moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unia zreformuje politykę obronną?

Europa jest dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – otoczona kryzysami i konfliktami zbrojnymi. Jednocześnie pokazała swoją wolę, gotowość i zdolność do adekwatnej reakcji na te wyzwania – oświadczyli ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec po spotkaniu w Poczdamie. Politycy rozmawiali o strategii obronnej UE i NATO.

Do spotkania w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego doszło wczoraj późnym wieczorem. Do Poczdamu przyjechali szefowie resortów obrony Polski – Tomasz Siemoniak, Niemiec – Ursula von der Leyen oraz Francji – Jean-Yves Le Drian. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej i jej relacji z NATO.

Ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec zwrócili się do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini z apelem, by wspólna polityka obronna stała się dla Unii Europejskiej priorytetem. Co więcej, zaproponowali reformę Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obronności. – W liście, my, ministrowie obrony, (...) przedstawiamy propozycje zmierzające do poprawy efektywności i prezencji WPBiO, dalszego rozwijania wspólnych zdolności wojskowych i kształtowania przyszłości europejskich przemysłów obronnych – oświadczyli. Te propozycje mają związek z zaplanowanym na czerwiec posiedzeniem Rady Europejskiej, które będzie poświęcone właśnie wspólnej polityce obronnej Unii.

Zdaniem ministrów wzmocnienie potencjału obronnego UE powinno nastąpić m.in. dzięki inwestycjom w nowoczesny sprzęt wojskowy, taki jak drony, systemy łączności czy systemy tankowania samolotów w powietrzu. – Poprawa zdolności wojskowych Europejczyków wzmacnia jednocześnie NATO – tłumaczyli szefowie MON Trójkąta Weimarskiego.

Podczas spotkania oceniono także, jak realizowane są postanowienia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Walii. Poruszono również kwestię przygotowań do spotkania przywódców NATO, które odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. – Francja, Niemcy i Polska w szczególnym stopniu angażują się w realizację decyzji szczytu NATO w Walii i jako państwa ramowe podczas tworzenia sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO będą podejmować praktyczne działania mające na celu wspieranie ścisłej współpracy oraz będą dążyć do szerokiej kooperacji w ramach realizacji NATO Assurance Measures – podkreślili ministrowie.
Dodali, że „w konsekwencji niezgodnego z prawem międzynarodowym postępowania Rosji na Krymie i polityki Moskwy w ostatnich miesiącach Sojusz zadecydował o podjęciu szeregu kroków dla podkreślenia zdecydowania i solidarności swoich państw członkowskich”.

Politycy rozmawiali również na temat zacieśnienia współpracy obronnej w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Francja, Niemcy i Polska mają wspólne interesy bezpieczeństwa. Żadne państwo w Europie nie jest dzisiaj w stanie samo stawić czoła wszystkim wyzwaniom europejskiego bezpieczeństwa. Prowadząc konsultacje strategiczne i dając praktyczne impulsy, Trójkąt Weimarski może wnosić istotny wkład do bezpieczeństwa Europy – uznali szefowie resortów obrony.

Wczoraj także Tomasz Siemoniak, Ursula von der Leyen oraz Jean-Yves le Drian złożyli wieńce w Lesie Pamięci, niedawno utworzonym miejscu pamięci poświęconym żołnierzom poległym podczas misji zagranicznych Bundeswehry.

Państwa Trójkąta Weimarskiego chcą usprawnić unijną politykę bezpieczeństwa dzięki:

– inicjowaniu nowej Europejskiej Strategii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz pomocy w jej kształtowaniu,

– wspieraniu działań w dziedzinie szkolenia, pomocy, doradztwa i mentoringu na rzecz państw partnerskich i organizacji regionalnych w ramach inicjatyw Enable and Enhance wzgl. Train and Equip,

– przygotowanie grup bojowych UE do misji typu Entry Operation, ciągłe zaangażowanie w realizację czterech programów kluczowych zdolności (komunikacja satelitarna, zdalnie sterowane samoloty bezzałogowe, tankowanie w powietrzu oraz cyberprzestrzeń) w ramach Europejskiej Agencji Obrony,

– wspieranie wykonania czynności przygotowawczych stanowiących podstawę programów badawczych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony,

– wskazywanie dróg dalszego zacieśniania współpracy między UE a NATO.

JT/MON

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Test mobilności 12 Dywizji
Wybierz się na wojskowe studia
Polsko-tureckie obrady
Time for Miecznik
Duch Invictus jest, czas na formę
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ciemne strony Facebooka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron dla hydrografów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Dron z LAW-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Course on Diplomacy
Szef MON-u w Forcie Sill
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kraby dla podhalańczyków
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czy będą podwyżki?
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Advantages of Efficient Organization
Współpraca i wspólna pamięć
JWK to test siły i motywacji
KFOR: wyższy stopień gotowości
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Eto, pies na misje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Kobiety a pokój
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Star Army
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Ogień na alpejskich szczytach
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Wzmocnione siły na granicy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO