moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO ćwiczy na wschodniej flance

„Allied Shield” – tak nazywa się cykl manewrów NATO, które za kilka dni rozpoczną się na poligonach w Drawsku, Ustce, Żaganiu i na Bałtyku. Sojusz, zgodnie z postanowieniami szczytu w Newport, zwiększa aktywność na wschodniej flance. W tym roku w Polsce będzie ćwiczyć blisko 14 tysięcy żołnierzy z 19 sojuszniczych armii i trzech krajów partnerskich.

Polscy i amerykańscy żołnierze na poligonie w Drawsku Pomorskim. Fot. kpt. Marcin Gil

– Dla Polski obecność sojuszników jest szczególnie istotna. Wspólne ćwiczenia wojskowe stanowią nową jakość w naszych relacjach – podkreśla wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

W ubiegłym roku na polskich poligonach i w sztabach wspólnie z naszym wojskiem szkoliło się prawie siedem tysięcy żołnierzy z 18 państw Sojuszu. Mieli oni do dyspozycji ponad tysiąc jednostek sprzętu. W roku 2015 aktywność NATO w Polsce jeszcze się zwiększy. We wszystkich ćwiczeniach weźmie udział blisko 14 tysięcy żołnierzy z 19 państw Sojuszu i trzech krajów partnerskich.

Po szczycie w Newport

W ten właśnie sposób Sojusz Północnoatlantycki realizuje postanowienia z ubiegłorocznego szczytu w Newport. Przywódcy 28 państw NATO w odpowiedzi na agresywne działania Rosji wobec Ukrainy uznali, że należy zwiększyć nacisk na kolektywną obronę. Efektem obrad było przyjęcie „Planu działań na rzecz wzmocnienia gotowości”. Zakładał on między innymi podniesienie rangi Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, utworzenie tak zwanej szpicy, czyli połączonych sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości (z ang. VJTF), które w razie zagrożenia mogą być wysłane do walki w ciągu 48 godzin. W dokumencie zapisano także konieczność zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO.

Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ćwiczyli wspólnie z wojskowymi z Wielkiej Brytanii w ramach manewrów „Black Eagle-14”. Fot. Arch. 10 BKPanc

Przejawem rosnącej aktywności Sojuszu w tej części Europy jest cykl manewrów: „Saber Strike”, „Noble Jump” i „Baltops” pod wspólnym szyldem „Allied Shield” („Sojusznicza tarcza”). Za kilka dni ćwiczenia rozpoczną się na polskich poligonach.

5 czerwca w Drawsku Pomorskim rusza „Saber Strike” organizowany przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. Wspólnie będzie tam ćwiczyć 2,5 tysiąca wojskowych, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji czy Danii. Polska wystawi 500 żołnierzy z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. – Polacy są już na poligonie w Drawsku. Wspólnie z Amerykanami i Francuzami bierzemy tam udział w ćwiczeniu „Puma-15”. Po jego zakończeniu część wróci do jednostki, część zostanie, by szkolić się dalej, już podczas „Saber Strike” – mówi kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy giżyckiej brygady.

Z kolei 8 czerwca na południowym Bałtyku wspólnie z Polakami ćwiczyć będą marynarze i siły powietrzne między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i państw bałtyckich. W sumie w manewrach „Baltops” weźmie udział ponad 50 okrętów oraz 30 samolotów i śmigłowców z 15 państw. – Okręty do portu w Gdyni zaczną wchodzić już 4 czerwca. W weekend odbędzie się faza portowa. W poniedziałek rano wyruszą ćwiczyć na morzu – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Organizatorzy manewrów przewidzieli też epizod, który rozegrany zostanie na poligonie w Ustce. Podczas niego siły morskie będą współdziałać z wojskami lądowymi.

Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ćwiczyli wspólnie z wojskowymi z Wielkiej Brytanii w ramach manewrów „Black Eagle-14”. Fot. Arch. 10 BKPanc

Pancerniacy na „Noble Jump”

9 czerwca na poligonie w Żaganiu rozpocznie się „Noble Jump”. – Będzie to pierwsze ćwiczenie, podczas którego tak zwana szpica NATO zostanie poddana praktycznemu sprawdzeniu w warunkach poligonowych maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych – podkreśla ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W przedsięwzięciu weźmie udział 1900 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii czy Węgier. Polska wystawi 350 wojskowych, między innymi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Na tym jednak nie koniec. W połowie czerwca w przestrzeni powietrznej Polski odbędą się sojusznicze ćwiczenia „Eagle Talon/Ramstein Guard-15”, na październik zaś zaplanowane zostały ćwiczenia „Dragon-15”. Żołnierze z USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski będą współdziałać na lądzie (poligony w Ustce i Drawsku) oraz w powietrzu. Do tego jeszcze trzeba dodać organizowane przez cały rok wspólne szkolenia specjalistyczne, lotnicze czy taktyczne. Wystarczy wymienić choćby: „Maple Detachment-15”, „Aviation Detachment-15” czy „Panzer Detachment-15”.

Ćwiczenia, jak podkreśla MON, mają potwierdzać, że NATO nie zapomina o swoich sojusznikach ze środkowo-wschodniej Europy, a co za tym idzie daje im gwarancje bezpieczeństwa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Marcin Gil, arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~janek
1435028340
Tzw. wschodnia czytaj defensywna czyli jak ruski wejdzie to żeby mogli uciec jak najszybciej na zachód !
E0-B9-85-88
~ja
1434163980
STEFAN - chodzi o wschodnią flankę NATO!
57-F1-EB-D8
~Stefan
1434029820
Ja mieszkam na wschodniej flance, konkretnie Biała Podlaska i żadnych wojsk NATO nie widzę !!!! Od kiedy to Drawsko, Ustka,Żagań wschodnia flanka bo raczej mi wychodzi że zachodnia !!!!
53-68-48-23

Rakietowy szach
 
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowe śmigłowce kawalerii
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zielone światło dla Barbary
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Nowy szef CWCR
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Skromny początek wielkiej wojny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Ślubowanie kadetów OPW
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Spadochroniarze na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Będą kolejne „Daglezje-P”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO