moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani na górskim szlaku

Ta wyprawa ma nie tylko zintegrować środowisko byłych żołnierzy i zachęcić ich do aktywności. Jej celem jest także upamiętnienie tych, którzy polegli w walce o wolną Polskę. W piątek ruszył pierwszy bieszczadzki „Marsz Weterana”. Zorganizowało go Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Ponad dwudziestu kombatantów, weteranów i sympatyków tych środowisk bierze udział w pierwszym „Marszu Weterana”. Impreza odbywa się w Bieszczadach. Dlaczego akurat tu? – To piękna okolica, która zapisała się w historii naszego kraju. Uznałem, że możemy przez Marsz upamiętnić osoby poległe i zamordowane w tym regionie podczas II wojny światowej i w latach powojennych – mówi Artur Artecki, kombatant Stowarzyszenia z Białej Podlaskiej, jeden z pomysłodawców wyprawy. Dodaje, że inicjatywa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ miała także na celu integrację środowiska. – Zorganizowaliśmy „Marsz Weterana”, by ożywić nasze stowarzyszenie, by nie kojarzyło się wyłącznie z jakimiś okolicznościowymi uroczystościami. Chcieliśmy też zachęcić kolegów do aktywności w życiu społecznym i pokazać, że wciąż jesteśmy pełni sił i zaangażowania – mówi Artur Artecki.

To pierwsza tego typu inicjatywa przygotowana przez Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Przedsięwzięcie adresowane jest nie tylko do kombatantów i weteranów, lecz także do sympatyków tych środowisk, grup paramilitarnych i młodzieży – mówi Andrzej Andrzejewski ze Stowarzyszenia.

Ostatecznie na górską wyprawę zdecydowały się 22 osoby. W czwartek na miejsce zbiórki – do „Niemczukówki” w Smereku – stawili się uczestnicy m.in. z Radomia, Wałcza, Wrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego. Kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w 1939 roku w Baligrodzie, oraz tych, którzy zginęli w latach powojennych.

Na bieszczadzki szlak byli wojskowi wyruszyli w piątek. Ich celem była Połonina Wetlińska położona na wysokości 1255 m n.p.m. między przełęczą Wyżną a Berehami Górnymi. – Trasa przepiękna, a sam marsz niezbyt forsowny – przyznaje Artur Artecki.


W sobotę uczestnicy wyprawy przeszli z Berehów Górnych Połoniną Caryńską (1297 m n.p.m) do Ustrzyk Górnych. – Choć królową Bieszczad jest Tarnica, jej zdobycie pozostawimy sobie na kolejny raz. Tym razem w planach znalazło się zdobycie księżniczki Bieszczad, z której można podziwiać Tarnicę, Wetlinę i masyw Wielkiej Rawki – mówi Artur Artecki.

Nad osobami, które biorą udział w Marszu, cały czas czuwają ratownicy medyczni oraz płk lek. med. Jerzy Banach, weteran misji. Dla tych, którzy ze względu na stan zdrowia, kondycję czy wiek, nie zdecydowali się na górskie marsze, przygotowano inne atrakcje: łowienie pstrągów w stawie, przejażdżka kolejką z Cisnej do Przysłupa czy zwiedzanie Ustrzyk.

„Marsz Weterana” zakończy się 26 kwietnia.

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ działa od 1999 roku. Jednymi z jego celów jest działanie na rzecz integracji środowiska kombatantów misji pokojowych ONZ oraz motywowanie ich do aktywności w życiu społecznym, a także wyjaśnianie społeczeństwu znaczenia i roli ONZ oraz innych organizacji międzynarodowych w zapewnieniu pokoju na świecie.

Osiągnięcia i doświadczenia Polski w misjach pokojowych członkowie Stowarzyszenia popularyzują zarówno w kraju, jak i za granicą. Spotykają się z młodzieżą w szkołach w całej Polsce, ściśle współpracują też z innymi organizacjami skupiającymi weteranów i byłych żołnierzy. Stowarzyszenie działa również na rzecz poprawy warunków socjalnych członków Stowarzyszenia i ich rodzin.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Artur Artecki

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO