moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Łódź–Radom–Dęblin. Lotnicze zagłębie

Wicepremier Tomasz Siemoniak był dziś w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi, gdzie ma powstać centrum serwisowe dla śmigłowców, które chce kupić armia. W Łodzi maszyny będą też montowane. Wczoraj zaś szef MON był w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. – To ważne miejsca na lotniczej mapie Polski – mówił.


Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z zarządem i pracownikami Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. Wizyta szefa resortu obrony miała związek z przetargiem na dostawę dla sił zbrojnych pięćdziesięciu śmigłowców wielozadaniowych. Do finałowej fazy przetargu – testów przeprowadzanych przez wojsko – zakwalifikował się wielozadaniowy śmigłowiec H225M Caracal, produkowany przez koncern Airbus Helicopters.

Wymogiem, jaki musi spełnić firma, która zostanie zwycięzcą przetargu, jest utworzenie na bazie WZL nr 1 centrum serwisowego. Ma się ono zajmować obsługą i naprawami nowych polskich śmigłowców, a w przyszłości także ich modernizacją.

Jan Piętowski, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych, podkreśla, że jeśli armia wybierze maszyny H225M Caracal, to w łódzkiej firmie powstanie również linia do montażu tych śmigłowców. Dodał, że w dęblińskiej filii zakładu powstanie linia montażu silników Makila, które napędzają te wiropłaty. – Wdrożenie nowego śmigłowca to szansa uzyskania nowych technologii i perspektywa kilkuset nowych miejsc pracy dla naszego zakładu – mówił prezes Piętowski.


O tym, że koncern Airbus Helicopters zamierza zainwestować w Polsce setki milionów euro, zapewnia Guillaume Faury, prezes tej firmy. Przekonywał, że francusko-niemiecki koncern poza montownią śmigłowców uruchomi również w Polsce (w Radomiu lub Łodzi) fabrykę komponentów dynamicznych, w tym m.in. wirników i skrzyń biegów. Według deklaracji prezesa Faury, w fabryce mogłoby znaleźć zatrudnienie ok. tysiąc osób, a kolejne dwa tysiące etatów powstałoby w firmach kooperujących. Podkreśla, że Airbus Helicopters blisko współpracuje już z łódzką Politechniką. Jej inżynierowie pracowali m.in. przy opracowywaniu komponentów do najszybszego śmigłowca świata – X-3.

Na początku lutego Airbus Helicopters otworzył w Łodzi swoje biuro konstrukcyjne, czwartą taką placówkę w Europie, w której docelowo ma pracować ponad sto osób.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi powstały siedemdziesiąt lat temu na bazie podległych dowództwu 2 Armii Wojska Polskiego 131 Samodzielnych Warsztatów Lotniczych. Przez pierwsze dwie dekady zakłady specjalizowały się w remontach i naprawach samolotów będących w wyposażeniu ówczesnej polskiej armii, czyli m.in. Po-2, Jak-9, Ił-2, Ił-10, Tu-2, Pe-2, Li-2. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił podział w ich działalności. Łódzka firma skoncentrowała się na śmigłowcach, które wtedy zaczęły wchodzić „szturmem” do wojska.

Dziś Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmują się remontami, obsługą i modernizacją wszystkich śmigłowców, jakie posiada armia, czyli: Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 oraz Kaman SH-2G.


Wczoraj zaś wicepremier Siemoniak odwiedził 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego. Rozmawiał z żołnierzami i kadrą dowódczą m.in. o systemie szkolenia i rozbudowie infrastruktury. – Bardzo mocno stawiamy na tę część Polski, jeśli chodzi o rozwój lotnictwa. Rozmawialiśmy o zadaniach na przyszłość, które są związane z inwestycjami w polski przemysł lotniczy. Przewidujemy, że w tej osi Łódź–Radom–Dęblin będą tworzone nowe miejsca pracy i będą przepływały nowe technologie w związku z decyzjami dotyczącymi pozyskania nowego śmigłowca wielozadaniowego – powiedział minister Siemoniak.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1431763320
Nawet gdyby Carcal nie spełniał warunków przetargu ,to i tak by wygrał , bo to konstrukcja francusko-niemiecka. Więc włosko brytyjska Agusta-Westland nie miałą szans nawet gdyby zaoferowała pół darmo cud techniki - ten tzw. przetarg to decyzja polityczna podobnie jak wybór Patriota.
CE-3E-17-BD
~JWK
1431757560
Putinowi też się zdawało że może stworzyć silicon valley pod Moskwą... Panowie co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze....
A2-BC-CB-5D
~Stefan
1431747960
Może jednak Biała Podlaska p.ministrze ...... Proponuję NAPRAWIĆ błędy "miłościwie nam panującego" który jako były minister obrony jednym podpisem skreślił to miasto, przy wyborach będziemy o tym pamiętać !!!
53-68-48-23
~andy
1431710880
świdnik i mielec ... do zaorania - gratuluję perspektywicznego spojrzenia - myslałem że propaganda sukcesu to przeszłość
D6-1E-97-C2
~ja
1431698460
CARACAL nie posiada rampy do załadunku sprzętu oraz rozpraszaczy spalin przy wylotach silników
38-3C-F9-93

Strażacy ruszają do akcji
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO