moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odważny powstaniec

W Powstaniu Warszawskim nosił pseudonim „Zbych-Prawdzic”. Pułkownik Zbigniew Dębski zapisał się w historii jako jeden z trzech żołnierzy, którzy zawiesili biało-czerwoną flagę na szczycie PAST-y. Był współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich oraz członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.


Zbigniew Dębski urodził się 29 listopada 1922 roku w Łasinie. W roku, w którym wybuchła II wojna światowa, ukończył gimnazjum jezuickie w Gdyni-Orłowie. Od sierpnia do września 1939 roku mieszkał w Toruniu. Razem z ojcem próbował przedostać się na wschód. Został jednak aresztowany i trafił do więzienia w Żabince. Po zwolnieniu pojechał do Warszawy. Tam kontynuował naukę na tajnych kompletach w liceum im. Adama Mickiewicza.

30 grudnia 1943 roku skończył kurs dla niższych stopniem dowódców w szkole podchorążych, po czym rozpoczął służbę w plutonie Stefana Nasta w batalionie „Vistula”. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą 7 drużyny 3 kompanii – „Szare Szeregi – Junior”. Dostał pseudonim „Zbych-Prawdzic”.

Uczestniczył w walkach o Pocztę Główną oraz o budynek spółki telekomunikacyjnej PAST-a. Płk Dębski był jednym z trzech żołnierzy, obok Teodora Karczewskiego „Orła” i Stanisława Zielaskowskiego „Wiąza”, którzy 20 sierpnia 1944 zawiesili polską flagę na budynku PAST-y. 8 września został ranny w trakcie obrony kina „Colosseum".

Gen. Stefan Bałuk, który pamiętał pułkownika z Powstania Warszawskiego, zaraz po katastrofie smoleńskiej wspominał go tak: „Zbigniewa Dębskiego fotografowałem jako młodego powstańca i tak się poznaliśmy. Pamiętam to ujęcie: stoi w oknie szkoły im. Górskiego, na tyłach Nowego Światu, i czyta meldunek przyniesiony przez gońca. Wtedy jeszcze trzymaliśmy Śródmieście bardzo mocno”.

Po klęsce powstania płk Dębski trafił do obozu jenieckiego. „Były tam głodowe racje żywnościowe, puchliśmy z głodu. Dostawaliśmy codziennie wywar z liści buraczanych, kartofel lub cienką kromkę chleba, mniej niż sto gramów. Zachorowałem. Chwilami było ze mną bardzo kiepsko, udzielono mi nawet ostatniego namaszczenia” – wspominał dla Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Po wyzwoleniu obozu przez brytyjskie wojsko pułkownik służył w polskich oddziałach w amerykańskiej strefie okupacyjnej.

Po wojnie, jak sam wspominał, chciał wyemigrować. Myślał o Australii lub Afryce Południowej. Stało się jednak inaczej. Matka poprosiła go, by wrócił do domu. Do Polski przyjechał w czerwcu 1948 roku. Jego ojciec miał aptekę, dlatego zdawał na farmację. Na studia się jednak nie dostał, dlatego że służył w Armii Krajowej. Skończył jednak chemię na Uniwersytecie Toruńskim i zaczął pracę w zakładach farmaceutycznych na warszawskim Tarchominie. Następnie trafił do Instytutu Farmaceutycznego.

Zwalniano go z kolejnych miejsc pracy. „W jednym stwierdzono, że jestem podejrzany klasowo, ponieważ chodzę w białych koszulach, golę się codziennie i chodzę w wyczyszczonych butach” – wspominał.

Brał aktywny udział w życiu środowiska powstańczego. Był współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich, członkiem prezydium Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich oraz współzałożycielem komitetów budowy pomnika powstania. W 2009 roku uhonorowany został Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Decyzją ministra obrony 15 kwietnia 2010 został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

PZ

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rakietowy szach
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Liban uznany za strefę działań wojennych
Dobrowolsi – czas start!
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Skromny początek wielkiej wojny
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gwiazdy sportu dają lekcję
Invictus w zimowym stylu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwszy skok
Nowe śmigłowce kawalerii
Szef MON-u w Brukseli
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO