moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ślubowanie elewów

Wojskową przysięgę złożyło dziś blisko 3 tysiące elewów szkolących się w jednostkach w całej Polsce. – Przygotowania trwały prawie miesiąc. Ochotnicy ćwiczyli defiladowy krok i właściwą postawę. Dziś dali świadectwo, że ich wysiłek się opłacił – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski z Poznania. Po raz pierwszy w historii służby przygotowawczej przysięgę składa tak duża grupa ochotników.

Służba przygotowawcza do korpusu szeregowych przeznaczona jest dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcieliby trafić do Narodowych Sił Rezerwowych albo związać się na stałe z armią.

W maju służbę przygotowawczą rozpoczęło 2935 ochotników. Ochotnicy szkolą się w dziewięciu centrach, m.in. Logistyki w Grudziądzu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Marynarki Wojennej w Ustce, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Przyszli żołnierze przez ponad trzy tygodnie poznawali podstawy wojskowości. Uczyli się regulaminów, budowy i zasad użycia broni, teoretycznych podstaw taktyki. – Ten pierwszy miesiąc jest dla elewów zwykle najtrudniejszy. Poza wejściem w nowe środowisko, wiąże się bowiem ze sporym wysiłkiem fizycznym i przygotowaniami do przysięgi – mówi mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Na uroczyste ślubowanie przyjechały rodziny żołnierzy. – Wypowiadając słowa roty, staliśmy się pełnoprawnymi żołnierzami. To dla mnie ważny dzień. Jest podsumowaniem szkolenia i potwierdzeniem, że chcę służyć ojczyźnie – mówi szer. elew Katarzyna Jędrowska, mieszkanka Poznania, która służbę przygotowawczą odbywa w Zegrzu.

Szeregowy elew Michał Grygo z Otwocka podkreśla: – Pamiętam podobne uroczystości jeszcze za czasów służby zasadniczej. To zawsze było spore wydarzenie – mówi żołnierz i podkreśla, że wysiłek włożony w szkolenie się opłacił.

Trudne początki

Każdego dnia po skończeniu podstawowych zajęć żołnierze jeszcze około trzech godzin ćwiczyli musztrę. Najpierw – indywidualnie. Uczyli się utrzymywać właściwą pozycję ciała, odpowiednio układać ręce, maszerować, utrzymywać tempo marszu. – Sukces musztry tkwi w ciągłym treningu. Dlatego te ćwiczenia w pierwszym okresie są tak intensywne – podkreśla major z Zegrza.

Jednak instruktorzy z centrów szkolenia zgodnie przyznają, że najtrudniejsze podczas przygotowań do przysięgi jest zgranie całego pododdziału. – To nie lada sztuka zapanować nad ponad dwustoma osobami, które w jednym czasie muszą zrobić pięć kroków naprzód, potem jednocześnie zdjąć nakrycie głowy, podnieść rękę do przysięgi, a następnie wrócić do szyku. Synchronizacja tych elementów jest bardzo ważna – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w poznańskim centrum szkolenia.

Pierwsze efekty swojej ponad trzytygodniowej pracy elewi mogli zaprezentować podczas prób generalnych. – Byli lepsi i słabsi, ale ogólnie kondycyjnie nie było źle i w efekcie przygotowania do przysięgi zakończyliśmy na równym poziomie – przyznaje szer. elew Grygo.

Przepustka i… dalej szkolenie

Po złożeniu przysięgi elewi dostali kilkudniowe przepustki. Wkrótce wrócą do koszar i będą kontynuować szkolenie. Przez najbliższe dwa miesiące czekają ich m.in. zajęcia ogniowe i saperskie, terenoznawstwo, taktyka, ćwiczenia z ochrony środowiska. Podczas czwartego, ostatniego miesiąca szkolenia żołnierze będą uczyć się specjalności wojskowej. We Wrocławiu – saperskiej, likwidacji i rozpoznawania skażeń. Tu umiejętności będą zdobywać także przyszli operatorzy PTS-ów. Z kolei w Grudziądzu szkolenie przejdą kierowcy pojazdów wojskowych, a w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – ratownicy medyczni. W Poznaniu specjalizacji uczyć się będą przyszli operatorzy bojowych wozów piechoty, celowniczy karabinu maszynowego czy kierowcy Rosomaków.

Szkolenie potrwa do 28 sierpnia. Po jego ukończeniu ochotnicy otrzymają szansę na służbę w Narodowych Sił Rezerwowych. – Chciałabym podpisać kontakt, a potem starać się o etat żołnierza zawodowego, być może nawet w wojskach specjalnych. Wiem, że to zawód niełatwy, wymagający wyrzeczeń, wysiłku, zaangażowania, ale jestem bardzo zdeterminowana – mówi szer. elew. Jędrowska.

Coraz więcej chętnych

Służba przygotowawcza trwa cztery miesiące i podzielona jest na szkolenie podstawowe – trzymiesięczne i specjalistyczne, które trwa miesiąc.

Obecny turnus jest już drugim w tym w tym roku. Bierze w nim udział największa – od pięciu lat – grupa ochotników. W tym roku służbę przygotowawczą będzie mogło przejść w sumie około 1200 osób więcej niż pierwotnie zakładano. MON pracuje już nad nowelizacją przepisów dotyczących rocznych limitów osób powołanych do czynnej służby wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Piotr Wójcik, Jacek Mizgała

dodaj komentarz

komentarze

~JW2423
1433398140
Witam,wczoraj byłam na przysiędze w Ustce,daje do myślenia to że ludzie chodzili samopas po jednostce,każdy mógł wejsć na teren bez okazania dowodu osobistego ,to są jakieś jaja,deuga sprawa hymn państwowy ,dzieci biegają ,troszkę starsi rozmawiają przez telefony,ciekawe gdzie była Żandarmeria ja kudzie przechodzili przez budynek koszarowy ,to wszystko świadczy o sile naszej marynarki.
CD-A2-EA-D9

Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zielone światło dla Barbary
Dobrowolsi – czas start!
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gwiazdy sportu dają lekcję
Spadochroniarze na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szef MON-u w Brukseli
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojna o porządek świata
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Zachód przeciwko „korsarzom”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lekcje z frontu
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO