moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konsolidacja zbrojeniówki kołem napędowym gospodarki

25 lat przemian gospodarczych w Polsce były głównym tematem konferencji, która odbyła się 27 kwietnia 2015 roku w Rzeszowie. Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek podczas debaty przedstawia z perspektywy resoru ON wpływ konsolidacji przemysłu obronnego na rozwój gospodarki oraz sił zbrojnych.

„Zdefiniowaliśmy dwa cele w tym wielkim programie inwestycyjnym państwa polskiego jakim jest modernizacja techniczna. Pierwszy, aby siły zbrojne otrzymały nowoczesne zestawy uzbrojenia, a drugi to podniesienie potencjału polskiej nauki i polskiego przemysłu” - podkreślił w swoim wystąpieniu wiceszef MON. Przypomniał, że w postępowaniach kierowanych do podmiotu zagranicznego, w przypadku uzbrojenia zapewniającego podstawowy interes bezpieczeństwa państwa, będzie stawiany warunek uczestnictwa polskich podmiotów. „Polski przemysł musi budować swoje zdolności zaczynając od utrzymania tego sprzętu, jego serwisowania, remontów czy modernizacji, a na produkcji kończąc” - kontynuował minister Mroczek.

Budowanie tych zdolności to jednak plan minimum. Modernizacja to także szansa na implementację skomplikowanych technologii oraz możliwość wypracowania własnych innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości mogłyby zostać wdrożone do sił zbrojnych lub stać się produktem eksportowym. Przykładem takiej szansy jest zakup systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej pod kryptonimem „Wisła”. Pozyskany w ramach offsetu oraz współpracy przemysłów polskiego i amerykańskiego know how, może posłużyć jako element rozwoju w kontekście przyszłego systemu krótkiego zasięgu. „W przypadku Narwi mamy zdolności do produkcji systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu w zakresie bazy naziemnej. Potrzebujemy natomiast uzupełnić zdolności rakietowe” przyznał członek zarządu PGZ Dariusz Sokólski.

Nieobecny osobiście podczas dyskusji europoseł, były premier RP Jerzy Buzek, w nagraniu skierowanym do uczestników forum powiedział, że powodzenie konsolidacji polskiego przemysłu i modernizacja SZ mogą się powieźć przy spełnieniu 3 ważnych punktów: wprowadzeniu innowacji, synergii działań na linii wojsko-przemysł-nauka, oparciu potencjału obronnego kraju na polskim przemyśle zbrojeniowym.

Na potwierdzenie tych słów sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek przypomniał o tych programach modernizacyjnych, które są budowane w oparciu o rodzimy przemysł. „Za rok oddajemy do służby dwa nowe okręty wojenne. Zdecydowaliśmy, że kolejnych 6 jednostek pływających będzie również budowanych w polskim przemyśle stoczniowym. Budowę bezzałogowych systemów rozpoznawczych, w tym poziomu taktycznego także skierowaliśmy do rodzimych firm, wiedząc że posiadają doświadczenie w produkcji tylko klasy mini. Podjęliśmy to ryzyko”.

W kontekście konsolidacji przemysłu wspomniano także o projektach, które powstają w ramach prac badawczo-rozwojowych, min. kołowym transporterze opancerzonym Rosomak II, bojowym wozie piechoty czy wozie wsparcia bezpośredniego. To szansa na opracowanie innowacyjnych produktów, które mogą nie tylko uzupełnić potrzeby sił zbrojnych, ale także stać się opcją eksportową.

Proces modernizacji to drugi pod względem wielkości program inwestycyjny polskiego rządu, który może zdecydowanie wpłynąć na podniesienie potencjału skonsolidowanej branży zbrojeniowej w zakresie nie tylko utrzymania sprzętu, ale również generowania nowych rozwiązań. Silny sektor zbrojeniowy może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Źródło: ppłk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO