moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Komorowski: wyciągamy do was rękę

Polska podaje rękę Ukrainie. Zrobimy też wszystko, by rękę Ukrainie podały inne kraje wolnego świata – mówił dziś w ukraińskim parlamencie Bronisław Komorowski. Po południu prezydenci Polski i Ukrainy wzięli udział w uroczystościach z okazji 75-lecia zbrodni katyńskiej.

 

Bronisław Komorowski pojechał na Ukrainę z dwudniową wizytą. Była to, jak podkreślali urzędnicy prezydenckiej Kancelarii, najprawdopodobniej jego ostatnia zagraniczna podróż przed wyborami. Wczoraj po południu Komorowski spotkał się z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. – Polska stała, stoi i stać będzie na stanowisku, że Ukraina powinna mieć prawo do ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej i innych strukturach świata zachodniego – podkreślał prezydent Komorowski. Dodał też, że „Polska nie uchylałaby się od udziału w operacji pokojowej ONZ na Ukrainie”.

Dziś ten przekaz został jeszcze wzmocniony podczas wystąpienia polskiego prezydenta na forum Rady Najwyższej. Komorowski podkreślał, że swoje przemówienie kieruje do „całego ukraińskiego narodu”. – Rosyjska agresja brutalnie próbuje odebrać Ukrainie prawo do swobodnego decydowania o sobie – zaznaczył prezydent Polski. – Nie możemy zapomnieć o bohaterach, którzy walczyli o wolność waszego kraju. Tylko synowie wielkich narodów, tacy jak Ukraińcy, potrafią tak walczyć i tak pięknie mówić o swojej ofierze – dodawał. Komorowski podkreślał, że Polska traktuje Ukrainę jako równoprawnego partnera i sąsiada. Przypomniał też o trudnej historii obydwu krajów. – Apogeum konfliktu nastąpiło w czasie II wojny, gdy przelała się niewinna krew. Gdy Polacy i Ukraińcy stawali przeciwko sobie, zawsze korzystał z tego ktoś trzeci, kto czyhał na naszą wolność – mówił polski prezydent. – Współczesnego dobrego dialogu naszych państw nie zakłócą dawne spory – przekonywał.

Przemówienie Komorowskiego kilkakrotnie było przerywane oklaskami.

Po południu prezydenci Polski i Ukrainy wzięli udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zostały one zorganizowane na cmentarzu w Bykowni. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu Maciej Jankowski.

Bykownia to miejsce pochówku 3,5 tysiąca Polaków, których Sowieci pomordowali wiosną 1940 roku. Tutaj również nie brakowało odwołań do współczesności. – Chciałbym, aby nasze myśli, nasze modlitwy związane z polskimi ofiarami zbrodni katyńskiej także tutaj, w Bykowni, prowadziły nas prostą drogą do refleksji nad tym, że zagrożenie jest zagrożeniem stałym – podkreślał prezydent Polski.

Przemówienia Komorowskiego spotkały się z ciepłym przyjęciem ukraińskich mediów i komentatorów. – Wystąpienie w parlamencie Ukrainy to podsumowanie relacji obu państw z ostatnich 20 lat – twierdzi cytowany przez PAP ukraiński politolog Witalij Portnikow. – Takie historyczne chwile pokazują, kto jest prawdziwym sojusznikiem – dodaje.

– To wizyta na pewno ważna, ale nie nadawałbym jej przełomowego znaczenia – uważa prof. Andrzej Gil, politolog i historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Zmartwiło mnie zepchnięcie na dalszy plan kwestii związanych z dramatyczną polsko-ukraińską przeszłością. Może z perspektywy polityka takie działanie jest uzasadnione, z drugiej jednak strony Ukraińcy bardzo mocno dbają o politykę historyczną, więc i my nie powinniśmy o niej zapominać – dodaje.

O dużym znaczeniu wizyty na Ukrainie mówi z kolei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. – Wiele mówi fakt, że na cmentarzu w Bykowni obok Bronisława Komorowskiego stał prezydent Poroszenko. To pokazuje, jak ścisłe związki polityczne, emocjonalne, ale też historyczne wiążą obydwa kraje. Przecież na tym cmentarzu spoczywają ofiary sowieckiego terroru zarówno z Polski, jak i z Ukrainy – podkreśla Onyszkiewicz.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Grzędziński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1429033500
O przyjaźni Polsko -Ukraińskiej znajdziecie tu: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rossijskaja-Gazieta-Ukraincy-dali-w-twarz-polskiemu-prezydentowi,wid,17448494,wiadomosc.html O początkach naszej "przyjaźni" znajdziecie tu: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/milosz-zeman-do-ukraincow-czy-znacie-rozkaz-bandery-dot-mordowania-polakow/y0lqp Bardzo interesujący tekst i każdy Polak powinien zapoznać się z nim.
EC-31-48-B6
~Katol
1428608160
~SG - Kopernik był kobietą . ~Luke - pisz po "anielsku".
4B-26-E9-39
~ja
1428596340
Naród ukraiński jest niereformowalny! Nadal czczą Banderę i UPA.
20-3C-5D-DD
~Luke
1428590940
Oni Polske maja w nosie a my do nich sie podlizujemy!
89-B5-6E-3D
~SG
1428586560
A po wizycie Ukraincy przyjeli ustawe o upamietnieniu "bohaterow" UPA - to w najlepszy sposob pokazuje co o nas mysla
4F-1F-AD-B8

Palmiry – miejsce kaźni
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Priorytety dla armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ferie w mundurze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rusza morski „Dragon”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Będzie za co kupić koreańską broń
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Przerwany lot „Orlika”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lotnictwo i kobiety
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO