moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister, polityk. Lotnik z zamiłowania

W klapie marynarki z dumą nosił miniaturkę wojskowego orzełka – pamiątkę z czasów, gdy był szefem MON. Jego wielką pasją było lotnictwo i samoloty. Aleksander Szczygło wiele lat poświęcił, pracując na rzecz obronności kraju. Był sekretarzem stanu w MON, ministrem obrony narodowej oraz szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Wydawał się człowiekiem bardzo zasadniczym, powściągliwym i surowym. W rzeczywistości, poza obiektywami kamer i aparatów fotograficznych, miał wielkie poczucie humoru. Znajomym ze swadą serwował dowcipy. Potrafił śmiać się też z siebie.

Płk Anatol Tichoniuk, były przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego, reprezentujący przed kierownictwem resortu interesy żołnierzy, wspomina ministra Szczygłę jako człowieka, który interesował się sprawami żołnierzy, ich problemami i bolączkami. Chętnie też angażował się w pomoc innym. – Nie sposób nie pamiętać pragmatycznego podejścia ministra Szczygły do konieczności poprawy materialnych warunków służby żołnierzy – mówi płk Tichoniuk.

Aleksander Marek Szczygło urodził się 27 października 1963 roku w Jezioranach w województwie warmińsko-mazurskim. Wraz z rodziną mieszkał w Czerwonce w gminie Biskupiec. W 1983 roku ukończył Technikum Kolejowe w Olsztynie, a następnie studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1996 zaliczył kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej organizowany przez Uniwersytet w Georgetown w Stanach Zjednoczonych. Odbył też praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

W kraju działalność zawodową i publiczną rozpoczął w 1990 roku od stanowiska asystenta senatora Lecha Kaczyńskiego. Pracował jako specjalista do spraw legislacyjnych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W 2001 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany do Sejmu.

W grudniu 2005 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Funkcję tę przestał pełnić w sierpniu 2006 roku, ponieważ objął urząd szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do resortu obrony powrócił 7 lutego 2007 roku na stanowisko ministra obrony narodowej. 15 stycznia 2009 roku został mianowany szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jako minister obrony narodowej często spotykał się z żołnierzami. Podczas wizyt w jednostkach i na poligonach rozmawiał z nimi nie tylko o służbie. Interesowało go życie szeregowych żołnierzy. Często dopytywał ich o warunki, jakość uzbrojenia i wyposażenia.

Jako jedyny minister, ubrany w kombinezon czołgisty, na szczycie rury ewakuacyjnej (stanowisku zarezerwowanym dla dowódcy czołgu) czołgu Leopard 2A4 dwukrotnie pokonał Odrę po dnie. Było to w czerwcu 2007 roku na terenie ośrodka szkolenia wodnego Biała Góra w okolicy Krosna Odrzańskiego.

W czerwcu 2007 roku poleciał do Libanu. Odwiedził żołnierzy pełniących misję pod egidą ONZ w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNIFIL. Z grupą dowódców wojskowych i dziennikarzy oraz kilkoma tonami darów dla uchodźców leciał na pokładzie samolotu Tu-154M o numerze 101. Tym samym, na pokładzie którego zginął w niespełna trzy lata później.

Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło został pochowany 21 kwietnia w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna o porządek świata
 
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zielone światło dla Barbary
Śnieg może być groźną bronią
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Cud w Trewirze
Invictus w zimowym stylu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Tajna misja polskiej agentki
Abramsy pod dobrą opieką
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Szef MON-u w Brukseli
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rakietowy szach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO