzenia kryzysowego, a także kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży – podkreślał gen. dyw. rez. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych. Gen. Pacek dodawał, że MON chce włączyć organizacje proobronne w system obrony terytorialnej państwa, w tym w przygotowanie rezerw mobilizacyjnych. Chodzi o to, aby organizacje te oraz klasy mundurowe mogły – na podstawie programu zatwierdzonego przez wojsko – szkolić rezerwistów. Kończyłoby się ono przysięgą i nadaniem stopnia. Obecnie Sztab Generalny pracuje nad dokumentami szczegółowo regulującymi przeprowadzanie takich szkoleń.


Organizacje paramilitarne (pod kierunkiem wojska) mogą także szkolić młodzież, aby w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa włączyła się w obronę. W czasie kryzysu o charakterze militarnym organizacje proobronne w rejonach przygranicznych mogłyby wspierać Straż Graniczną oraz budować społeczne zaplecze armii. – Chcemy stworzyć system oddolnych jednostek reagowania kryzysowego na wzór OSP – mówił gen. Pacek. Podkreślał także, jak ważne jest zainteresowanie i wsparcie ze strony władz samorządowych dla takich inicjatyw organizacji proobronnych i klas mundurowych.

W Polsce funkcjonuje obecnie 356 szkół, w których jest 1340 klas mundurowych (w tym 700 wojskowych), uczy się w nich ponad 33 tys. uczniów. – Nasi uczniowie w przyszłości chcą pracować w służbach mundurowych – w wojsku, policji, straży pożarnej. Staramy się organizować dla nich dodatkowe obozy sprawnościowe, zatrudniamy nauczycieli – byłych żołnierzy, którzy wykładają przedmioty związane z bezpieczeństwem. Szukamy dodatkowych środków finansowych, ale często naukę w klasie mundurowej dofinansowują rodzice, na przykład płacą za mundury – mówi Krystyna Kołodziejska, dyrektor Szkoły Mundurowej w Radomiu.


Po południu dyrektorzy szkół mundurowych rozmawiali na temat nawiązania bliższej współpracy z szefami największych związków strzeleckich. Generał Pacek zaproponował, aby w szkołach powstawały m.in. pododdziały organizacji proobronnych. Jutro dalszy ciąg obrad kongresu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1426889940
Do obrony Rzeczpospolitej idą ci którzy posiadają majątki a więc: księża, politycy, samorządowcy ich rodziny, wojskowi (bo do tego są powołani i płacą im za to, biznesmeni i podobni. Innej opcji sobie nie wyobrażam bo byłoby to sprzeczne z zasadami sprawiedliwości.
20-3C-5D-DD

Sprawa katyńska à la española
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna na detale
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO