Marynarze z 3 Flotylli Okrętów wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa zorganizowanej we współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. W ciągu dwóch dni (20–21 kwietnia) zebrano około 15 litrów „daru życia”. W akcji uczestniczyli marynarze oraz pracownicy wojska flotylli oraz jednostek stacjonujących na terenie portu wojennego.
Akcja miała miejsce w porcie wojennym w Gdyni-Oksywiu. Na bazie ambulatorium Komendy Portu Wojennego zorganizowano trzy stanowiska pobierania krwi, stanowisko rejestracji, stanowiska dla lekarzy, punkt badania krwi oraz punkt wydawania posiłków. Tego typu akcje honorowego krwiodawstwa odbywają się w 3 Flotylli Okrętów regularnie średnio co dwa, trzy miesiące – następną wizytę specjalistów WCKiK 7 Szpitala MW, trzecią w tym roku, zaplanowano na czerwiec.
Dzisiejsze akcja to efekt stałej współpracy między jednostkami Marynarki Wojennej a stacjami honorowego krwiodawstwa. Tytuł i legitymację Honorowy Dawca Krwi może otrzymać każdy, kto chociaż raz oddał honorowo krew. Może to zrobić każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat ważąca ponad 50 kilogramów. Oprócz wymiaru charytatywnego oddawanie krwi wiąże się z kilkoma dodatkowymi aspektami dla samego oddającego:
• ekwiwalent za oddaną krew w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad, soków owocowych lub innych produktów żywnościowych,
• zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
• zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem,
• zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew,
• otrzymanie wyników badań krwi i inne, określane przez władze samorządowe (np. zniżki na przejazdy komunikacją miejską).
Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze