moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczna Polska. Główne zadanie rządu

Silna armia to fundament bezpieczeństwa – mówiła premier Ewa Kopacz podczas konferencji podsumowującej pół roku działania jej rządu. Wśród zrealizowanych zapowiedzi premier wymieniła opracowanie ustawy podnoszącej wydatki na obronność do 2 proc. PKB, przyjęcie planu wzmacniania bezpieczeństwa kraju i otwarcie Centrum Weterana.


Film: KPRM

– Ponad połowa tego, co zadeklarowałam w exposé, zostało już zrealizowane – zapewniała dziś premier Ewa Kopacz. Pół roku temu szefowa rządu wygłosiła w Sejmie exposé, w którym przedstawiała najważniejsze cele swojego gabinetu. Wśród priorytetów wymieniła kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski. Najważniejszą sprawą było zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 1,95 proc. do 2 proc. PKB. Projekt ustawy wprowadzającej nowe zasady finansowania armii został opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, następnie przyjęty przez rząd i przesłany do parlamentu. Najprawdopodobniej nowe przepisy zostaną uchwalone jeszcze przed wakacjami. Ustawa zacznie obowiązywać od przyszłego roku. W praktyce oznacza to, że do budżetu MON trafi dodatkowe 800 mln zł. – Dzięki temu w 2016 roku będziemy mieli największy w historii Polski budżet obronny – podkreśla Cezary Tomczyk (PO), członek sejmowej Komisji Obrony.

Premier Kopacz podkreśliła, że przez minione pół roku został przyjęty niezwykle istotny dla obronności Polski plan wzmacniania bezpieczeństwa kraju. W sposób kompleksowy opisuje on zagadnienia dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa państwa, jednak szczegóły nie są znane, gdyż dokument jest tajny. Premier dodała, że Polska zaangażowała się także na forum międzynarodowym w zapewnienie bezpieczeństwa Europy m.in. poprzez zwiększenie obecności wojsk NATO w naszym regionie. Wspomniała także o polskich staraniach w budowaniu europejskiej solidarności na rzecz Ukrainy. – Dzięki naszej konsekwencji i działaniom udało się zachować jedność państw Zachodu w sprawie konfliktu na Ukrainie – podkreślała premier.


Poseł Cezary Tomczyk zauważa, że premier Ewa Kopacz w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa realizuje więcej niż zapowiadała w exposé. – Mam tu na myśli chociażby organizację na szeroką skalę ćwiczeń rezerwistów. W ostatnich miesiącach dostrzeżono też rolę i znaczenie organizacji proobronnych działających w Polsce – wymienia poseł.

Podobnego zdania jest Bożena Sławiak (PO) z sejmowej Komisji Obrony. – Rząd jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa państwa. Widać to na przykładzie liczby ćwiczeń polskiego wojska z żołnierzami NATO. Rok 2015 będzie pod tym względem rekordowy. To pokazuje, że możemy liczyć na wsparcie sojuszników – mówi poseł Bożena Sławiak. Dodaje, że dzięki decyzji MON możliwe będzie organizowanie szkoleń wojskowych dla ochotników z cywila.

Co jeszcze zostało zrealizowane? Pół roku temu premier zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 39 mln zł dla żołnierzy z najdłuższym stażem. W ten sposób rząd chce premiować dłuższy okres służby oficerów i podoficerów. Na początku roku resort obrony przyjął rozporządzenie w tej sprawie.

W grudniu ubiegłego roku premier Kopacz otworzyła Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Jesteśmy z was dumni. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego – mówiła wówczas premier. Szefowa rządu podkreślała, że profesjonalizm uczestników misji wystawia jak najlepsze świadectwo polskiemu wojsku i naszemu krajowi.

JT

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1427805180
Czy jakże szanowna pani premier dąży do wojny czy o co jej chodzi z tą bezpieczną Polską?;] Żadne konkrety nie są podane bo takich brak a program modernizacji ciągnie się i wszystko odkładane na później. Mam nadzieje że Polacy zmądrzeli i nie zagłosują kolejny raz na PO!
4F-E4-DC-8D

W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Zimowy sprawdzian podchorążych
Będą kolejne „Daglezje-P”
Śnieg może być groźną bronią
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowe śmigłowce kawalerii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Cud w Trewirze
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
„Avenger” na Monte Cassino
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ślubowanie kadetów OPW
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO