21 kwietnia odbyła się pierwsza odprawa Zarządu Federacji Organizacji pod przewodnictwem prezesa federacji, radcy Ministra MON prof. Bogusława Packa.
Celem odprawy było omówienie zamierzeń dotyczących szkolenia członków organizacji proobronnych i współpracy z samorządami lokalnymi. Liderzy organizacji proobronnych wchodzących w skład federacji przedstawili efekty współpracy ze szkołami prowadzącymi klasy mundurowe, mające na celu rozbudowanie społecznego zaplecza obronnego państwa.
Podczas obrad Zarząd podjął również wspólne stanowisko, że niezbędny jest pełniejszy dostęp członków organizacji do broni w celach szkoleniowych. W przypadku pozyskania tego sprzętu do szkolenia uzgodniono, że broń winna być deponowana w jednostkach wojskowych lub policji.
W czasie spotkania gen. Pacek podkreślał również potrzebę zintensyfikowania działań we współpracy z władzami samorządowymi w zakresie wsparcia przez organizacje proobronne systemu reagowania kryzysowego na poziomie lokalnym. Jak podkreślał Prezes głównymi zadaniami podmiotów wchodzących w skład federacji jest kształtowanie postaw patriotycznych, włączenie się w system reagowania kryzysowego na poziomie lokalnym oraz szkolenie członków organizacji proobronnych w celu możliwości przekształcenia pododdziałów organizacji w jednostki paramilitarne.
Pułkownik Marek Baranowski zapoznał uczestników obrad z planami szkolenia instruktorów organizacji proobronnych, które będą realizowane we wrześniu. Natomiast płk Witold Gniecki przedstawił przedsięwzięcia szkoleniowe, jakie odbędą się 25 kwietnia br. dla członków organizacji proobronnych w jednostkach wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Wojskowej Akademii Technicznej.
W trakcie zajęć w zależności od dostępności sprzętu w jednostkach przeprowadzone zostanie szkolenie z następujących zagadnień:
- Budowa i użytkowanie broni strzeleckiej (kbk AKMS, kbk Beryl, Km PK, PM-Glauberyt, pistolety wojskowe P-83 i WIST);
- Budowa i użytkowanie granatnika RPG -7;
- Przyjmowanie postaw strzeleckich do strzelania z karabinków i pistoletów;
- Strzelanie na symulatorze Czantoria;
- Strzelanie na symulatorze Śnieżnik – strzeleckim;
- Strzelanie na symulatorze Śnieżnik – taktycznym (kierowanie ogniem);
- Zapoznanie z przeznaczeniem i możliwościami bojowymi KTO Rosomak;
- Budowa, zasady działania i posługiwanie się granatami ręcznymi;
- Ogólna budowa i posługiwanie się środkami ochrony przed skażeniami (maska pgaz, OP-1);
- Określanie odległości do celu - posługiwanie się technicznymi środkami do prowadzenie obserwacji i pomiaru odległości do celu.
Podsumowując odprawę prof. Bogusław Pacek postawił członkom zarządu zadania do realizacji na najbliższe miesiące, szczególnie uwypuklając ścisłą współpracę wszystkich podmiotów federacji w celu budowania silnego społecznego potencjału obronnego państwa.
Tekst: ppłk Sławomir Gąsior
autor zdjęć: ppłk Sławomir Gąsior
komentarze