Za nimi wiele godzin nauki musztry, strzelania i taktyki oraz praktycznych treningów w terenie. 1750 ochotników pierwszego w tym roku turnusu służby przygotowawczej zakończyło kwartalne szkolenie ogólnowojskowe. Po zdanych egzaminach czeka ich ostatni etap przed podpisaniem kontraktu do NSR – szkolenie specjalistyczne.
Czteromiesięczną służbę przygotowawczą od początku roku odbywa blisko 1750 ochotników w całej Polsce. W ramach pierwszego w tym roku turnusu szkolą się oni w dziewięciu centrach szkolenia: Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Logistyki w Grudziądzu, Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Żandarmerii Wojskowej w Mińsku.
Pierwszy etap ich służby – kwartalne szkolenie ogólnowojskowe – właśnie dobiegł końca. W ciągu trzech miesięcy elewi zdobywali wiedzę i umiejętności z zakresu wojskowego rzemiosła. Poznawali m.in. regulaminy, ćwiczyli musztrę, brali udział w zajęciach ze szkolenia ogniowego, saperskiego oraz tych dotyczących terenoznawstwa czy taktyki. Złożyli też przysięgę wojskową.
Przysięga żołnierzy służby przygotowawczej w Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.
Niełatwe egzaminy
W ostatnich dniach ochotnicy zdawali teoretyczno-praktyczne egzaminy. Najpierw strzelali z karabinków kbk AKMS, a potem zaliczali sprawdzian ze szkolenia bojowego tzw. pętlę taktyczną. – Żołnierze musieli na przykład pokonać teren na polu walki, przygotować do pracy i nawiązać łączność przy pomocy radiostacji, prawidłowo ustawić minę przeciwpancerną, sprawnie załadować magazynek, czy też w krótkim czasie rozłożyć i złożyć broń, a także rzucić na odległość granatem w trzech postawach – mówi kpt. Ewa Nowicka- Szlufik, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.
Mjr Marek Pawłowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w CSSP w Koszalinie przyznaje, że praktyczna, wojskowa część egzaminów sprawia ochotnikom zazwyczaj najmniej trudności. – Praktyka to 80 procent zajęć, więc ochotnicy nie mają większych problemów z zaliczeniem na przykład strzelania. Słabiej wypadają w testach teoretycznych, gdzie trzeba się wykazać wszechstronną wojskową wiedzą z zakresu chociażby łączności, regulaminów czy szkolenia inżynieryjno-saperskiego – przyznaje major.
Zajęcia z WF w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Nie dla wszystkich łatwy okazuje się też test sprawności fizycznej. – W porównaniu z poprzednim turnusem, ten jest słabszy kondycyjnie. Choć średnia dla wszystkich wyniosła 4,11, to dziewięć osób nie zdało egzaminu z wf i za kilka dni czeka ich poprawka. Ale nawet w ich przypadku determinacja jest jednak bardzo duża. Wiedzą po co przyszli, nie poddają się i wierzą, że uda im się przejść do kolejnego etapu szkolenia – mówi oficer z Koszalina.
Dodaje, że dla ochotników wciąż najtrudniejszy pozostaje pierwszy miesiąc pobytu w koszarach. – Niektórzy mają problemy z adaptacją, robieniem wszystkiego na rozkaz i na czas. To ich przerasta, bo nijak się ma do wyobrażeń, jakie mieli o tym jak armia wygląda i jak funkcjonuje – mówi mjr Pawłowski.
Pierwsze chwile w jednostce. Na zdjęciu ochotnicy w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.
Dlatego podczas każdego niemal turnusu, w każdym centrum szkolenia, zdarza się, że ktoś odchodzi. Żołnierze jako przyczynę najczęściej podają powody osobiste i rodzinne. – Teraz na przykład jedna osoba zrezygnowała już po odbytym kwartalnym szkoleniu. Mama straciła pracę i nie było komu utrzymać rodziny. Żołnierz odszedł więc, by znaleźć zatrudnienie. W sumie podczas tego turnusu zrezygnowało u nas 11 osób – przyznaje komendant Ośrodka.
Miesiąc do końca
Teraz tych, którzy byli w stanie znieść trudy służby czeka ostatni etap – szkolenie specjalistyczne. Przez miesiąc, w zależności od specyfiki danego centrum, będą zdobywać nowe umiejętności. – Nasze Centrum szkoli żołnierzy w sumie w 24 specjalnościach: 13 inżynieryjnych i 11 chemicznych. Ochotnicy będą się szkolić w specjalnościach na przykład saperskiej, operatorów spychoładowarek czy pływającego transportera PTS, a także likwidacji i rozpoznania skażeń – mówi kpt. Nowicka-Szlufik.
W Koszalinie elewi będą zdobywać widzę w specjalnościach radiolokacyjnych i przeciwlotniczych, a także w ramach jednego plutonu wartowniczego. Ci, którzy służbę odbywają w zegrzyńskim Centrum szkolić się będą z łączności, a elewi z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej będą zdobywać kwalifikacje np. z zakresu obsługi urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych.
Egzaminy żołnierzy służby przygotowawczej w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.
Pierwszy w tym roku turnus służby przygotowawczej zakończy się 30 kwietnia. Elewów czeka wtedy kolejna weryfikacja zdobytej wiedzy. Ci, którzy najlepiej zaliczą egzaminy będą mogli podpisać kontrakty na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Dla kogo służba przygotowawcza?
Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. By zostać powołanym do służby, kandydaci muszą mieć m.in. ukończone 18 lat, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby (uzyskana podczas kwalifikacji kategoria zdrowia A), nie mogą być też karani za przestępstwo umyślne.
Po podpisaniu kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, ochotnicy stają się żołnierzami rezerwy i pozostają w dyspozycji w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, zarówno w kraju, jak i poza granicami państwa. Jednym z ich obowiązków jest m.in. udział w organizowanych przez jednostkę wojskową ćwiczeniach (do 30 dni w roku). W tym czasie dostają uposażenie, umundurowanie, zakwaterowanie, a ich pracodawca może liczyć na rekompensatę kosztów wynikających z ich nieobecności w pracy.
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran, arch. CSIL w Dęblinie, kpr. Maciej Hering, Jakub Czyż, mjr Filip Kłobukowski, kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
komentarze