moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie odznaczyli polskiego oficera

Legią Zasługi został uhonorowany płk Adam Słodczyk, dowódca XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Odznaczenie przyznał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Amerykanie docenili polskiego dowódcę między innymi za udział w przygotowaniu afgańskich sił bezpieczeństwa do przejęcia odpowiedzialności za kraj.

Płk Słodczyk stoi na czele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W maju ubiegłego roku objął dowodzenie polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie. Była to ostatnia zmiana działająca w ramach misji ISAF.

– Nagrodzenie płk. Słodczyka to symboliczne zwieńczenie tej misji – podkreślał podczas uroczystości gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Dowódca ostatniej zmiany został wyróżniony między innymi za działania, które przyczyniły się do podniesienia bezpieczeństwa w podlegającej mu strefie.

– Jego przywództwo okazało się kluczowe w tamtych trudnych chwilach – przekonywał Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który wręczał odznaczenie. Podczas uroczystości w Dowództwie Operacyjnym podkreślano, że doświadczenie polskiego oficera znacząco przyczyniło się do rozwoju samodzielności afgańskich sił bezpieczeństwa.

Dowódca operacyjny przekonywał, że odznaczenie płk. Słodczyka to ważny moment dla jego podwładnych. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pracował na to cały sztab ludzi – zaznacza gen. Tomaszycki. – Zawsze jest tak, że dowódca zbiera medale, ale wyróżnieni powinni się czuć wszyscy jego żołnierze – dodaje. W podobnym tonie wypowiadał się sam odznaczony. – Chciałbym podziękować wszystkim, których tutaj nie ma: za ich poświęcenie, zaufanie, jakim mnie obdarzyli, realizowanie codziennych zadań. Dziękuję całej XV zmianie – mówił płk Słodczyk.

Ostatnią zmianę PKW w Afganistanie tworzyli przede wszystkim żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, ale też 1 Warszawskiej Brygady Pancernej czy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Polscy żołnierze stacjonowali w Bagram i Kabulu. Do zadań logistyków należało przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego powrotu żołnierzy oraz sprzętu do Polski. Transport odbywał się drogami lądową, powietrzną i morską. Polacy przygotowywali też afgańskie wojsko i policję do przejęcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoim kraju. Na tym jednak nie koniec. Działający w ramach polskiego kontyngentu pluton piechoty zmotoryzowanej przez pół roku pełnił 60 dyżurów. Żołnierze odbyli 82 patrole i 46 razy eskortowali wojska koalicji. Nie obeszło się niestety bez ofiar. Podczas zamachu w Kabulu zginął żołnierz ostatniej zmiany st. chor. Rafał Celebudzki.

Misja ISAF w Afganistanie ostatecznie zakończyła się 31 grudnia 2014 roku. W styczniu siły koalicyjne rozpoczęły misję doradczą „Resolute Support”. Kilka dni temu Polska wysłała do Afganistanu drugą zmianę żołnierzy. Każda liczy do 150 żołnierzy i pracowników wojska.

Legia Zasługi to jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych. Wręczana jest za zasługi zarówno podczas wojny, jak i pokoju. Ustanowiona została w 1942 roku, rok później zaczęła obowiązywać zasada, w myśl której obywatele Stanów Zjednoczonych mogą otrzymać jedynie Legię najniższego stopnia. Wyższe stopnie odznaczenia zarezerwowane są dla obcokrajowców. Do tej pory Legią Zasługi zostali uhonorowani między innymi polscy generałowie: Stanisław Woźniak, Sławomir Petelicki i Andrzej Fałkowski. Według niektórych interpretacji cywilnym odpowiednikiem Legii jest Medal Wolności.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Jaką drogą po wojskowy indeks?
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Mocny sygnał od NATO
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Zielone światło dla Barbary
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Skromny początek wielkiej wojny
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lista trupich główek
Nowy szef CWCR
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO