moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: armia i pamięć

Zapewnienie wojsku materialnych i organizacyjnych warunków na wysokim poziomie to zadanie państwa, jeśli chce być państwem poważnym i liczącym się w świecie – podkreślał prezydent Lech Kaczyński. Kwestie związane z armią i bezpieczeństwem stanowiły ważny rozdział jego długiej politycznej kariery.

Miał opinię surowego, kostycznego i nieufnego. Jednak przy bliższym poznaniu taki wizerunek okazywał się nieprawdziwy. Tak przynajmniej zapewniają ci, którzy mieli okazję poznać go lepiej. – Wszyscy jego bliscy współpracownicy stawali się z czasem po prostu jego przyjaciółmi i on stawał się dla nich pewnego rodzaju mentorem – wspominał w radiu RMF FM Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Działacz opozycyjny, a później prezydencki prawnik

Lech Kaczyński urodził się w 1949 roku na warszawskim Żoliborzu. W latach 70. skończył prawo i rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim. Wkrótce związał się z antykomunistyczną opozycją. Działał w KOR i „Solidarności”. Prowadził szkolenia i wykłady dla robotników, publikował w drugoobiegowej prasie. Latem 1980 roku został doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był autorem części artykułów zapisanych w Porozumieniach Sierpniowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Po zmianie ustroju pracował w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Od marca do października 1991 roku pełnił funkcję ministra stanu ds. bezpieczeństwa i nadzorował BBN. Potem kwestie związane z bezpieczeństwem, obronnością i armią, ale też z jej szeroko pojmowaną historią, powracały w działalności Kaczyńskiego wielokrotnie.

Jako prezydent Warszawy za jeden z głównych celów obrał sobie budową Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesna placówka została otwarta w 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu walk przeciwko Niemcom. W ciągu dekady muzeum odwiedziło 4,6 miliona osób.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych: silna armia to bezpieczna Polska

W 2005 roku Lech Kaczyński został prezydentem Polski. Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych kontynuował politykę związaną z udziałem polskiej armii w zagranicznych misjach. Wiosną 2007 roku polski kontyngent w Afganistanie został powiększony o blisko tysiąc żołnierzy. Powstała wówczas między innymi Polska Grupa Bojowa odpowiedzialna za prowincje Ghazni, Paktika i Paktija oraz Zgrupowanie Sił Specjalnych działające w prowincji Kandahar. Żołnierze dostali też kołowe transportery opancerzone Rosomak. – Obowiązkiem naszego kraju jest udział w takich misjach jak afgańska czy iracka – podkreślał prezydent Kaczyński podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w 2009 roku. Dodał wówczas: – Im nasza armia jest silniejsza, tym większe bezpieczeństwo kraju i większy prestiż.

Z myślą o żołnierzach służących na misjach Lech Kaczyński ustanowił nowe odznaczenie – Order Krzyża Wojskowego. Jest on wręczany za zasługi w działaniach przeciwko terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych. Do tej pory zostali nim uhonorowani między innymi żołnierze, którzy zginęli w Afganistanie – por. Łukasz Kurowski oraz kpt. Daniel Ambroziński.

Pamiętał o tych, co walczyli za Polskę

Z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego ustanowione zostały również nowe święta – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uzasadnieniu projektu prezydenckiej ustawy poświęconej drugiemu z nich przeczytać możemy, że ma on być „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”. Stawiając sobie za cel przywracanie pamięci żołnierzy wyklętych, prezydent nadawał im pośmiertnie wysokie odznaczenia. Orderem Orła Białego został za jego kadencji uhonorowany choćby płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, prezes IV Komendy WiN.

Na arenie międzynarodowej Lech Kaczyński mocno wspierał dążenia Ukrainy i Gruzji do NATO. Stanowisko to prezentował między innymi podczas szczytu przywódców Sojuszu w Bukareszcie. W 2008 roku wobec rosyjskiej agresji na Gruzję poleciał do Tbilisi, by wziąć udział w wiecu poparcia dla prezydenta Micheila Saakaszwilego.

10 kwietnia 2010 roku Lech Kaczyński wybierał się na uroczystości rocznicowe poświęcone mordowi na polskich oficerach w Katyniu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W rezerwie pasywnej będą oceny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będą kolejne „Daglezje-P”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Liban uznany za strefę działań wojennych
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Cud w Trewirze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Spadochroniarze na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Śnieg może być groźną bronią
Nowy szef CWCR
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ślubowanie kadetów OPW
Wojna o porządek świata
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza kwalifikacja wojskowa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rakietowy szach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Invictus w zimowym stylu
Nowe śmigłowce kawalerii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO