moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe nieruchomości w jednej agencji

Rząd zaakceptował pomysł połączenia Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. To rozwiązanie ma przynieść rocznie około 20 mln zł oszczędności. Projekt ustawy wprowadzającej zmiany przygotował resort obrony narodowej.

Działające obecnie AMW i WAM zostaną zlikwidowane, a na ich bazie powstanie nowa instytucja o nazwie Agencji Mienia Wojskowego. Ma ona zacząć działać od 1 lipca 2015 roku. Dlaczego MON zdecydował się na takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że obie agencje powielają swoje zadania. Obie zajmują się nieruchomościami przekazanymi przez MON. A to – jak przekonują przedstawiciele resortu – często prowadzi do niezdrowej rywalizacji „w pozyskiwaniu i zbywaniu” nieruchomości. Co więcej, dublują się struktury tych instytucji – i to zarówno na poziomie centralnym, jak i terenowym. Chodzi na przykład o działy kadr, finansów, marketingu czy gospodarowania nieruchomościami. To z kolei przekłada się na wyższe koszty funkcjonowania tych agencji. Według danych, połączenie AMW i WAM w jedną instytucję przyniesie rocznie około 20 mln zł oszczędności.

– Nowa agencja będzie nowoczesnym podmiotem o racjonalnych strukturach organizacyjnych, niższych kosztach funkcjonowania oraz wyższej skuteczności działania i efektywniejszej realizacji zadań. Dzięki temu majątek zostanie skumulowany w jednej instytucji, a działaniom prowadzonym przez dotychczasowe podmioty zostanie zapewniona ciągłość – zapewnia MON w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zadania nowej agencji

Wśród zadań AMW będzie m.in. gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa (powierzonym i użyczonym), przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, budowanie domów mieszkalnych ze względu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Agencja ma też sporządzać projekt trzyletniego planu wykorzystania zasobu mieszkaniowego i internatowego, a następnie przedstawiać go ministrowi obrony narodowej do zatwierdzenia.

Agencja będzie również miała obowiązek przechowywania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Będzie mogła współpracować z przedsiębiorcami wykonującymi zadania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa dotyczące obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

AMW będzie miała prawo nabywać sprzęt wojskowy i uzbrojenie, środki bojowe, techniczne i materiałowe oraz usługi w celu przekazania ich do użytkowania ministrowi oraz jednostkom mu podległym i przez niego nadzorowanym. Jednak na tę działalność będzie musiała uzyskać zgodę ministra obrony.

MON chce, by AMW była finansowana m.in. z wpływów uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, opłat za używanie mieszkań i internatów, podmiotowej dotacji budżetowej. Jeśli uzyska zgodę ministra obrony narodowej i szefa resortu finansów, będzie mogła zaciągać kredyty.

Zgodnie z projektem ustawy, Agencja ma wpłacać środki finansowe na dwa fundusze celowe: Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych – za sprzedane mienie ruchome przekazane przez MON oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego – uzyskane z gospodarowania mieniem Skarbu Państwa przekazanym przez ministra spraw wewnętrznych.

Projekt ustawy o Agencji Mienia Wojskowego został we wtorek przyjęty przez rząd. Teraz dokument trafi do parlamentu.

JT/MON

autor zdjęć: Arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Nowe śmigłowce kawalerii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ślubowanie kadetów OPW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
Spadochroniarze na Podlasiu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Będą kolejne „Daglezje-P”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwiazdy sportu dają lekcję
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lekcje z frontu
Cud w Trewirze
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO