moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi: Caracal to najlepszy wybór

Francuski śmigłowiec spełnia wszystkie wymagania operacyjne Wojska Polskiego i jest najlepszą z proponowanych maszyn – powiedział gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zdaniem wojskowych, wybrana oferta gwarantuje zwiększenie możliwości transportowych armii w ciągu kilku lat.

– Dwie oferty na dostawę śmigłowców wielozadaniowych zostały odrzucone z powodów formalnych, a nie dlatego, że proponowane maszyny nie spełniały wymagań technicznych postawionych przez armię. Z prawnego punktu widzenia były to oferty nieważne i nie mogliśmy ich zaakceptować – mówił płk Adam Duda, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Oficer przypomniał, że resort obrony narodowej dołożył wszelkich starań, by zapewnić wysoki poziom konkurencyjności postępowania. Między innymi dwukrotnie przesuwany był termin ostatecznego złożenia ofert. – W naszej opinii, wszyscy ubiegający się o to zamówienie mieli równe szanse i dostatecznie dużo czasu, by zaproponować najlepsze produkty. Wykluczeni z postępowania sami nie dali sobie szansy – dodał płk Duda.

We wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do następnego etapu programu śmigłowcowego – testów przeprowadzanych przez wojsko – przechodzi tylko jedna maszyna – wielozadaniowe śmigłowce H225M Caracal, produkowane przez koncern Airbus Helicopters. Oferty konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporations i Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. oraz Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” SA zostały odrzucone. Jak ujawnił wówczas Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, pierwsza propozycja została odrzucona z powodu braku w pakiecie niezbędnego uzbrojenia. Drugi oferent nie był natomiast w stanie zagwarantować rozpoczęcia dostaw już w 2017 roku.

– Określiliśmy precyzyjnie wymagania, jakie mają spełniać nowe śmigłowce. W przypadku maszyn dla wojsk lądowych kluczowe były: minimum 700 kilometrów zasięgu, możliwość zabrania na pokład przynajmniej 16 żołnierzy w pełnym rynsztunku oraz uzbrojenie w kierowane i niekierowane pociski przeciwpancerne. Wybrana konstrukcja spełnia wymagania operacyjne i jestem przekonany, że to najlepszy z możliwych śmigłowców z punktu widzenia Wojska Polskiego – podkreślał dziś gen. Gocuł.


– Krytyczną datą w przypadku śmigłowców jest rok 2019. Wtedy to lawinowo zaczną być wycofywane z linii maszyny, które obecnie są wykorzystywane w armii – zaznaczył gen. dyw. Anatol Wojtan, pierwszy zastępca szefa SGWP. Dotyczy to szczególnie śmigłowców w wersjach specjalistycznych, np. zwalczania okrętów podwodnych, ewakuacji medycznej oraz maszyn dla wojsk specjalnych. Dlatego nie mogło być mowy o jakimkolwiek przesunięciu terminu wejścia do użycia nowych śmigłowców.

Początkowo planowano zakup 70 śmigłowców wielozadaniowych. Po analizie ofert okazało się, że w ramach przewidzianego budżetu możliwy jest zakup tylko 50 sztuk. – Resursy części transportowych Mi-17 i Mi-8 kończą się w latach 2029–2031. Dlatego przy dokonywaniu korekty liczby zamawianych w tym momencie śmigłowców większość z nich to właśnie maszyny transportowe – dodał gen. Wojtan.

Nie oznacza to, że wojsko rezygnuje z zakupu 20 śmigłowców, o które zmniejszono zamówienie. W ciągu kilku lat rozpisany zostanie nowy przetarg, tak by uzupełnić flotę do oczekiwanego poziomu. – Nie ma jednak żadnego powodu, by rozstrzygnięcie obecnego przetargu wpływało na wybór producenta następnych maszyn – zaznaczył gen. Gocuł. Zdaniem szefa SGWP, resort obrony będzie starał się, by kolejne postępowania, w tym także w ramach drugiej części programu śmigłowcowegozakupu maszyn szturmowych pod kryptonimem „Kruk”, były jak najbardziej konkurencyjne. Tylko taki sposób przeprowadzania zakupów dla armii daje bowiem gwarancję, że za odpowiednią cenę wojsko dostanie najlepszy sprzęt.

Wojskowi odnieśli się także do wyników drugiego toczącego się postępowania, czyli zakupu zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”. MON poinformowało we wtorek, że do 2025 roku armia będzie dysponować ośmioma bateriami Patriotów. – Jestem z tej decyzji bardzo zadowolony. Nasz zakup wpisuje się w szerszy program tarczy antyrakietowej. Dzięki Patriotom będziemy mieli możliwość połączenia krajowych systemów z amerykańskimi systemami budowanymi w Redzikowie. To da nam zdolności bojowe na zdecydowanie wyższym poziomie niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań – zaznaczył gen. Gocuł.

Wynik przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych był także tematem dzisiejszego spotkania wicepremiera Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami związków zawodowych działających w polskiej zbrojeniówce. Pracownicy zakładów są zaniepokojeni przyszłością miejsc pracy w obliczu przegrania przez ich pracodawców wyścigu o wojskowe zamówienie. Minister Siemoniak przedstawił im powody stojące za podjęciem decyzji na korzyść Airbusa oraz wyjaśnił, jakie były przyczyny odrzucenia dwóch pozostałych ofert.

Jak poinformowało MON, strony ustaliły, że do zespołu nadzorującego realizację programu śmigłowcowego włączony zostanie przedstawiciel związków zawodowych. Minister zadeklarował również, że resort obrony chce współpracować z polskim przemysłem zbrojeniowym, by ten miał swój udział w realizacji programu modernizacji technicznej armii.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1433770020
skandalem jest wybór Caracala , transfer 13 mld nad Sekwanę i odrzucenie ofert firm produkujących śmigłowce w Polsce ... nie rozumiem z czego się tak cieszą nasi generałowie nie rozumiejący jak słychać podstawowych zagadnień gospodarczych i związku gospodarki z potencjałem obronnym państwa ... najbardziej zadowolonymi mogą być jedynie Francuzi którzy składają jak pokazują poprzednie obiecanki czcze obietnice
C2-8B-5C-4E
~Odreek
1429980120
Z tego jaki obra przedsatawia MON, to zbrojeniowka po raz kolejny chciała armii sprzedać to co ma, a nie to co jest jej potrzebne. Jesli to prawda że oferowane wersje, były prawie "cywilne" to skandal.
28-EA-54-F3

Będzie za co kupić koreańską broń
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Nowoczesna łączność dla armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Priorytety dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Rusza morski „Dragon”
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Offset dla „Wisły”
Lotnictwo i kobiety
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
W Jachrance o skokach spadochronowych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Leopardy jadą na poligon
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO