moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Ściana wschodnia” będzie lepiej uzbrojona

MON zapowiada wzmocnienie jednostek wojskowych na wschodzie kraju. W ciągu dwóch lat zostaną one zwiększone o 7 tysięcy etatów. Trafi też do nich więcej nowoczesnego sprzętu. W środę mówił o tym Czesław Mroczek, wiceszef resortu, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Które jednostki otrzymają dodatkowe wsparcie? Czesław Mroczek, wiceminister obrony, oraz gen. dyw. Anatol Wojtan, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, zapewniali posłów, że chodzi o jednostki stacjonujące we wschodniej oraz północno-wschodniej części kraju, na przykład o 1 Warszawską Brygadę Pancerną, której jednostki są dyslokowane w Warszawie, Chełmie i Siedlcach. Wzmocnione zostaną także 9 Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża oraz 11 Pułk Artylerii w Węgorzewie. Na zwiększenie liczby etatów oraz istotne przezbrojenie mogą liczyć bataliony pancerne, zmechanizowane i zmotoryzowane oraz pułki rozpoznawcze w Białymstoku, Hrubieszowie i Lidzbarku Warmińskim.

Jaki sprzęt trafi na wschód Polski? Chodzi m.in. o Rosomaki z bezzałogowymi wieżami i wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Spike (według zapowiedzi MON dostaną je np. bataliony 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej). Do wyposażenia jednostek na wschodzie mają także trafić samobieżne armatohaubice Krab oraz wyrzutnie rakietowe Homar.

Wiceminister Mroczek zapowiedział zwiększenie ukompletowania tych jednostek. Do 2017 roku będzie w ich służyć o 7 tys. żołnierzy więcej niż obecnie. Będzie to możliwe m.in. dzięki przesunięciom etatów ze struktur dowódczych do jednostek liniowych. Resort obrony chce także, by „ścianę wschodnią” wzmacniali żołnierze NSR. Według planów z 7 tys. etatów zarezerwowanych dla jednostek na wschodzie Polski ponad 2 tys. zostanie przeznaczone właśnie dla żołnierzy NSR.

O tym, że w ciągu dwóch lat MON zwiększy liczebność jednostek ulokowanych na „wschodniej ścianie”, poprawi ich infrastrukturę i wyposaży w potrzebny sprzęt, mówił dziś także wicepremier Tomasz Siemoniak.

– Chcemy wzmacniać jednostki na wschodzie kraju – mówił Tomasz Siemoniak podczas obchodów święta Wojskowej Służby Zdrowia. Szef MON podkreślił, że te plany wynikają nie tylko z bieżących zagrożeń. – W czasach PRL główne siły naszej armii lokowano na zachodzie kraju, stamtąd bowiem spodziewano się głównego zagrożenia. Teraz chcemy to powoli zmieniać, plan jest już gotowy, pracujemy nad jego szczegółami – stwierdził minister obrony.

Konieczna nowelizacja prawa lotniczego

Podczas posiedzenia Komisji posłowie dyskutowali również na temat konieczności znowelizowania prawa lotniczego, by umożliwić samolotom cywilnym (np. transportowym) korzystanie z wojskowych lotnisk. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy wykonują one lot na rzecz armii.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami samoloty cywilne nie mogą lądować na polskich lotniskach wojskowych. To spore utrudnienie, zwłaszcza że wojsko często korzysta z transportu cywilnego podczas przerzutu sprzętu czy zaopatrzenia dla żołnierzy na misjach. Musi wtedy przewozić sprzęt z wojskowej bazy na cywilne lotnisko. Tak było na przykład, gdy polscy żołnierze brali udział w ćwiczeniach w USA. Samoloty F-16 mogły wystartować z lotniska w Krzesinach, jednak pozostały sprzęt musiał być najpierw przewieziony na lotnisko cywilne, a dopiero później wysłany samolotem cywilnym.

MON chce zmienić prawo, by dostosować je do potrzeb wojska. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czas, lecz także pieniądze. W 2013 roku resort obrony szacował, że przyniesie to ponad 30 mln zł oszczędności rocznie. Łatwiejszy będzie także transport ładunków wielkogabarytowych i niebezpiecznych. Przyjęcie nowych zapisów jest ważne także z punktu widzenia udziału Polski w misjach, ponieważ umożliwi wykorzystanie cywilnego transportu na przykład do zaopatrzenia polskich kontyngentów wojskowych.

Jakie zapisy zaproponował MON w projekcie nowelizacji prawa lotniczego? Udostępnienie lotniska wojskowego samolotom cywilnym będzie za każdym razem wymagać zgody dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, wydanej w porozumieniu z dowódcą jednostki, która korzysta z danego lotniska. Nie będzie obowiązku wpisywania lotniska wojskowego, wykorzystywanego przez samoloty cywilne do lotów na rzecz armii, do rejestru lotnisk cywilnych. Minister obrony zostanie zobowiązany do przekazywania aktualnych danych technicznych i eksploatacyjnych lotniska wojskowego, z którego ma skorzystać cywilny samolot, przy czym dane te będą udostępnianie w zintegrowanym pakiecie informacji lotniczej (AIP).

Polskie wojsko korzysta z cywilnego transportu na przykład w ramach natowskiego programu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution – tymczasowego zaspokajania zapotrzebowania na transport strategiczny). Dzięki temu możliwy był przerzut ciężkiego sprzętu do Afganistanu i z tego kraju samolotami czarterowanymi w Rosji i na Ukrainie.

Rozwiązania zaproponowane przez MON od dawna funkcjonują w pozostałych państwach członkowskich NATO.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~kaka
1431075720
BIAŁA PODLASKA ... czeka na wojska LOTNICZE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
E0-B9-85-88
~Stefan
1429885920
A gdzie Biała Podlaska pany generały ?!?!?!?! Miasto z największym w Polsce lotniskiem, Miasto z największymi tradycjami wojskowymi .... czy wy wreszcie zrozumiecie że Biała Podlaska POTRZEBUJE wojska ?!?!?!?!?!?!?!?
53-68-48-23
~Katol
1428904020
Zatopiona platformę będzie chronić przed pociskami 1,25 m.b. wody. Gdzie wasze IQ decydenci ?
4B-26-E9-39
~Katol
1428903840
styropian może być zbrojony by odstrzelone elementy nie pływały. wagowo ma być to tak dobrane by przy przeprawie ciężki BWP lub transporter wystawał nad wodę do 75 % swoich możliwości brodzenia. = platforma ma być zatopiona.
4B-26-E9-39
~xxxx
1428725760
Zamiast produkować rosomaki i inne lekkie badziewia to niech zajmą sie produkcja czegos cieższego przeciez kraju nie obronimy tylko rosomakami
00-93-F6-CE
~Katol
1428639300
~ja - przy dzisiejszej logistyce tz : wózki widłowe, taśmy transmisyjne . taki magazyn możesz wywieźć w dowolne miejsce w ciągu paru godzin . Właściwie kluczowe elementy to powinny jeździć zamaskowane po danym regionie na TIR'ach , lub na przyczepach od traktorów. Magazyn który przemieszcza się nawet 10 km/h trudno namierzyć.
4B-26-E9-39
~Katol
1428639120
pływaki do mostu pontonowego mają być wykonane z specjalnego niepalnego twardego styropianu każdy ma ważyć tyle by mogło wymienić go ręcznie nie więcej niż 4 Żołnierzy. Można go umieścić w specjalnej syntetycznej siatce tak , żeby odłamane elementy pozostawały i nie odpływały.
4B-26-E9-39
~ja
1428598080
Należy najpierw utajnić pewne działania dotyczące dozbrajania wschodniej części Polski. Magazyny, składy broni ulokować pod ziemią a ich budowę również utajnić. Wojsko wszystko podaje przeciwnikowi na tacy.
20-3C-5D-DD
~Katol
1428582480
~R -dorobi się Rosomaków. Jedyna logiczna wieża do tak wysokiego pojazdu to UT-30. chodzi o wysokość armaty i możliwość jej strzelania przy niewielkich wzniesieniach. W tej części Polski powinna być dobra dywizja , możliwie rozproszona. Trzeba jak najszybciej wycofać te T-72. Można je zastąpić nowym BWP - ( najlepiej jak byłoby to podwozie od Kraba z dospawanymi lub zamontowanymi mechanicznie chobhan'ami. Tak jak Żydzi z Merkawy zrobili Namer'a tak my zrobilibyśmy z Kraba. Nie mam nic do najnowszej propozycji CV90. Możemy mieć ciężkie transportery i lżejsze BWP,y . Jak Niemcy ruszą z produkcją Leopardów dokupić nowe a serwis może być w Żaganiu. II. co do rozpoznania. Tylko bezzałogowe systemy lądowe i powietrzne. Żadne tam romantyczne przeprawy przez rzekę Rosomakiem w wersji pływającej tz bez niczego - jak się z trabanta wszystko wymontuje da wiosło to i Wisłę przepłynie. p.s. Jak zrobić , żeby ciężki , dobrze opancerzony BWP pływał ? Odp: wjechać nim na platformę pontonową
4B-26-E9-39
~hs
1428572460
a co z jw w suwalkach?
69-09-94-DE
~militarystapl
1428565380
Do której brygady wreszcie trafia nowe rosomaki do 15 bz czy do 21 bz , czy może do obu , niech ministerstwo wyjaśni skąd weź mnie tak dużo wozów skoro rosomaki maja trafić także do 14 dywizjonu pp z Suwałk . Jestem ciekawy skąd wezmą te wozu czy cześć z wycofanych z Afganistanu czy nowe z więzami z HSW ? p,s Dobrze aby przezbroić obie brygady jak najszybciej bo nowy BWP Borsuk najwcześniej do uzbrojenia wejdzie około 2020 r, !
0C-05-85-25
~R
1428565080
Jak to Rosomaki do 15 Brygady? A co z 21 Brygadą? Przecież nie wystarczy tu i tam.
A5-71-E3-AD

Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
 
Ferie w mundurze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Palmiry – miejsce kaźni
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pamiętamy o Niezłomnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Kleszcze dla wojska
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lotnictwo i kobiety
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Leopardy jadą na poligon
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza morski „Dragon”
Przerwany lot „Orlika”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Priorytety dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Jachrance o skokach spadochronowych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO