moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileusz „Błękitnej Brygady”

22. maja br w trzech garnizonach: Szczecin, Choszczno i Stargard Szczeciński odbyły się uroczyste obchody Święta 12 Brygady Zmechanizowanej.

21 maja w szczecińskich koszarach odbyła się pierwsza część obchodów Święta 12 Brygady Zmechanizowanej – uroczysta zbiórka. Na placu apelowym zgromadzili się żołnierze i pracownicy wojska „Błękitnej Brygady”. Po złożeniu meldunku, przeglądzie pododdziałów i podniesieniu flagi państwowej na maszt - pułkownik Dariusz Górniak wręczył wyróżniającym żołnierzom odznaczenia i medale oraz nagrody. W swoim wystąpieniu dowódca „Błękitnej Brygady” podziękował wszystkim oficerom , podoficerom i szeregowym, a także pracownikom jednostki za wkład w sukcesy szkoleniowe brygady i tworzenie ducha bojowego jednostki. Uczczenie minutą ciszy żołnierzy „Błękitnej Brygady”, którzy stracili życie , złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy - jako symbol wiecznej pamięci oraz defilada pododdziałów zakończyły część rocznicowych obchodów.

Następnego dnia na Placu Witosa w Choszcznie odbyły się główne obchody Święta 12 Brygady Zmechanizowanej, poprzedzone mszą świętą w intencji żołnierzy i ich rodzin. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Choszczna i powiatu oraz zaproszeni goście, których serdecznie powitał dowódca „Błękitnej Brygady”. Podczas uroczystej zbiórki generał dywizji Marek Mecherzyński i pułkownik Dariusz Górniak wręczyli medale, ordery oraz tytuły honorowe dla : podpułkownika Mariusza Ostapiaka, majora Tomasza Kłonowskiego, major Angeliki Szymańskiej, majora Bogusława Pisały, kapitana Michała Kostrubca, porucznika Macieja Szyłkowskiego, porucznika Przemysława Szredera, chorążego Krzysztofa Klimkowicza, sierżanta Seweryna Jopka, plutonowego Leszka Sucharzewskiego, starszej kapral Anny Welc, kaprala Emiliana Barszcz, kaprala Krzysztofa Jankowskiego i kaprala Dariusza Kacprzyka.


„Stojąc dzisiaj przed Państwem czuje dumę i satysfakcję , że w strukturze 12 Dywizji mamy jednostkę wyjątkowo dobrze przygotowaną do realizacji zadań w kraju i za granicą. Jest to zasługa dowódcy brygady i Was wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości” - powiedział w trakcie swojego wystąpienia generał dywizji Marek Mecherzyński, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, który podziękował żołnierzom i pracownikom „Błękitnej Brygady” za właściwe zrozumienie obowiązków służbowych i za profesjonalizm w służbie i pracy. Po przegrupowaniu do defilady swoje umiejętności muzyczne, i nie tylko, zaprezentowali żołnierze Orkiestry Wojskowej ze Szczecina. Następnie ze specjalnie przygotowanym pokazem wystąpili żołnierze z dywizjonu artylerii samobieżnej, którzy zaprezentowali - licznie zgromadzonym mieszkańcom Choszczna działanie podczas strzelania sytuacyjnego. Defilada pododdziałów i sprzętu zakończyła drugą odsłonę obchodów jubileuszu „Błękitnej Brygady”.

W tym samym czasie w koszarach „Błękitnej Brygady” w Szczecinie na dzień otwarty i pokaz sprzętu oraz uzbrojenia żołnierzy pododdziałów brygady przybyło wiele zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz mieszkańców miasta.

Po zakończeniu głównej części obchodów święta zaproszeni goście udali się do „ białych koszar” w Stargardzie Szczecińskim na dalszą część uroczystości. O godzinie 13.00 w stargardzkich „białych koszarach” odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika i tablicy pamiątkowej w hołdzie żołnierzy i pracowników wojska 6. Brygady Kawalerii Pancernej imienia generała Konstantego Plisowskiego. W ostatniej, oficjalnej części obchodów święta „Błękitnej Brygady” uczestniczyli posłowie i senatorowie województwa zachodniopomorskiego, władze samorządowe Stargardu Szczecińskiego i powiatu, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych – generał broni Marek Tomaszycki oraz byli żołnierze i pracownicy 6. Brygady Kawalerii Pancernej, weterani i kombatanci, a także dzieci i młodzież szkolna. Zwieńczeniem uroczystości był festyn rodzinny na strzelnicy garnizonowej w Stargardzie Szczecińskim

12. Brygada Zmechanizowana, określana również mianem „Błękitnej Brygady”, wywodzi swój rodowód z okrytych wojenną chwałą oddziałów piechoty Wojska Polskiego. Powstała w dniu 01. stycznia 1996 roku w miejsce 5. pułku zmechanizowanego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 51 z dnia 10.04.1996 roku kultywuje tradycje czynów żołnierzy jednostek piechoty oznaczonych cyfrą „5” oraz żołnierzy pułków wchodzących w skład 12. Dywizji Piechoty II Rzeczypospolitej. Jednocześnie decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 349/MON z dnia 3. sierpnia 2007 r. 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Hallera, oprócz dotychczas dziedziczonych i kultywowanych tradycji przyjęła tradycje 6. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. bryg. Konstantego Plisowskiego, która do 2007 roku stacjonowała w Stargardzie Szczecińskim. Minister Obrony Narodowej decyzją nr 51/MON z 10 kwietnia 1996 r. ustanowił datę święta 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie w dniu 15. maja dla upamiętnienia daty powrotu do kraju oddziałów Armii Polskiej we Francji w 1919 r. oraz dla zachowania w pamięci daty 15.05.1949 roku, kiedy to pododdziały 5. pułku piechoty przybyły i rozpoczęły służbę w garnizonie Szczecin.

Źródło: kpt. Janusz Błaszczak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak/12BZ

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Wielki test w West Point coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Nowoczesna łączność dla armii
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Kleszcze dla wojska
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO