moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsi kierowcy wojsk lądowych

Od 19 do 21 maja w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych rywalizowali kierowcy z jednostek wojskowych z całej Polski o miano Najlepszego Kierowcy Wojsk Lądowych w 2015 roku.

Trzydniowa rywalizacja wymagała od zawodników wszechstronnego przygotowania. Zmagania rozpoczęły się do testu teoretycznego obejmującego zagadnienia z najnowszych przepisów ruchu drogowego, budowy i eksploatacji pojazdów, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy ogólnej z bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Prawdziwa walka o palmę pierwszeństwa wśród kierowców wojsk lądowych toczyła się na placu manewrowym. Slalom po wyznaczonym odcinku drogi samochodem terenowym typu Honker z zamocowaną podstawą z talerzem, na którym umieszczona była piłka tenisowa, która nie miała prawa spaść, aby zawodnik uniknął punktów karnych, to naprawdę trudne wyzwanie. Slalom samochodem ciężarowo-terenowym marki Star 266 także wymagał od żołnierzy ogromnego skupienia oraz doskonałych umiejętności kierowania. Każde dotknięcie bramek lub ich przewrócenie skutkowało punktami karnymi. Do tego bardzo trudna konkurencja próby terenowej, gdzie zawodnicy musieli pokonać wymyśloną przez organizatora zawodów kapitana Krzysztofa Piotrowskiego pętlę, na której był do pokonania rozłożony most czołgowy BLG oraz ogromne wały i doły. Na pojeździe był zamocowany pojemnik z wodą. Komisja sędziowska mierzyła po każdym przejeździe ilość wylanej wody. Im więcej wody poza pojemnikiem, tym więcej punktów karnych. Wszystkie punkty karne były zamieniane na sekundy, które dodawane były do uzyskanego czasu przejazdu. Liczyła się więc nie tylko szybkość pokonania odcinka, ale przede wszystkim dokładności i precyzja. W ostatnim zadaniu, z jakim zmierzyli się zawodnicy, należało zabezpieczyć miejsce wypadku, powiadomić odpowiednie służby medyczne, pamiętając o procedurach między innymi takich jak podanie danych kto dzwoni, gdzie się zdarzył wypadek, liczbie poszkodowanych, zaczekanie na przyjęcie zgłoszenia. Udzielenie pomocy w postaci resuscytacji krążeniowo -oddechowej oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Pominięcie poszczególnych elementów powodowało gorszy wynik.

Po zaciętej, ale prowadzonej w duchu koleżeństwa i wzajemnej pomocy rywalizacji tytuł Najlepszego Kierowcy w Wojskach Lądowych w 2015 roku uzyskał kapral Andrzej Kucal z 100 Batalionu Łączności z Wałcza, drugie miejsce wywalczył szeregowy Łukasz Sijka z 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, trzecie miejsce – starszy szeregowy Andrzej Szymonajtis z 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, czwarte miejsce uzyskał starszy szeregowy Sławomir Błaś z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ze Stargardu Szczecińskiego, piąte miejsce przypadło reprezentantowi poznańskiego Centrum starszemu szeregowemu Bartoszowi Klimkowi, szóste miejsce dające przepustkę do reprezentacji wojsk lądowych na zawody o miano Najlepszego Kierowcy Sił Zbrojnych w 2015 roku zajął kapral Łukasz Opyrchał z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa.

Wręczając puchary i dyplomy komendant Centrum podpułkownik Roman Narożny podziękował uczestnikom za sportową walkę, podkreślił, że są oni wzorem do naśladowania dla swoich kolegów w jednostkach wojskowych. Zwycięzcom życzył powodzenia w dalszych zmaganiach i jak najlepszych miejsc w zawodach o miano Najlepszego Kierowcy Sił Zbrojnych w 2015 roku.

Tekst: Piotr Wójcik

red. PZ

autor zdjęć: Piotr Wójcik

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO