moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz i dyplomata

Specjalista w dziedzinie rozpoznania i operacji pokojowych. Uchodził za najlepszego dyplomatę wśród dowódców. Umiejętnie korzystał z tych cech podczas ważnych posiedzeń NATO. Gen. Franciszek Gągor był ceniony nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Odznaczony amerykańską Legią Zasługi i francuską Legią Honorową. Miłośnik historii i tenisa.

Po katastrofie smoleńskiej Adam Daniel Rotfeld, były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ujawnił, że generał Franciszek Gągor miał wielkie szanse na objęcie bardzo wysokiej funkcji w Pakcie Północnoatlantyckim. Jak się później okazało, był najpoważniejszym kandydatem na stanowisko naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO. Tych, którzy znali generała, wcale to nie zdziwiło. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego miał cechy wytrawnego dyplomaty i potrafił negocjować zarówno z wojskowymi, jak i cywilami. Był człowiekiem konsensusu. Umiejętnością współpracy i dialogu zjednywał sobie zwolenników.

Generał Franciszek Gągor uważany był za tytana pracy. Jego dzień pracy często kończył się późno w nocy. Znany był z tego, że bardzo skrupulatnie analizował wszystkie otrzymane dokumenty.
Za jego kadencji nastąpiło duże zbliżenie kierownictwa Sztabu Generalnego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ta współpraca pomagała odpowiednio reagować na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Było to niezmiernie ważne w realizacji trwającego wówczas programu profesjonalizacji Wojska Polskiego.

Franciszek Gągor urodził się w 1951 roku we wsi Koniuszowa w Małopolsce. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. W 1973 roku promowany został na pierwszy stopień oficerski. Ukończył także filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie uzyskał stopień naukowy doktora nauk wojskowych. W 2002 roku odbył Podyplomowe Studia Strategiczno-Operacyjne na Narodowym Uniwersytecie Obrony Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Ukoronowaniem okresu edukacji były studia strategiczne w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Biegle władał językiem angielskim i francuskim. W latach 2004–2006 był polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli.

27 lutego 2006 roku objął obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i został awansowany na stopień generała. Jego zainteresowaniem naukowym były kontyngenty wojskowe. Problematykę tę poznał w praktyce. Służył m.in. w Egipcie, na Wzgórzach Golan, w Iraku i Kuwejcie. Był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w operacji „Pustynna burza”.

Obowiązki szefa Sztabu Generalnego pełnił prawie dwie kadencje. W wojsku był to czas głębokich reform. Wówczas armia złożona w większości z żołnierzy z poboru przekształciła się w zawodową.

Generał Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Leciał na rocznicowe uroczystości ku czci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Zostawił żonę Lucynę i osierocił dwoje dzieci: Katarzynę i Michała.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Liban uznany za strefę działań wojennych
Mocny sygnał od NATO
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Cud w Trewirze
„Avenger” na Monte Cassino
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Śnieg może być groźną bronią
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Bruksela przed szczytem
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO